Askerden sonra aynı iş yerine dönülmesi??

Ben kamu kuruluşunda taşeron işçisi olarak çalışmaktayım.Bizim her sene ihale açılıyor,hangi firma ihaleyi alırsa o firma adına çalışıyoruz.

ben halen çalışıyorum fakat askerlik hizmetim için şubat ayında askere gideceğim.

Askerlik hizmetim bitince aynı iş yerine dönebilirmiyim. kanunda bunun yeri nedir? Ne yapmama gerekiyo,yardımcı olurmusunuz.Saygılar...

Ynt: Askerden sonra aynı iş yerine dönülmesi??

Askerliğiniz bittikten sonra bazı şartlar var onları yerine gelirse eski işinize dönebilirsiniz

Şartlar; askerden dönünce 2 ay içinde işverene talebini bildirmen gerekli. Eğer ki daha önce çalıştığın bölümde açık varsa işe almalı yoksa, eleman alımı yapacağı anda işe almalı. İşveren çalışmanı istemez ise de tazminat ödemekle yükümlü. Bildiklerim bunlar

İŞ kanunu madde 31/d
Herhangi bir askeri ve kanuni ödev dolayısıyla işinden ayrılan işçiler bu ödevin sona ermesinden başlayarak iki ay içinde işe girmek istedikleri takdirde işveren bunları eski işleri veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal, yoksa boşalacak ilk işe başka isteklilere tercih ederek, o andaki şartlarla işe almak zorundadır. Aranan şartlar bulunduğu halde işveren iş sözleşmesi yapma yükümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye üç aylık ücret tutarında tazminat öder.

teşekkür ederim cevabınız için.Ama bişey var biz toplu iş sözleşmesi imzalamadık, şimdi bu İŞ kanunu madde 31/d ye bizde dahil oluyomuyuz

TİSK'de "toplu iş sözleşmelerinde kanun veya tüzüklerin emredici hükümlerine aykırı hükümler konulamaz" diye bir ibare var. Kanımca 31/d maddeside emredici bir hüküm içeriyor.
Ancak bağlı olduğunuz sendikayla konuyu tekrar görüşmenizi tavsiye ederim.