Askerlik Sonrası İşe Alınmama, Tazminat Hakkı

Merhaba,
Askerlik sebebiyle 5 yıldır çalıştığım işyerimden ayrıldım. Isyerim kıdem tazminatımi tarafıma ödedi. 02.05.16 tarihinde askerliğimi bitirdim. 03.05.16 tarihinde işyerime işe geri dönüş için elden dilekçe verdim. Çalıştığım çok sayıda mağazası olan bi elektronik perakende firması ve gorevim mağaza mudur yardımcısı idi. Bir hafta sonra telefon yolu ile bana pozisyonumun dolu olduğunu beni satış Danışmanı olarak ise alabileceklerini ve bunuda iskur kursiyeri olarak yapabileceklerini belirttiler. İskurla yaptıkları anlaşma sonucu belli sayıda istihdam edip ilk 1 yıl maaşları iskurun karşıladığını, 1 yıl sonunda da çalışan personelin belli bir kısmının firma personeli olarak devam edeceğini biliyorum. Yani bana sunulan görev yüzde yüz is garantisi olmayan ve düşük maaş ve düşük pozisyonda bir iş. Işten çıkmadan önce çalıştığım mağaza ve Bölge içersinde yer alan mağazalarda eski pozisyonumda açık olduğunu biliyorum. Fakat işyeri pozisyonumun dolu olduğunu gerekçesi ile düşük bir pozisyon öneriyor. Bu durumda yasada belirtilen (4857/13) 3 maaş tazminat hakkımı talep edebilir miyim? Isyerim bunu kabul etmez ise nasıl bir yol izleyebilirim?

Askere gitmeden tazminat alarak iş akdinizi sonlandırdığınız için işyerinizin askerlik dönüşü sizi tekrar işe alma mecburiyeti bulunmamakta. Tazminat almasa ve iş akdinizi askerlik süresince askıda tutsa idiniz askerlik dönüşü tekrar işe almak zorunluluğu vardı.

Merhaba ben sadece askerlik sebebiyle ayrılıs için dilekçe verdim dilekçe de tazminat istediğimi belirten birsey yok ayrıca işkur da çalışan bir tanidigimin vermiş olduğu evrakta şöyle bir ifade geçmektedir

'' kanunda muvazzaf askerlik hizmeti nedeniyle yada diğer askeri ve kanunî odev dolayısıyla işinden ayrılan işçilerin bu durumları ifade edilirken kıdem tazminatlarinin odenip odenmedigi konusunda bir ayrım yapmamistir. Dolayısıyla kıdem tazminatı alınsın yada alınmasın, asgari bir yıl calisilsin yada calisilmasin iş akdi askerlik nedeniyle sona eren işçinin tekrar eski işine girme hakkı bulunmaktadır. ''

Sonuç olarak, Kıdem tazminatı almamin duruma bir etkisi olacağını sanmıyorum.

Merhaba ben sadece askerlik sebebiyle ayrılıs için dilekçe verdim dilekçe de tazminat istediğimi belirten birsey yok ayrıca işkur da çalışan bir tanidigimin vermiş olduğu evrakta şöyle bir ifade geçmektedir

'' kanunda muvazzaf askerlik hizmeti nedeniyle yada diğer askeri ve kanunî odev dolayısıyla işinden ayrılan işçilerin bu durumları ifade edilirken kıdem tazminatlarinin odenip odenmedigi konusunda bir ayrım yapmamistir. Dolayısıyla kıdem tazminatı alınsın yada alınmasın, asgari bir yıl calisilsin yada calisilmasin iş akdi askerlik nedeniyle sona eren işçinin tekrar eski işine girme hakkı bulunmaktadır. ''

Sonuç olarak, Kıdem tazminatı almamin duruma bir etkisi olacağını sanmıyorum.

İş Kanunu 31. maddesini hiç incelediniz mi bilemiyorum, ama bahsettiğiniz durumu düzenleyen bu maddenin ilgili kısmı aşağıdaki gibidir.

'' ...
Herhangibir askeri ve kanuni ödev dolayısıyla işinden ayrılan işçiler bu ödevin sonaermesinden başlayarak iki ay içinde işe girmek istedikleri takdirde işverenbunları eski işleri veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal, yoksa boşalacakilk işe başka isteklilere tercih ederek, o andaki şartlarla işe almakzorundadır. Aranan şartlar bulunduğu halde işveren iş sözleşmesi yapmayükümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye üçaylık ücret tutarında tazminat öder.''

İşveren kanunun aradığı minimum üzerine düşeni yerine getirmiş durumda bahsettiğinize göre.

31. Maddeyi okudum. '' eski işleri veya benzeri pozisyonlarda '' ise almak zorunda fakat bana teklif edilen pozisyon alt bir pozisyon bu yasaya göre benzeri olarak yorumlanabilir mi? Ayrıca eski pozisyonumda açık varken bana alt bir pozisyon sunuyor yani yönetici olarak çalışırken en alt kademede bir iş teklif ediyor sizcede bu art niyetli bir davranış sayılmaz mi? Işyerinin Üzerine düşeni yapmış olduğunu göstermiyor diye düşünüyorum.

En başta,
hangi işyerinde hangi pozisyonda personele ihtiyacı olduğunun belirlenmesi kararı işverenin yönetim hakkına girer.
Bahsettiğiniz diğer şubelerdeki boş olduğunu iddia ettiğiniz pozisyonlar için sizin başvurunuz mevcutken , sizin yerinize yeni bir personel alımı yapılıyorsa, haklısınız kötü niyete girer, ama sizin bile görebildiğiniz o BOŞ pozisyon boşken, o pozisyona birini alması için bir yaptırım uygulanamaz.

Almak zorunda demiyor,
ihtiyaç varsa diyor. İhtiyaç yokken de işe almalı demiyor.

Son düzenleme:
İş Kanunu 31. maddesini hiç incelediniz mi bilemiyorum, ama bahsettiğiniz durumu düzenleyen bu maddenin ilgili kısmı aşağıdaki gibidir.

'' ...
Herhangibir askeri ve kanuni ödev dolayısıyla işinden ayrılan işçiler bu ödevin sonaermesinden başlayarak iki ay içinde işe girmek istedikleri takdirde işverenbunları
a-eski işleri
b-veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal,
c-yoksa boşalacakilk işe başka isteklilere tercih ederek,
d-o andaki şartlarla işe almakzorundadır
.
Aranan şartlar bulunduğu halde işveren iş sözleşmesi yapmayükümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye üçaylık ücret tutarında tazminat öder.''

İşveren kanunun aradığı minimum üzerine düşeni yerine getirmiş durumda bahsettiğinize göre.

evet bana görede böyle gözüküyor.

a.eski iş çalıştığı mağazada boşluk yok ama diğer mağazalarda var ise teklif etmesi gerekir,eğer oralara alım yapacak ise ilgiliye öncelik vermeli işveren,sanırım yok
b.benzeri işler derken,eş/ deng iş denilmek isteniyor,boşluk varsa verilmeli,sanırım yok
c.hicbiri yoksa boşalacak işe başlatmak isteyebilir işveren,tabi ilgili kabül eder ise,bu iş de şu an teklif edilen iş olsa gerek
d.şu an teklif edilen işe ilişkin şartlar yani çalışma koşulları ne ise onlar kabül edilmiş olur.

Bu olayda dikkat çeken 2 husus var.
1. İşcinin bekleme devresi,yani işveren diğer mağazalardaki boş müd.yrd.kadrolarına personel alıncaya kadar işcinin beklemesi,
2. Her ne kadar iş kur ile bağlantılı istihdam durumu sözkonusu ise de iş sonu işyerinde kalacak işçilerden birisi,işi kabül ederse Mertk67 olmalı ama kendisi bu teklif edilen işi kabül etmiyor,etmemesinin haklılık yönü var ama madde hükmüne göre son durum sn.keremcem beyin dediği noktaya geliyor.

Başkaca yönden kıdem tazminatının askere giderken ödenip,ödenmemiş olmasıının,işcinin askerlik dönüşü işverenin işe başlatma veya başlatmaması noktasında önemi yok düşüncesindeyim.

Oncelikle cevap ve fikirlerinizin için teşekkür ederim.

Yasa şu şekilde geçiyor ;
Herhangi bir askeri ve kanuni ödev dolayısıyla işinden ayrılan işçiler bu ödevin sona ermesinden başlayarak iki ay içinde işe girmek istedikleri takdirde işveren bunları eski işleri veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal, yoksa boşalacak ilk işe başka isteklilere tercih ederek, o andaki şartlarla
'' işe almak zorundadır. ''

Dediklerimi Yasada geçen '' zorundadır '' tabirine göre söyledim. Tabiki işveren hangi pozisyonda ihtiyacı olduğuna kendi karar verecek ve buna uygun hareket edecektir. Buna saygı duyuyorum. Firma ile tekrar yaptığım görüşmede sirket politikası gereği şuan sadece iskur üzerinden yüzde 60 istihdam garantili personel aldıklarını aldıkları personelin 1 yıllık maaş ve Sigorta ücretlerini iskurun üstlendiğini bu sebeple beni eski pozisyonuma almadiklarini istersem bu şekilde düşük pozisyonda calisabilecegimi sözlü olarak belirttiler. Yani Sonuç olarak bedava personel varken maaş Ödemek istemiyorlar. Noter üzerinden işe iademi talep eden ihtarname Göndermem durumunda uygun pozisyon olmasi durumunda işe dönüşünüz sağlanacaktır şeklinde geri dönüş yapacaklarını ama işkur üzerinden yaptigimiz teklifi kabul etmediğiniz sürece işe geri almayacaklarini belirttiler. Ben bunu şu şekilde yorumluyorum biz personel Alicagiz ama bedava personel alacağız seni alırsak para vermemiz lazım bu yüzden seni almıyoruz. Bu durumda yapabileceğim birsey varmıdır. Şirket bu tutumu ile kendi çıkarları doğrultusunda yasada geçen '' başka isteklilere tercih ederek '' maddesini çignemis olmuyor mu?