fonradar

Askerlikten Ayrılanların Emekliliği

• Konbuyu başlatan T U R K O
  • Başlangıç tarihi
T

T U R K O

Ziyaretçi
Sadettin ORHAN

Soru: Sadettin Bey, ben 22.03.1965 doğumluyum. 01.04.1983 tarihinde astsubay olarak emekli keseneklerim kesilmeye başladı. 18.11.1991 tarihinde resen emekliye ayrıldım.
18.11.1992 tarihinde SSK'lı olarak bu tarihe kadar aralıksız çalıştım. SSK'lı çalışmam devam etmektedir. SSK'lı olarak çalışmam 5800 gün görülüyor. Emekli Sandığı'nda gecen süremi SSK'ya aktardım. Benim astsubay olarak çalışmamdaki gecen sürede gecen 2 yıl 3 aylık yıpranmam var diye biliyorum. Bu süre ilk başlangıcım olan 01.04.1983 tarihini geri götürüyor ve 01.02.1981 tarihi oluyor. Emeklilik tarihim de buna göre hesap ediliyor.
Öte yandan bazı duyumlarım var ki, yıpranma süresinin emekliliğe tabi yaştan da düşüyor deniyor. Bu doğru mudur? Murat Pişkin
Cevap: Murat Bey, duyduğunuz konuyu bu köşeden ben dile getirmiştim. Şöyle ki, normalde SSK uygulamasında, memuriyette kazanılan fiili hizmet zammı süresi sadece prim gününe ve sigortalılık süresine ekleniyor. Oysa bu uygulama emeklilikte yaş koşulunun bulunmadığı 08.09.1999 tarihi öncesine ait bir uygulamadır. Bu tarihten itibaren yaş koşulu da emeklilik şartlarına eklendiğinden, sizin gibi fiili hizmet zammı bulunan kişilerin SSK emeklilik yaşı hesap edilirken, fiili hizmet zammı süresinin de yaştan indirilmesi gerekiyor. Oysa hali hazırda bu indirim yapılmayarak sizin durumunuzdaki sigortalılar mağdur edilmiş oluyor. Bu indirimin yapılması için SGK'dan talepte bulunun. Kabul edilmezse yargı yoluna gidersiniz.
...
Tamamı