Asıl İşverende Sürekli Değişik Taşeronlar Üzerinden Çalıştırılan İşçilerinin Kıdem Durumu

kenanacur

Katkı Sunan Üye
Merhabalar;

Personel x şirketinde 4 yıldır çalışmaktadır. Fakat x şirketinin her 11 ayda bir taşeron değişimi yapılmakta ve bu personel her 11 ayda farklı taşeronun kadrosundan devam etmektedir. Bu işçinin kıdem, yıllık izin gibi hakları varmıdır? Var sa kimden alması gerekir ?

konu mahkemeye gittiğinde en son firmadan alır. devamlı firma değiştirmesi tazminat hakkını kaybeder anlamına gelmez.
yargıtay, taşeron değişse bile iş yeri devri hükmünde karar veriyor. en son firmadan alır hepsini

milli egitim bakanlıgında taşeron işçiyim 10 yıllık
yine milli egitim bakanlıgına baglı diger firmadan iş teklifi aldım istifa et gel diyorlar istifa edersem tazminatım yanarmı

haklarımı yeni şirkete transfer ettirebilirmiyim işçi transferi varmı
not iş teklifini milli egitim müdürü yaptı ne cevap veriyim

asıl işverenden alır

konu mahkemeye gittiğinde en son firmadan alır. devamlı firma değiştirmesi tazminat hakkını kaybeder anlamına gelmez.
yargıtay, taşeron değişse bile iş yeri devri hükmünde karar veriyor. en son firmadan alır hepsini

Alır almasına da,her iki işverenden davacı olursa daha iyi olur,buna göre alt işverenlik ilişkisi var ise mahkeme asıl işverene üzerinde hüküm kurar,daha sonra asıl işveren de alt işverenlere rücu davası açabilir(alır alamaz bu sorun işverenlerin kendi sorunudur,işciyi bağlamaz)

milli egitim bakanlıgında taşeron işçiyim 10 yıllık
yine milli egitim bakanlıgına baglı diger firmadan iş teklifi aldım istifa et gel diyorlar istifa edersem tazminatım yanarmı.....................................istifa ederseniz,bu duruma bağlı olarak tazminat talep edemez,alamazsınız.

haklarımı yeni şirkete transfer ettirebilirmiyim işçi transferi varmı
not iş teklifini milli egitim müdürü yaptı ne cevap veriyim........................................işverenler isterse mümkün ama yüksek ihtimal devralacak yeni işveren bu teklifi kabül etmez,eder ise(edebilir,ederse de neden ettin denilemez) bu işlemi noter kanalıyle yapınız derim.

Şayet "transfer" dediğiniz bu "ş akdinin devri" olur ise bu olayda, devreden ve devralan işverenler ile devrolunan işcinin mutabakatı gerekir.

Önce ki alt işveren kendi dönemiyle sınırlı kalmak üzere işçinin özlük haklarından sorumludur. Son alt işveren ise tüm dönemlerden sorumludur.