Askıya Alınan Personel İşverene İhtar ?

iyi günler Herkese Merhaba

2 aylık hamileyim ve 10 aydır özel şirkette çalışıyordum, anlaşmazlık tan dolayı bu ay itibaren 4 aylık askıya alındım,

sorum şudur .
1. bu durumda işverene Noterden beni işe al ihtarı çekmem gerekir mi bir faydası olurmu ?
2. İşyeri benim haberim olmadan askıyı iptal edip işime son verebilir mi ?

hamileyim diye oyun oynamalarında korkuyorum . askı dilekçesini korkutan imzaladım

cevaplarsanız çok sevinirim

Anlaşmazlık işverene bu hakkı vermez,anlaşmazlık sözleşmenin askıya alınma koşulllarından biri de değil,tabi işyerlerinde anlaşmazlık olmaz değil,olabilir,olması halinde taraflar anlaşmazlık noktası üzerinden çözüm yolu üretir,diğer ifadeyle hukuk yollarına başvururlar,işverenin başvurduğu bu yol hukuksuzdur.
Korkudan,diğer ifadeyle işveren baskısıyla imzaladım diyorsunuz,baskı olabilir ama bunun çözümü ancak mahkeme yoluyla açığa kavuşturulabilir,keza ispat durumu.Ortada bir anlaşmazlık var,hal böyle olunca mahkeme dışında çözüm şu an gözükmüyor.
Noter yoluyla yapacağınız girişim muhtemelen işverence uygun görülmeyecek!(sanırım sizde bu düşüncedesiniz)belki bu girişiminize istinaden işveren fesih yolunada gidebilir!olumsuz cevap verip gitmeyedebilir!
Siz anlaşmazlık var diyorsunuz(yanlış anlamayınız ben yok olmaz demiyorum) acaba imzaladığınız sözleşmede yada size yapılan tebliğ içeriğinde gördüğünüz işin mahiyetine bağlı olarak bir durum yada işveren yönünden askıyı gerektiren yani askıya dair bir başka geçerli bir koşul,bir konu var mıydı?

Son düzenleme:
Aslında müdürümle anlaşmazlık vardı ,yani bazen hamilelik ten dolayı rapor aldığım için ve çoğu işi bana yaptırdıkları için ,bir türlü yıldızımız barışmadı .çünkü Yabancıyım. aralarına almadılar.
bundan dolayı personel müdürlüğünde Nisana kadar biraz dinlen deyip askı dilekçesi imzalattılar. o heyecandan adresimi bile yalnız yazdım. yani durum bundan ibaret.
şimdi bana nasıl ulaşıp geri çağıracaklar ya geri çağırmasalar ,benim haberim olmadan işten çıkarırsalar bütün haklarım yok olacak. Yani yapılacak bir şey yok bekleyip görmek mi lazım ? 12 acık olan bir şirket ve devamlı işçi alıyorlar. Zaten Nisan ayında da çalışamıcam çünkü doğuma az süre kalacak. Peki bunları bildikleri halde güzel bir tezgah yapmışlar ve benim elim kolum bağlı. neyse sanırım onca çizilen .yazılan hamileyken işveren bunu. onu yapamaz iş ten çıkaramaz , gibi uzun cümleler yalan dolanmış. E devletten baktığımda ssk girişim ve primler bile yatmamış. Her zaman kötüler kazanır diyerek . bitiriyorum.

saygılarımla
tekrar teşekkür ederim

Aslında müdürümle anlaşmazlık vardı ,yani bazen hamilelik ten dolayı rapor aldığım için ve çoğu işi bana yaptırdıkları için ,bir türlü yıldızımız barışmadı .çünkü Yabancıyım. aralarına almadılar.
bundan dolayı personel müdürlüğünde Nisana kadar biraz dinlen deyip askı dilekçesi imzalattılar. o heyecandan adresimi bile yalnız yazdım. yani durum bundan ibaret.
şimdi bana nasıl ulaşıp geri çağıracaklar ya geri çağırmasalar ,benim haberim olmadan işten çıkarırsalar bütün haklarım yok olacak. Yani yapılacak bir şey yok bekleyip görmek mi lazım ? 12 acık olan bir şirket ve devamlı işçi alıyorlar. Zaten Nisan ayında da çalışamıcam çünkü doğuma az süre kalacak. Peki bunları bildikleri halde güzel bir tezgah yapmışlar ve benim elim kolum bağlı. neyse sanırım onca çizilen .yazılan hamileyken işveren bunu. onu yapamaz iş ten çıkaramaz , gibi uzun cümleler yalan dolanmış. E devletten baktığımda ssk girişim ve primler bile yatmamış. Her zaman kötüler kazanır diyerek . bitiriyorum.

saygılarımla
tekrar teşekkür ederim

Öyle diyip bitirmeden önce bazı yanlış bilinenlerin doğrusunu görmeniz daha doğru olur bence.
Hamile işçi çıkartılamaz gibi bir yasa maddesi hiç bir zaman olmadı.
O olayın aslı,
işçinin hamile olması işten çıkarılması için bir haklı sebep olamazdır.
Onu bunu yapamaz denilen noktalarla ilgili de;
hamile işçi günlük 7,5 saatten fazla çalıştırılamaz , ama haftada 5 gün , günlük 9 saat çalışma ile haftalık 45 saat çalışılan bir işyeri, günde 7,5 saati aşan çalışma yaptıramayacağı için günlük 1,5 saatten 5 günde ortaya çıkan 7,5 saatlik sürenin cumartesi günü yapılacak çalışma ile tamamlanmasını isteyebilir.

Oayınıza ilşkin olarak işveren yazılı şekilde hamileliğiniz bahane ederek veya anlaşmazlık var diyerek sözleşmeyi askıya almaz,alamaz zira bunlar hukuken koşul,sebeb değil,benim anladığım işveren hukuksuz keyfince bişlem yapmış,sizde sıkıntılı olduğunuz için veya sağlığınızı düşünerek yahut çekindiğinizden dolayı onay vermişsiniz,vermemeniz gerekirdi,şimdi bu noktada işveren baskı yaptı zorla imzalattırdı demeniz sonuç vermez(ancak dava konusu olursa belki)Bir başka husus esasen üzerinde durulması gereken eğer gerçekten girişiniz yapılmamış ve resmiyette ücretin ödenmemesi ile primlerin yatırılmamış olmasıdır.İletinizden anlaşılan işyerinde huzursuz olmuşsunuz,bundan sonrada iyi olacağı görülmüyor!..bu durumda belirttiğim asıl sebeplere bağlı olarak isterseniz haklı fesih yoluna da gidebilirsiniz,takdir sizin.