Aralık-2009 Vergi Mevzuatı ve Uygulaması

Ynt: Aralık-2009 Vergi Mevzuatı ve Uygulaması

Ders çalışıyorlardır :)

valla ben çalışıyorum.vergi ezberliyorumm..herkese kolay gelsin

vergiyi ikinci kez belki üçüncü kez bitirdim ama sürekli değişen kanun uygulamalardan bıktıııııııım. gelir vergisi aralıktan önce çıkma ihtimali nedir acaba fikri olan var mı???

ve indirimli kurumlar vergisi potansiyel bi soru mu?ilk kez gircem sınava galiba detaya indim.

sen iki, üç kez bitirmişsin smmm0303 ben daha bir kez bile bitiremedim, içim daralıyo artık ders çalışmaktan, temmuz da beşini verdim çok şükür vergi ve hukuk kaldı bende, şu iki dersi de bi verseydim uzunca bi süre dersle ilgili kitap görmek istemiyorum ....herkese kolay gelsin

keşke ben de ilk girişimde 5ini verebisem vergiii uff vergi aslında başlayınca çalışmak keyifli bile olabiliyor esasında bu kanun maddesi nerede lazım olur şeklinde düşünerek çalışmaya çalışıyorum böyle çalışınca verim alabiliyorum kvk 15 kvk geçici 67 kvk30 bunlara bakın derim ben arkadaşlar herkese kolay gelsin

Vergi için kvk,VUK ve gelir vergisini iyice okuyun(Kanun kitabından) birebir yazmanızı istemiyorlar zaten.Aklınızda kalanları yazmanız yeterli.Başka kaynaklardan çalışmaya bence hiç gerek yok.Komisyonun notları bu ders için gerçekten çok bol.Temmuz sınavında hiç tam sorum yoktu benim ve son uygulama sorusu tamamen yanlıştı ama esas istemiş olduklarını yazdığımı düşünüyorum(mesela Ar-Ge için tamamının indirileceği gibi)bu şekilde geçtim.sg_48 dediği gibi çok keyifli hale getirebilirsiniz.Başarılar hepinize

Herkes vergi dersi için Kazım Yılmaz'ın kitabını tavsiye ediyor, ama ben 2009 baskısını bulamadım, acaba nerden temin edebileceğimi bilen var mı?

yakuma ' Alıntı:
Herkes vergi dersi için Kazım Yılmaz'ın kitabını tavsiye ediyor, ama ben 2009 baskısını bulamadım, acaba nerden temin edebileceğimi bilen var mı?

En son 2008 baskısı olmalı,ben de yeni aldım.

Peki 2008 baskısından sonra değişen birşey olmadı mı acaba? Kiatapta güncellenmesi gereken kanunlar yok mu?

arkadaşlar,
vergiden aralık döneminde nasıl sorular çıkabilir.mart ve temmuz sınavının gidişatına göre aralık döneminde gelme ihtimali olabilecek konular varsa paylaşırsanız sevinirim.kurtaki hocaya sorduğumda uygulamalı kdv sorusu beklediğini söyledi.iki hafta sonra gelirsen sana çıkması muhtemel uygulama soruları veririm dedi.

Verirse eğer bizlerle de paylaşırsan sevinirim/z.

vergide uygulama soruları en büyük sıkıntımız bu konuda kitaplarda fazla öenek bulunmuyor , o yüzden arkadaşlar elimizde olan örnekleri , çıkması muhtemel yerler için aldığımız tüyoları burada paylaşırsak hepimiz için iyi olacağı kanısındayım. herkese kolay gelsin

Bu hafta sonu vergide odanın kursu başlıyor. ve ben vergi için kaydolmuştum. bakalım tüyolar gelmesi muhtemel olduğunu düşündükleri konuları burda sizinle paylaşırım.
inşallah bu son sınavımız olur artık takatim kalmadı.
kurumlar veya geçici vergi çıkar gibime geliyor ama bu sınavda sınav dönemi yakın ya hani o bakımdan ::)

01.07.2005 yılında sel basması sonucu şirketin aktifine 20000tl değerle kayıtlı bilgisayarlarhasar görmüşolup bilgisayarlar için takdir komisyonu 5000 tl değer tasdik etmiştir.bilgisayarlar işletmenin aktifine 2004 yılında girmiş olup azalan bakiyeler usulüne göre amortisman ayrılmıştır.maliye bakanlığınca uygulanılanamortisman oranı uğranılan hasara tekabül etmektedir.
gerekli amrtisman kaydını yapınız.

sancak ' Alıntı:
01.07.2005 yılında sel basması sonucu şirketin aktifine 20000tl değerle kayıtlı bilgisayarlarhasar görmüşolup bilgisayarlar için takdir komisyonu 5000 tl değer tasdik etmiştir.bilgisayarlar işletmenin aktifine 2004 yılında girmiş olup azalan bakiyeler usulüne göre amortisman ayrılmıştır.maliye bakanlığınca uygulanılanamortisman oranı uğranılan hasara tekabül etmektedir.
gerekli amrtisman kaydını yapınız.

ben de sancak arkadaşıma katılıyorum.bu tarzda bir soru gelebilir diye başka bir başlık altında paylaşmıştım.çünkü yakın zamanda sel felaketi yaşandı ve deha'nın çalışma kitapçıklarında bu tarzda sorularla çok karşılaşmıştım.ben sınavları verdim ama sınava dair yazılanları okurken,sınav zamanı ve günü yaşadıklarım ;hani derler ya ''film şeridi gibi geçiyo'' diye işte aynen öyle film şeridi gibi geçiyor.çok şükür filmim iki seansta ve mutlu sonla bitti.sınava gireceklere başarılar.

Bende uygulama sorusunu KDV'den bekliyorum.. Ayrıca kooperatif muafiyeti ile ilgili de bir uygulama sorabilirlermi, sorarlarsa nasıl sorarlar ona bakıyorum..

arkadaşlar yukarıdaki sorunun cevabını yazabilecek varmı ben çözemedım :(

Maliye bak. nca uygulanan amortisman oranı Fevkalade Amortisman mı acaba ?

dehanın çalışma kitapçıkları dediğiniz vergi mevzuatı kitabı değil mi, bende kazım yılmaz var ancak onda uygulama soruları yok , deha nın vergi mevzuatı kitabını da sipariş verdim , umarım faydalı olur naparsam yapayım bi türlü konsantre olamıyorum , sıkılıyorum vergi çalışırken