Asgari Geçim İndirimi Hk.

kavazlı

Katkı Sunan Üye
merhaba formdaşlar

başka bir personelci arkadaşımla anlaşamadığımız bir konu var. forma yazıp yorumlarınızı almak istedik

çalışan bir kişi ay ortasında çıkıyor 15 gün çalışyor brüt ücreti 837

brüt ücret 837 / 30 = 27,9 * 15 = 418.5

ücreti 418,5
işçi ssk 58,59
işsizlik 4.18
gv.mat. 355,73
g.v. 53,35

(bekar çalışan bir personel )
bundan sonrası şöyle gelişiyor personelci arkadaş asgari geçim indirimini hesaplarken g.v 53,35 / 30 =1,77 * 15 =26,55 diye
hesaplıyor
bense 49 tl ödenmesi gerekir diyorum personelci arkadaş çalıtığı kadar agi alır diyor yorumlarınızı ve engin bilgilerinizi beklemekteyiz

iyi çalışmalar.

Ynt: asgari geçim indirimi hk.

53,35 TL üst rakam olmak üzere bekar, evli, çocuklu olması durumuna göre hesaplanan agi tamamını alır. AGİ daha önceki aylarda da 49 ise bu ayda tamamını alır. Hatta bu kişi sizden çıkıp benzer ücretli bir işe aynı ayda girerse oradanda 49 TL agi alır.

49,95 TL alır.Gelir vergisi karşılıyor.
Personele bakan arkadaşın hesaplama mantığı süper ???

personele bakan arkadaş artık personele bakmasın :)

arkadaşa 2 gündür tüm asgari geçim indirimi ile ilgili yazıları okutturdum forumda da okutturdum ama yinede anlatamadım
arkadaş bir yıldır aynı şeyi yapıyormuş. en sonunda forumda yazayım sende gör dedim yazdık sonuç ortada geriye dönük
ne yapılabilir.

Maliyenin bi kaybı yok, sorun çıkacağını sanmam. Ama personel aradaki farkı talep ederse alır.

Ynt: Asgari Geçim İndirimi Hk.

Arkadaşın hesaplama mantığına göre yüksek ücretli bir çalışanın, örneğin brüt 3000 tl alan bir çalışanın 15 gün çalışıp çıktığında alacağı Agi tutarını öğrenebilir miyiz.

Geçmişe dönük yapılacak birşey yok. Ayrılan veya giren personele yazık etmiş. Yönetim İstifa ;D

brüt 3000 tl

15 günlük 1500

ssk 210
isz. 11,16
gv.m 1278,84
gv. 191,82
agi 24,49 ;D ;D ;D

yüksek olunca 49/30*15 24,49 ;D ;D ;D

Bence arkadaşın cv'sini maliye bakanlığına gönderin :D :D :D

arkadaşım agi normal hesaplamaya göre 49,95 ise ay içinde kaç gün çalıştığının bi önemi yok hesaplanan gelir vergisi karşılıyorsa heesaplanan agi nin tamamını alır. karşılamıyorsa hesaplanan gv. kadar olan kısmını alır.