Askerlik Tazminatı ve İstifa Hakkında

Arkadaşlar merhaba, benim birkaç sorum olacak size.
Öncelikle verileri belirteyim.
Yaklaşık 5 yıldır kurumsal gibi görünen bir şirkette kısmi süreli (part time) olarak çalışmaktayım.
Kasım ayında askere gitmeyi planlıyorum.

1. İstifamı en erken ne zaman versem Askerlik tazminatımı alabilirim ?
Önümüzdeki Ağustos ayının başında istifamı vermeyi düşünüyorum.

2.Kısmı sürelide Askerlik Tazminatı Hesabı tam olarak nasıl yapılıyor ?

Genel google amca üzerinden aramalar yaptım tabiki ama sağlıklı net bilgiler edinemedim. Buradan edinmeyi umuyorum.

Öncelikle, skerlik tazminatı diye bir tazminat yoktur, kıdem tazminatı vardır iş kanununda ve askerlik göreviniz nedeniyle ayrılırken , o işyerinde 1 yılı aşan çalışmanız varsa kıdem tazminatına hak kazanabilirsiniz. Yani her 365 gün için 30 günlük giydirilmiş brüt ücret.
Aylık giydirilmiş brüt ücretiniz / 365 gün= günlük kıdem tazminatınızdır.
Günlük kıdem tazminatı X o işyerindeki toplam çalışma gün sayınız = Kıdem tazminatı tutarınız demektir. Bu tutardan damga vergisi kesilerek kalan ödenir.
Kıdem tazminatı hesabınızda fazla çalışma ücretleri, agi hesaba dahil edilmez, süreklilik arz eden prim ikramiye vs ödemeler oluyorsa, yıllık ortalaması alınarak brüt ücrete dahil edilir.

Askerlik nedeniyle ayrılmada, sevk tarihinden 5 ay öncesinde yapılan fesihi uygun gören yargıtay kararı var. Buna göre ağustos-eylül-ekim, 3-4 ay önceden askerlik nedeniyle sözleşmenizi feshetmenizde bir sıkıntı olmayacaktır. Ancak sözleşmenizi feshetmeniz yeterli olmayacaktır kıdem tazminatınızı alabilmek için , sevk belgenizi işverene iletmek zorundasınız.
Yani ağustos başında kasım ayındaki askerlik görevim nedeniyle sözleşmemi feshediyorum, askerlik sevk belgesini kasım ayında teslim edebileceğim , kıdem tazminatımın sevk belgemi ilettiğimde ödenmesini talep ediyorum diyerek (yazılı) ayrılmanız gerekiyor ki o zaman geldiğinde tazminatınızı almaya gerçekten hak kazanabilesiniz.

Son düzenleme:
Askerlik nedeniyle ayrılmada, sevk tarihinden 5 ay öncesinde yapılan fesihi uygun gören yargıtay kararı var. Buna göre ağustos-eylül-ekim, 3-4 ay önceden askerlik nedeniyle sözleşmenizi feshetmenizde bir sıkıntı olmayacaktır. Ancak sözleşmenizi feshetmeniz yeterli olmayacaktır kıdem tazminatınızı alabilmek için , sevk belgenizi işverene iletmek zorundasınız.
Yani ağustos başında kasım ayındaki askerlik görevim nedeniyle sözleşmemi feshediyorum, askerlik sevk belgesini kasım ayında teslim edebileceğim , kıdem tazminatımın sevk belgemi ilettiğimde ödenmesini talep ediyorum diyerek (yazılı) ayrılmanız gerekiyor ki o zaman geldiğinde tazminatınızı almaya gerçekten hak kazanabilesiniz.[/QUOTE]
Fesihten sonra sevk kağıdını alacağı süreye kadar çalışması gerekiyor mu?