Askere Giden İşçi Kıdem ve İhbar Alabilir mi?

aday

Katkı Sunan Üye
Personel askere gidiyor ve bugün işten ayrılacak.Kıdem ve ihbar tazminatını alabilir mi?

Ynt: Askere giden işçi kıdem ve ihbar alabilirmi?

askere gidiş belgesinin bir örneğini vererek hak ediyorsa kıdem tazminatını alabilir.

Ynt: Askere giden işçi kıdem ve ihbar alabilirmi?

Sn Aday
Sadece Kıdem Tazminatı alabilir, İhbar tazminatı alamaz.
Kolay gelsin

Ynt: Askere Giden İşçi Kıdem ve İhbar Alabilir mi?

merhaba,

askere gideceğini ihbar süresi için de bildirir de siz ihbar süresini doldurmadan ayrılabileceğini söylerseniz ihbar da alabilir .. ama bu teorik bir durumdur tabii ki ..

normal şartlarda sadece kıdem tazminatı alabilir ..

Muvazzaf askerlik görevi nedeniyle işten ayrılma durumunda ihbar süresi işletilemez.
Askerlik şubesinden alınan belgenin bir kopyası ile durumu bildirip aynı gün ayrılmak mümkündür.Askerlik nedeniyle ayrılma durumunda kıdem tazminatı ödenir,ihbar tazminatı ödenmez.

Merhabalar 01.08.2009 yılında özel bir şirkette işe alındım.Askerlik dönemim 01.08.0211 oldugu için işten çıkmak zorundayım.Böyle bir durumda ne yapmalıyım.kıdem tazminatı alabiliyorum.Ancak ihtar tazminatı alabilirmiyim.Söyle de bir durum varki.yaklasık 1,5 senedir.ben vergi indirimi diye birşey almıyorum. hepsini toplu alabilmem için ne yapmam gerekiyor.bu durumda hakkımı nasıl aramalıyım.Ben üstlerimle muhattap olmak istemiyorum daha yasal olarak yapmam gereken dilekçe,ihtar gibi ne yapmalıyım.günlerdir okuyorum ama bir sonuca varamadım bu konuda yardımcı olursanız minnettar kalırım.