fonradar

Arge Teşviği Hk

Merhabalar,

Lisanslı arge merkezi çalışanlarının maaşlarına arge teşviğinin yansıtılması zorunlu mudur ? Çalıştığım firma 6.5 yıldır lisanslı arge merkezi ve çalışanlarına bunun 1 yılında arge teşviği adı altında ödeme yaptı. O da bordroda prim gibi gözüküyor. Yani onun da vergisi kesiliyor. Bordroda "Arge İndirimi" başlığı altında 0 değeri gözüküyor. Bir takım araştırma yaptım ama işin içinden çıkamadım. Anladığım kadarıyla tüm kazançlar hesaplandıktan sonra lisans - yüksek lisans - doktora mezuniyetine göre kazançtan kesilecek olan verginin belirli bir yüzdelik dilimi iade edilmesi gerekiyor. Hesap yanlış ise veya geriye dönük bunları alabilme durumum varsa nasıl yapabilirim ?
Bu konuda siz değerli uzmanlardan yardım bekliyorum.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Merhabalar,

Lisanslı arge merkezi çalışanlarının maaşlarına arge teşviğinin yansıtılması zorunlu mudur ? Çalıştığım firma 6.5 yıldır lisanslı arge merkezi ve çalışanlarına bunun 1 yılında arge teşviği adı altında ödeme yaptı. O da bordroda prim gibi gözüküyor. Yani onun da vergisi kesiliyor. Bordroda "Arge İndirimi" başlığı altında 0 değeri gözüküyor. Bir takım araştırma yaptım ama işin içinden çıkamadım. Anladığım kadarıyla tüm kazançlar hesaplandıktan sonra lisans - yüksek lisans - doktora mezuniyetine göre kazançtan kesilecek olan verginin belirli bir yüzdelik dilimi iade edilmesi gerekiyor. Hesap yanlış ise veya geriye dönük bunları alabilme durumum varsa nasıl yapabilirim ?
Bu konuda siz değerli uzmanlardan yardım bekliyorum.

Şimdiden çok teşekkür ederim.
"Temel bilimler alanlarında (matematik, fizik, kimya, biyoloji) en az lisans derecesine sahip Ar-Ge personeli istihdam eden Ar-Ge merkezlerine, bu personelin her birine ödedikleri aylık ücretin o yıl için uygulanan asgari ücretin aylık brüt tutarı kadarlık kısmı iki yıl süreyle, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanacaktır. "Hükmü uyarınca sgkya primlerin yansıtılmamasindan hemde ilgili vergi dairesine talepte bulunabilirsiniz...sgk primlerin eksik yatırılmasından vergi iade kısmından şikayetiniz üzerine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından gorus ( isyerindeki hangi sigortalılar var tesvik verilen sigortalilarin listesi ) alacaktır...sigortalı bildirimleriniz varsa tesvigi aşan kismin üstünde iade alirsiniz

Sayin cml81

Sorunuzu tam olarak nalayamdim. Kusura bakmayin

Ar-Ge/Tasarım ve destek personeli ile 4691 sayılı Kanununun geçici 2 nci maddesi uyarınca ücreti gelir vergisinden muaf olan personelin; ücretleri üzerinden hesaplanan sigorta primi işveren hissesinin yarısı, 31/12/2023 tarihine kadar Maliye Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanmakta olan bir tesvik sistemi.

TEŞVİKTEN YARARLANMA ŞARTLARI ise;

Aylık prim ve hizmet belgesi Kuruma yasal süresinde verilmiş olmalı, primler ödenmiş olmalı, Sigortalı fiilen çalışmalı, Sigortalı; Ar-Ge/Tasarım personeli veya Ar-Ge personel sayısının % 10’u aşılmamak kaydıyla destek personeli ya da 4691 sayılı Kanun uyarıca ücreti gelir vergisinden istisna tutulmuş personel olmalı, 5 puanlık indirim ve kalan %15, 5 işveren payının yarısı (% 7,75) SPEK üzerinden hesaplanmaktadır.

Calistiginiz firma arge tesvigi adi altinda yaptigi odemeyi ve bordroda neden prim seklinde gozukuyor burayi anlamadim. Eger bu bir prim odemesi ise zaten bununda ucret olarak addelip arge kesintisi

– Doktora derecesi olanlar % 95

– Temel bilimler (matematik, fizik, kimya, biyoloji) yüksek lisansı olanlar % 95

– Diğer dallarda yüksek lisansı olanlar % 90

– Temel bilimlerde lisansı olanlar % 90

– Diğer tüm çalışanlar % 80

seklinde uygulanmasi gerekir.

Oncelikle sizin acikliga kavusturmaniz gereken konu

Arge kesintisinin neden Arge tesvigi altinda odeme yapildigi , bordroda prim olarak gosterildigi, ve neden arge indirimi basligi altinda ''0'' gosterildigi

Zira bu tesvik isverene saglanan vergi ve sgk tesvigi