Aralık 2009 Muhasebe Denetimi

Ynt: Aralık 2009 Muhasebe Denetimi

DENETİME Hangi kaynaktan çalışıyorsunuz?

İslam Çankaya mali müşavirlik tamamlama kitabı
Ömer duman Muhasebe denetimi
Deha muhasebe denetimi
Ersin güredin denetim kitabı
Hasan kaval muhasebe denetimi kitabı
Melih Erdoğan muhasebe denetimi
Nejat Bozkurt, Rüstem Hacırüstemoğlu muhasebe denetimi uygulamaları
Açıköğretim muhasebe denetimi
Kurs notları
Diğerleri?Bütün konuları içeren tek kaynak yok-
Denetim Sınav komisyonun da not veren hocanın kitabı ?Bilsem söylerim ?
Hiçbiri

ömer duman başkasıyla kafanızı karıştırmayın. her şeyi ele alan bir kitap ( tabi sadece yeterlilik sınavı için geçerli bu)

smmm2010 ' Alıntı:

Ben de Ömer Duman'dan çalışıyorum.Yetiştirebileceğimi bilsem özet çıkarırdım.Şimdilik okuyorum.Önemli yerleri ezberlemeye çalışıyorum.Gittikçe yoğunlaşarak çalışacağım inşAllah.
Denetim sevdiğim bir dersti şimdi kaçıyorum ötelere :)

arkadaşım ,

ömer dumanın kitabı ;celal kepekçi ve ersin güredin den alıntı yapılmış
ömer dumanın kitabında ,
risk odaklı denetim ve açılış bakiyeleri ile ilgili bir başlık var mı?
özet çıkarmak iyi olabilir konu başlıkları sınavda aynı gelmemiş sanırım o yüzden sınavda şaşıranlar oluyormuş
iyi çalışmalar

Minik ' Alıntı:
Ben de Ömer Duman'dan çalışıyorum.Yetiştirebileceğimi bilsem özet çıkarırdım.Şimdilik okuyorum.Önemli yerleri ezberlemeye çalışıyorum.Gittikçe yoğunlaşarak çalışacağım inşAllah.

SORU 1
Sigortalı olan 250.000,00 YTL. maliyet bedelli bir makine fabrikada çıkan bir yangın sırasında
kullanılamayacak şekilde yanarak hurda haline gelmiştir. Sigorta yaptırdığı ekspertiz sonucunda sigorta
tazminat bedelini 200.000,00 YTL. olarak belirlemiş ve tazminat bedelini işletmenin banka hesabına
yatırmıştır. İşletme Makinenin hurdasını da 50.000,00 YTL.ye bir hurdacıya satmıştır. Makinenin
Birikmiş Amortismanı 50.000,00 YTL.dir.
________________________________ / ___________________________
102 Banka 200.000,00
120 Alıcılar 50.000,00
602 Diğer Gelirler 250.000,00
Denetçi olarak, yapılan kaydı doğru ve yeterli buluyormusunuz. Doğru ve yeterli
bulmuyorsanız ne yapılması gerektiği hakkında kısaca bilgi veriniz ve yapılması gereken kayıtları
yaptırınız.

CEVAP 1) Yapılan kayıt yanlış ve eksiktir.
Borçlu hesaplar olan Banka ve Alıcılar hesabının karşılığı olarak, alacaklı hesap 602 Diğer
Gelirler hesabının kullanılması yanlıştır. Bu bakımdan bu yanlış kaydın düzeltilmesi ve ayrıca,
V.U.K.nun;
?Yangın sonucu tamamen veya kısmen ziya uğrayan amortismana tabi iktisadi kıymetler için
alınan sigorta tazminatı bunların değerinden (Amortismanlı olanlarda ayrılmış olan amortismanlar
çıktıktan sonra kalan değerinden) fazla veya eksik olduğu takdirde farkı kar veya zarar hesabına
geçirilir.?
Hükmünün de dikkate alınması sonucunda, aşağıdaki tek bir kayıtla hem yanlış kaydın
düzeltilmesi ve hemde eksik kaydın tamamlanması gerekmektedir.
Şöyleki;
257 Birikmiş Amortismanlar 50.000,00
602 Diğer Gelirler 250.000,00
253 Tesis Makine ve Cihazlar 250.000,00
679 Diğer Olagandışı Gelir karlar 50.000,00
Hurda makinenin sigorta tazminatı ve satışıyla ilgili,yanlış ve eksik kaydın düzeltilmesi.

Soru 2

faaliyet konusu yıllara sari inşaat ve onarım işi
ile inşaat malzemeleri satışı olan A.Ş.in;
2008 yılında başlattığı ve halen devam etmekte olan 2 ayrı senelere sari inşaat ve onarım
işinden;
1. inşaata 6.000.000.- TL.
2. inşaata 3.600.000.- TL. harcama yapmış ve
inşaat malzemeleri satışından da 2.400.000.-TL. hasılat elde etmiştir.
A.Ş. ayrıca bu faaliyetleri için 900.000,00 TL. müşterek genel gider yapmış ve bu müşterek
genel giderlerin tamamını aşağıdaki gibi genel yönetim giderlerine kaydetmiştir.
__________________________ / __________________________
770 Genel Yönetim Giderleri 900.000.-
100 Banka 900.000.-
__________________________ / __________________________
İstenenler:
Denetçi olarak bu kaydın doğruluğunu;
? Tek düzen muhasebe sistemine ve
? Vergisel düzenlemelere göre uygunluğu hakkındaki görüşünüzü belirtiniz, uygun
bulmuyorsanız, yapılması gereken işlem ve kayıtları yapınız.
cevap

Tekdüzen muhasebe sistemi gereğince; müşterek genel giderlerin dağıtımının masraf
yerlerine ve fonksiyonlarına göre ve ayrıca vergi mevzuatı gereğince de bu giderlerin inşaat
ve onarım işleri harcamaları ile diğer işlerin satış ve hasılat tutarlarının birbirlerine olan
nispetleri dahilinde dağıtılması gerekirken, tamamının genel yönetim giderlerinde
muhasebeleştirilmesi yanlıştır.
Bu bakımdan bu giderlerin aşağıdaki gibi hesaplanıp dağıtılması ve muhasebe kaydının da
aşağıdaki gibi düzeltilmesi gerekmektedir.
Şöyle ki;
Harcama-Hasılat Oranı % Genel Gider Dağıtım
1. İnşaat işi 6.000.000.- 50 X 900.000.- = 450.000.-
2. İnşaat işi 3.600.000.- 30 X 900.000.- = 270.000.-
İnş. Mlz.Satış İşi 2.400.000.- 20 X 900.000.- = 180.000.-
Toplam 12.000.000.- 100 900.000.-
Yapılacak düzeltme kaydı:
__________________________ / ______________________________
740 Hizmet Üretim Maliyeti 720.000.-
740.01 1. İnş. Üretim Maliyeti 450.000.-
740.02 2. ? ? ? 270.000.-
620 satılan Ticari Mallar Maliyeti 180.000.-
770 Genel Yönetim Giderleri 900.000.-
___________________________ / _______________________________
Bu durumda; hem inşaat ve inşaat malzemeleri maliyet hesaplarının gerçekliliği sağlanmış
ve hem de dönem karının düşüklüğü, dolayısıyla dönem matrah kaybı önlenmiş olacaktır.

Kesinlikle Celal Kepekçi derim... Biraz detaylı ve ağır gelebilir ama bence bakın derim...

smmm2010 ' Alıntı:
DENETİME Hangi kaynaktan çalışıyorsunuz?

İslam Çankaya mali müşavirlik tamamlama kitabı
Ömer duman Muhasebe denetimi
Deha muhasebe denetimi
Ersin güredin denetim kitabı
Hasan kaval muhasebe denetimi kitabı
Melih Erdoğan muhasebe denetimi
Nejat Bozkurt, Rüstem Hacırüstemoğlu muhasebe denetimi uygulamaları
Açıköğretim muhasebe denetimi
Kurs notları
Diğerleri?Bütün konuları içeren tek kaynak yok-
Denetim Sınav komisyonun da not veren hocanın kitabı ?Bilsem söylerim ?
Hiçbiri

Ömer Duman'ın kitabı 2008 den beri özellikle yetersiz kalıyor. Sorular çok daha güncel geliyor ezberden çok.
Değişik kaynaklara yönelin derim. Ağır olsalar bile sadece özümseyin yeter. ( Ben Umarım geçmişimdir)

bir kitabın bir sınav için geçerli olup olmadığını veya ne kadar derecede geçerli olduğunu çıkmış soruları cevaplama oranından anlamaya çalışıyorum.bu kitap ile çıkmış soruların yarısına cevap bulamıyorum.başka kaynaklara ihtiyaç duyuyorum.şu anda spk tebliğ 22 ve sınav komisyonunun denetim dersine bakış açısını gözümün önüne getirdiğimde bu kitap çok yetersiz kalıyor.
bence başarısız bir derleme kitabından öteye gidemememiş.derleme kitapları genellikle başarılı olur fakat bu kitapta konular birazcık karışmış.3 haftadır bu kitabı çözmeye çalışıyorum.kafam çorba gibi oldu.
internetteki forumlarda her ne kadar bir tek bu kitap referans gösteriliyor olsada bence bu kitaptan uzak durun.islam çankayanın 2008 baskısından ve niyazi kurnazın sitesindeki çalışmalardan faydalanın.(özellikle islam çankaya)

smmm2010 ' Alıntı:
arkadaşım ,

ömer dumanın kitabı ;celal kepekçi ve ersin güredin den alıntı yapılmış
ömer dumanın kitabında ,
risk odaklı denetim ve açılış bakiyeleri ile ilgili bir başlık var mı?
özet çıkarmak iyi olabilir konu başlıkları sınavda aynı gelmemiş sanırım o yüzden sınavda şaşıranlar oluyormuş
iyi çalışmalar

Minik ' Alıntı:

Denetim en gıcık ders diyebilirim. Kendi tavsiyem muhakkak geçmiş yıl sorularına çalışın mümkünse geçmiş yıl sorularını soru cevap şeklinde kağıda dökün (Tekrar sorulan sorular var onları çıkarın düzenli bir şekilde kağıda dökün) ve bu sorulara mukakkak çalışın birde ömer duman'ın kitabını 2-3 defa okuyun benim önerim bu.

stajyer 2007 ,
smmm sınavını kazanmışsın tebrikler.... Denetim den kaç puan alarak geçtin?

stajyer2007 ' Alıntı:
Denetim en gıcık ders diyebilirim. Kendi tavsiyem muhakkak geçmiş yıl sorularına çalışın mümkünse geçmiş yıl sorularını soru cevap şeklinde kağıda dökün (Tekrar sorulan sorular var onları çıkarın düzenli bir şekilde kağıda dökün) ve bu sorulara mukakkak çalışın birde ömer duman'ın kitabını 2-3 defa okuyun benim önerim bu.

smmm2010 ' Alıntı:
stajyer 2007 ,
smmm sınavını kazanmışsın tebrikler.... Denetim den kaç puan alarak geçtin?

stajyer2007 ' Alıntı:
60

arkadaşlar herkese merhaba bende denetimden sınav olucam.. 3. hakkım olcak... biraz endişeleniyorum tesmerin kitabı çok iimiş... denetimden geçen arkadaşlar bana hangi kaynağı önerir....

bu başlık nerelerde kalmış arkadaşlar denetimden çoğu kimse geçti heralde,gerçi kolaydı temmuz sınavı çalışmadan girdim şimdi bakıyorum çıkan sorulara kızıyorum kendime
ben çalışmalarım sonucu tespit ettiklerimi paylaşmak istiyorum,
geçmiş yıllarda sorulan sorulardan tekrar sorulma olasılığı çok düşük bu derste öyle değilmi?
bir de 2008 de bayağı zorlamışlar ama bu dönem de kolay olacağını düşünüyorum..
inşallah öyle olur..sizlerinde düşüncelerini bekliyorum
herkese başarılar
çok aaz kalddıııııı

Kim geçmiş bilmem ama ben kaldım. Çalışmaya yeni başladım 2. girişim olacak, temmuzda hiç bakmamıştım ve soruları gördükçe bende kendime kızdım. Biraz bakılsa yapılırmış gibi..
Ben sizinle aynı fikirde değilim önceki yılların sorularında çok aynı sorulan soru var.Kitaptan çalışmaya başlamıştım ( Deha ) sonra baktım yetişmeyecek bıraktım. Geçmiş yıl sorularına bakıyorum. Hakkımızda hayırlısı inşallah kolay sorarlar.