Atlanan fatura koçanı hakkında!!

Merhaba;

Geçtiğimiz ay fatura koçanında bir kayma olmuş ve sıra karışmış ancak bu daha sonra farkedildi ve kayma olan fatura koçanı tamamen kullanılmış.. muhasebeden bana döndüler ve bunun büyük cezai yaptırımı olduğunu ve 100.000.00 Tl cezası olduğunu söylediler bu cezanın kesildiği taktirde mağaza sorumlusu yani benden kesileceğini söylediler öncelikle bu hatanın kötü niyetle yapılmadığı kesin öğrenmek istediğim böyle bir ceza mümkünmü sadece bir koçan sırası kaymı?

Lütfen cevaplarınızı bekliyorum??

Ynt: Atlanan fatura koçanı hakkında!!

Belli ki muhasebeciniz sizi korkutmak için uydurmuş. Bu hata herkes tarafından yapılacak bir hata.
Sadece 2.derece usulsuzluk cezası var. Rahat olun...

T.C.
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı

(Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü)

Sayı : B.07.1.GİB.4.99.16.01/01/MUK-39 27.09.2007/18980
Konu: Bayilere düzenlenen faturalarda sehven

sıra numarasının atlanması durumunda yapılacak işlemler

İlgi: ?/?./2007 tarihli dilekçeniz.
İlgide kayıtlı dilekçeniz ile bayileriniz adına düzenlenen faturalarda ?? seri numarasında biten faturanızın yerine bir sonraki seri olan ?? seri nolu faturayı düzenlemeniz gerekirken sehven ??. seri numaralı faturayı düzenlediğiniz, buna göre arada kullanılması gerektiği halde kullanılamayan fatura sayısının 5600 adet olduğu belirtilerek; söz konusu faturaları kullanmanızda herhangi bir sakınca bulunup bulunmadığı hususunda Başkanlığımız görüşü talep edilmektedir.

Bilindiği üzere 213 sayılı Vergi Usul Kanunu?nun 229, 230, 231? inci maddelerinde faturanın tanımı, şekli ve nizamı hükme bağlanmış olup, ? Faturanın nizamı? başlıklı 231?nci maddesinin 1?inci fıkrasında da; ? ???.. 1. Faturalar sıra numarası dahilinde teselsül ettirilir. Aynı müessesenin muhtelif şube ve kısımlarında her biri aynı numara ile başlamak üzere ayrı ayrı fatura kullanıldığı takdirde bu faturaları şube ve kısımlarına göre şube veya kısmın isimlerinin yazılması veya özel işaretle seri tefriki yapılması mecburidir??? hükmü yer almaktadır.

Bununla birlikte aynı Kanunun 3? üncü maddesinde; vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyetinin esas olduğu, vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyetinin yemin hariç her tür delille ispatlanabileceği, iktisadi, ticari ve teknik icaplara uymayan veya olayın özelliğine göre normal ve mutad olmayan bir durumun iddia olunması halinde ispat külfetinin bunu iddia eden tarafa ait olduğu kurala bağlanmıştır.

Buna göre her ne kadar dilekçenizde bahsi geçen faturalarınızın sıra numarası dahilinde teselsül etmemesi durumu ilgili madde hükmünde de belirtildiği üzere belge nizamına uygun bulunmamakla birlikte; olayın gerçek mahiyetinin ispatı açısından, Vergilendirme Müdürlüğünce tanzim edilecek tutanak ile atlanan faturaların seri ve sıra numaralarının tespit edilmesi durumunda bahsi geçen faturaların herhangi bir karışıklığa meydan verilmeden kullanılması mümkün bulunmaktadır.

Diğer taraftan bahsi geçen kanunun ? Fatura Nizamı? başlıklı 231/1 inci maddesinde belirtilen usul ve şartlara uyulmamış olduğundan aynı Kanunun 352/II?7?nci maddesi uyarınca II. derece usulsüzlük cezasının kesileceği tabiidir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Teşekkür ederim.. usulsüzlük cezalarında her bir fatura için 149.00 tl yazıyor bu doğrumu :(

Hangi yıla ait o rakam?

2011 için 170,00.-TL
2012 için 180,00.-TL

Merhaba...
Mesajınızda tüm koçanın kullanıldığını belirtmişsiniz, Bu faturalardan dolayı KDV veya GV gibi vergiler doğuyor ise bunlar için pişmanlık zammı veya vergi ziyaı cezası kesilir.

KDV devriniz var ve bunlardan dolayı gecikmiş herhangi bir vergi de bulunmuyorsa tesbit edilmediği sürece usulsüzlük cezası da dahil hiç bir şey ödemezsiniz.

bazen dikkat edilsin diye bu korkutma işini bizde yapıyoruz da bu kadar da sallanmaz ki :D kalbi olan vardır olmayan vardır :D rakama bak 100 bin tl yuh...

Özelgede açıkca yazmış 2. derece usulsuzluk cezası diye.

( Fatura Nizamı? başlıklı 231/1 inci maddesinde belirtilen usul ve şartlara uyulmamış olduğundan aynı Kanunun 352/II?7?nci maddesi uyarınca II. derece usulsüzlük cezasının kesileceği tabiidir.)

2.Derece usulsuzluk cezasıda 2012 yılı için sermaye şirketlerinde 58.TL

osmanaga ' Alıntı:
Özelgede açıkca yazmış 2. derece usulsuzluk cezası diye.

( Fatura Nizamı? başlıklı 231/1 inci maddesinde belirtilen usul ve şartlara uyulmamış olduğundan aynı Kanunun 352/II?7?nci maddesi uyarınca II. derece usulsüzlük cezasının kesileceği tabiidir.)

2.Derece usulsuzluk cezasıda 2012 yılı için sermaye şirketlerinde 58.TL

Mesajımda tespit edilmemesi halinde herhangi bir usulsüzlük ödenmeyeceğini yazmıştım. Tespiti halinde tabi ki cezası var.

erkan_ist_ ' Alıntı:
muhasebeden bana döndüler ve bunun büyük cezai yaptırımı olduğunu ve 100.000.00 Tl cezası olduğunu söylediler bu cezanın kesildiği taktirde mağaza sorumlusu yani benden kesileceğini söylediler

Lütfen cevaplarınızı bekliyorum??

gece gece töbe töbeee :D ne muhasebeciler var

Ben de atlamıştım ama ne şirket merkezinden ne Maliyeden bu konu ile dönüş olmadı.