Araç Satışının Bildirilmemesi Hakkında

SiperAli

Katkı Sunan Üye
Merhebalar,

Şirket aktifinde kayıtlı olan bir aracı satmış ve bunun vergi dairesine bildirimini 1 aylık süresi içinde bildiremedik. İlk defa başıma geliyor, sanıyorum usulsüzlük kesilecek fakat ne kadar kesileceği hakkında bir şey bulamadım. Bilgilendirirseniz sevinirim. İyi çalışmalar...

satış tarihi itibariyle faturasını kesip (noter satış sözleşmesinde yazılı tutar üzerinden) kdv beyannamenizi düzeltmeniz ve kestiğiniz fatura fotokopisi ile birlikte v.d.sine dilekçe vermeniz gerekir diye biliyorum. yanlışım varsa biri düzeltsin

Bu araç ne için kullanılıyor? Eğer firmaları dolaşmak için kullanılan bir araç ise aktife kayıtlı herhangi bir sabit kıymeti satmaktan farkı yok ve vd bildirim de gerekmez.

Araç satışlarını vergi dairesine bildirmek nasıl oluyor. Kdv beyanın da bildirim yapılıyor ya başka bir şeye gerek var mı ?

satış tarihi itibariyle faturasını kesip (noter satış sözleşmesinde yazılı tutar üzerinden) kdv beyannamenizi düzeltmeniz ve kestiğiniz fatura fotokopisi ile birlikte v.d.sine dilekçe vermeniz gerekir diye biliyorum. yanlışım varsa biri düzeltsin

Bizde aynı işlemleri yapıyoruz fakat vergi dairesine bildirim süresi satış tarihinden itibaren 1 ay ve bu süreyi atladığımız için ceza kesilir diye düşünmüştüm ama kesmediler. Araç aktife kayıtlı işle ilgili kullanılıyor ve her araç alım satımında vergi dairesine bildirim yapıyoruz oto alım satımı ile uğraşanlar hariç.

Bu araçla yolcu taşımacılığı veya başkasının yükünü taşımak gibi bir faaliyetiniz yoksa bildirmenize gerek yok.