Askerlik Kaçağı Cezasını Ödemek Zorunda mıyım ?

Liseyi bitirdikten sonra 1 sene ara verdim ve sonradan üniversiteye gittim. Askerlikle ilişkisi yoktur belgesi almaya gittiğimde kaçak olarak göründüm ve maliyeye 122 TL borcum var ama ben şu an üniversite okuyorum. Bu cezayı bana neden kestiler? ben bu ceza borcunu sildirebilir miyim?

Ödeyince otomatik olarak siliniyor.
Vergi dairesine 4 eşit taksitte ödeme imkanınız var.

Ceza miktarından anlaşılan henuz 1 yılı aşmamış yoklama kaçağı durumunuz, yoklama kaçaklığı nedeniyle uygulanan bu ceza yoklama kaçaklığının süresine ve kendiniz gitmeniz veya yakalanarak askerlik şubesine gitmenize göre de artarak devam etmekte.
Örneğin 1 yılı aşması durumunda,
4 aya kadar aşmada kendiniz giderseniz 296tL, yakalanarak götürülürseniz 1187 TL,
4 aydan 1 yıla kadar aşmada, kendiniz giderseniz 593TL, yakalanarak giderseniz 2376 TL ...
gibi artarak gider o ceza miktarları.

Son düzenleme:
Ödeyince otomatik olarak siliniyor.
Vergi dairesine 4 eşit taksitte ödeme imkanınız var.

Ceza miktarından anlaşılan henuz 1 yılı aşmamış yoklama kaçağı durumunuz, yoklama kaçaklığı nedeniyle uygulanan bu ceza yoklama kaçaklığının süresine ve kendiniz gitmeniz veya yakalanarak askerlik şubesine gitmenize göre de artarak devam etmekte.
Örneğin 1 yılı aşması durumunda,
4 aya kadar aşmada kendiniz giderseniz 296tL, yakalanarak götürülürseniz 1187 TL,
4 aydan 1 yıla kadar aşmada, kendiniz giderseniz 593TL, yakalanarak giderseniz 2376 TL ...
gibi artarak gider o ceza miktarları.

Ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim. Allah razı olsun. Peki öğrenci belgemi verirsem borcu sildiremez miyim? sonuçta öğrenciyim? :(