ATO Yeni TTK işvereni zorlayacak maddeleri değiştirin! Bağımsız denetim olmasın.

• Konbuyu başlatan FruitJuice
  • Başlangıç tarihi
F

FruitJuice

Ziyaretçi
ATO, Yeni Türk Ticaret Kanunu?nda değişiklik istedi
2011-08-08 09:45:02
ANKARA (CİHAN)- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, iş yaşamının sağlıklı yürüyebilmesi için yeni Türk Ticaret Kanunu?nun bazı maddelerinin yeniden düzenlenmesi gerekti ...

ANKARA (CİHAN)- Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, iş yaşamının sağlıklı yürüyebilmesi için yeni Türk Ticaret Kanunu?nun bazı maddelerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi.
ATO Yönetim Kurulu üyeleri, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı?yı makamında ziyaret etti. Oda başkanı Salih Bezci, Yazıcı'dan 13 Ocak 2011 tarihinde Meclis?te kabul edilen yeni Türk Ticaret Kanunu?nda değişiklik istedi. Yeni kanunun ticari hayatı rahatlattığını ancak bazı maddelerinin uygulamada sorunlar doğurabileceğini ifade eden Bezci, 358?inci maddeye dikkat çekti. Söz konusu madde, ortakların şirketten borç para almalarını yasaklıyor. Bu hükme uymayanlara 300 günden 500 güne kadar adli para cezası öngörüyor. Bezci, ?Adli para cezaları şahısların siciline işlendiğinden birçok şirket ortağı bu madde nedeniyle sabıkalı hale gelecektir.? dedi.
Yeni kanuna göre sermaye şirketlerinin 1 Ekim 2012 tarihi itibariyle internet sitesi açmak zorunda olduklarını da belirten Bezci, bu hükmü yerine getirmeyenlerin 6 aya kadar hapis ve 100 günden 300 güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılacaklarını vurguladı. Oda başkanı, Anadolu?daki pek çok şirketin bu mecburiyeti zamanında yerine getiremeyeceğini ileri sürdü.
Grup şirketlerinin birbirleriyle ilişkilerine ilişkin raporlarının 3 ay içinde düzenlenmemesi halinde Yönetim Kurulu üyelerinin iki yıla kadar hapis ve adli para cezaları ile cezalandırılacaklarını da kaydeden Bezci, kayıtlarını Türkiye Finansal Raporlama standartlarına göre tutma zorunluluğu getirilen KOBİ?lerin kayıtlarını tutacak eleman bulmakta zorlanacakları söyledi.
Yeni kanunun 1523?üncü madde ile şirketlerin büyük, orta ve küçük olmak üzere 3 kategoriye ayrıldığını anlatan Bezci, şunları kaydetti:
?Türkiye?de şirketlerin büyük çoğunluğu orta ve küçük ölçeklidir. Bu şirketlere seçilecek denetçilerin Yeminli Mali Müşavir, bir kısmında ise Serbest Muhasebeci Mali Müşavir unvanını taşıyan kişilerden olma zorunluluğu şirketlere denetçi bulamama, bulduklarında da ağır mali külfetler ödeme zorunluluğu getirecektir.?

ALIŞVERİŞ FESTİVALİ?NE DESTEK İSTEDİ
Bakan Yazıcı?dan Uluslararası Ankara Alışveriş Festivali için destek isteyen Bezci, kendisini ATO Olağan Meclis Toplantısı?na da davet etti. Akyurt?ta yapılması planlanan Kongre Merkezi için ATO olarak ellerini taşın altına koyduklarını ifade eden Bezci, Ankara?ya botanik parkı yapılması talebini de yineledi.
CİHAN

Ynt: ATO Yeni TTK işvereni zorlayacak maddeleri değiştirin! Bağımsız denetim olmasın.

Gerek TFRS gerekse Denetim konusunda Muhtemelen kolaylaştırma ya da erteleme olabilir
İyiçalışmalar

Ynt: ATO Yeni TTK işvereni zorlayacak maddeleri değiştirin! Bağımsız denetim olmasın.

gerçekçi olalım, birçok küçük ve orta ölçekli işletmelerde bu maddeler uygulanmaz en azından kısa vadede.

Merhabalar,
Kolaylaştırma belki olabilir. Ancak erteleme zor. Zira 01.01.2013 tarihi kanun metninde yazan bir tarih. Bakanlar kurulu düzenlemesi vb. bir idari işlem ile erteleme mümkün değil. Ancak ve ancak kanun değişikliği ile erteleme olur.

Öte yandan insanımızın maalesef gevşekliği ve bir şeylerin ertelenmesinin alışkanlık haline gelmesi dışında ertelemeyi gerektirecek ne sebep var? Ekonomik kriz mi var? Hazırlanmak için süre mi yetersiz ? Daha ne duruyoruz, haydi hazırlanalım.

TTK'nın çıkması belki 4, belki 5 sene gecikti. Yazıktır. Bir de ertelemelerle gecikmeyelim. Kaybeden ülkemiz oluyor. ATO dediğimiz kurum esnafın kuru gürültüsünü dile getirmekten başka bir şey yapmıyor. Bakın TÜSİAD gibi, TOBB gibi kurumlar bu işin arkasındadır. İş camiası bu kanuna büyük destek verdi. Hatırlamıyor musunuz, Deniz Baykal ile yemek yiyen TÜSİAD üyelerinin kanunun çıkması için muhalefetten söz almalarını?

Ato'nun dile getirdiği ses iş dünyasının değil olsa olsa şeffaflıktan ve kurumsallaşmadan rahatsız olan küçük birkaç Ankara esnafnın kakafonisidir.

Bağımsız denetimi SPK'ya tabi şirketlerde devam ettirsinler. Yeni TTK'daki denetçi ve işlem denetçisinin görevlerini,yetkilerini ve sorumlulukların da daraltma yapabilirler. Yıl sonlarında faaliyet raporu şeklinde bir rapor hazırlanması ve bu raporun denetçi ve işlem denetçisi tarafından kabul görmesi ve genel kurulda ibra edilmelerinde destek unsuru olan bir çalışma mecburi tutulabilir.

Bu odaların aynı basit usulde olduğu gibi rant peşinde olduklarını düşünüyorum. :mad:
MAVİEFE kanun değiştirmek ne ki "kabul edenler etmeyenler edilmiştir." bir kaç dakikalık bir iş. ;D

Evet gerçekçi olalım.

Bundan 40 yıl önce 3568 çıkacak muhasebecilik de kanunda tanımlı bir meslek olacak denilse kimse inanmazdı.

Bundan 10 yıl önce BA BS diye birşey çıkacak ve bu sayede naylon fatura neredeyse bitecek denilseydi kimse inanmazdı.

Çok değil bundan 7-8 yıl önce e-beyanname, e-bildirge çıkacak oturduğumuz yerden beyanname vereceğiz desek kimse inanmazdı.

Şimdi gerçekçi olmaya davet ediyorum. Avrupa Birliği'ni bir çağdaşlaşma ve standartların yükseltilmesi projesi olarak gören ve bu doğrultuda TTK'yı çıkartan zihniyet asıl gerçekçi olan zihniyettir.

Buna karşın "böyle gelmiş-böyle gider, bizden adam olmaz, ah biz Türkler kılıfına uydurur bunu da sulandırırız gerçekçi olalım zihniyeti" yanlış bir zihniyettir. Herkes asıl gerçekçi zihniyeti tasdik ederse o zihniyet asıl gerçek halini alır.