Aracılık sözleşmesi bildirimnde tarih aralığı var mı?

Ertann

Tanınmış Üye
Günaydın

Bir mükellefin internetten girişini yaptıktan sonra bu girişi her yıl yenilememiz gereklimidir yoksa iptal edene kadar artık hep kendiliğinden devam mı eder

Örneğin: 2011 yılı için giriş yaptık ve 2012 yılına gelindiğinde ayrıca 2012 yılı içinde giriş yapılmalımıdır yoksa 2011 yılındaki giriş iptal edilmediği sürece 2012,2013,2014 ve devam yıllarda da geçerli olur mu?

Yani giriş yaparken hangi dönemler için giriş yapıldığı yazılıyor mu ?
Örneğin: sisteme giriş yapılırken süreyi biz mi belirliyoruz mesela bir mükellefle 3 yıllık sözleşme yapmışız 2011/ Ocak - 2014/Aralık diye giriş mi yapıyoruz ve böylece 2014 Aralık ta otomatik olarak biter mi ?
Saygılar

Ynt: Aracılık sözleşmesi bildirimnde tarih aralığı var mı?

Üstadlar şimdiye kadar hiç giriş yapan olmadımı tarih aralığı veriliyor mu?
Saygılar

Tarih aralığı yok. Sorumluluk sözleşmesi bildirimiyle şekil olarak sadece başlığı farklı.

Üstat ben ayırmıyorum hem aracılık hemde aracılık sorumluluk yani ilk girişte tarih yoksa o zaman yeniden smmm iptal edene kadar yıllarca sürekli devam mı eder?

Evet devam eder. Bazen hizmet sözleşmelerini yenilediklerimiz oluyor(aracılık değil), o zaman ne yapmalı bilmiyorum, zamanı gelince bakarım taşlarda yerine oturur o zamana kadar diye düşünüp boşverdim şimdilik.

Sözleşme yaparken bir yıllık yapılmaz mı , o zaman bir yıllık girilmelidir
sözleşmeler bir yıllık yapılmayacak mı o zaman damga vergisi neye göre ödenecek , eski muhasebeci iptal etmezse mahkemelik mi olunacak ?
Bana biraz saçma geldi
Asıl sözleşme kaç yıllıksa sistemden de öyle girilmeli bence
Mükellefle 2012 yılı için sözleşme yapıldıysa o zaman sistemden o dönem seçilmeli bu durumda mükellef smmm değiceği zaman problemler çıkacaktır düşünüyorum

Sözleşmeler yıllık ancak otomatik uzatma maddesini kullanıyoruz. Böylece her yıl damga ödemiyoruz. Mükellef yazılı olarak sözleşmeyi iptal ettiğini muhasebeciye bildirdiği zaman muhasebeci iptal gişirişini yapmak zorunda aksi halinde sorumlu kendisi olur. Ayrıca mükellef kendi vergi dairesine 15 gün içersinde yazılı müracaat edip iptal ettirebilir.