Avukat ve noterlerin sigortalılığı

  • Konbuyu başlatan T U R K O
  • Başlangıç tarihi
T

T U R K O

Ziyaretçi
İbrahim Işıklı

Avukat ve noterlerin sigortalılığı
İbrahim IŞIKLI / SOSYAL GÜVENLİK VE İŞ HUKUKU
Avukat ve noterler sosyal güvenlik reformundan önce topluluk sigortası kapsamında SSK sigortalısı sayılmaktaydı. Ancak, avukat ve noterlerden herhangi bir sosyal güvenlik kanununa tabi olmayanların topluluk sigortası kapsamındaki hükümler 2008 yılı Ekim ayı başı itibari ile yürürlükten kalkmış bulunmaktadır.

01/10/2008 tarihinden önce ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar 4-1/b bendi (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı sayıldıklarından 01/10/2008 tarihinden önce 506 sayılı kanun kapsamında topluluk sigortası primi ödeyen avukat ve noterlerden gelir vergisi mükellefi olanların sigortalılıkları 01/10/2008 tarihi itibariyle 4-1/b bendi (Bağ-Kur) kapsamında devam ettirilmiştir. Bu sigortalılardan sigortalılıklarının devamında ayrıca sigortalı işe giriş bildirgesi alınmayacaktır.

Avukatlardan gelir vergisi mükellefi olmayanların sigortalılıkları 01/10/2008 tarihi itibariyle isteğe bağlı sigorta kapsamında devam ettirilmiş olup isteğe bağlı sigortaya devam etmek istemeyenlerin olması halinde alınacak dilekçeye istinaden sigortalılıkları 30/09/2008 tarihi itibari ile sona erdirilecektir.

01/10/2008 tarihi itibariyle 4-1/b bendi (Bağ-Kur) kapsamına alınan avukat ve noterler hakkında 01/10/2008 tarihinden sonra ilgili baro başkanlıklarınca/noter odalarınca herhangi bir bildirim yapılmayacak, ancak bu sigortalıların 01/10/2008 öncesi sürelerine ilişkin bildirimleri önceden olduğu gibi topluluk sigortası uygulaması çerçevesince sürdürülmeye devam edilecektir.

Hollanda'daki gurbetçilere SGK'dan danışma günleri

Hollanda'da gurbetçi olarak çalıştıktan sonra İstanbul, Edirne, Yalova, Sakarya, Kırklareli, Tekirdağ ve Kocaeli şehirlerinde ikamet eden gurbetçilere Türkiye'deki sosyal güvenlik sisteminden faydalanma haklarına ilişkin olarak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) il müdürlüğü tarafından bilgilenme toplantısı yapılıyor.

Hollanda Sosyal Güvenlik Kurumu (SVB-UWB) arasında yapılan ve 1968 yılında uygulamaya giren anlaşma ile gurbetçilerin sosyal güvenlik haklarını Türkiye'de kullanma hakkı bulunmaktadır. Bu hakların açıklanması ve vatandaşların bilgilendirilmesi için 15-17 Nisan tarihlerinde SGK'nın Çırağan caddesi No: 75 Beşiktaş/İstanbul adresinde bulunan SGK sosyal tesislerinde "Türkiye-Hollanda Danışma Günleri" düzenleniyor.

Bu haklardan işçilerin Hollanda ve Türkiye'de bulunan aile fertlerinin de yararlanabildiği ifade edilen açıklamada, "Danışma Günleri'nde, Hollanda'da bulanan Türk vatandaşlarına, emekli olanlarla emekli olmadan Türkiye'ye döndükten sonra söz konusu illerde ikamet edenler ve bunların aile bireyleri yararlanabileceklerdir. Danışma hizmeti, Türkiye-Hollanda Sosyal Güvenlik Sözleşmesi'nin öngördüğü emeklilik, malullük, ölüm ve hastalık halinde sağlanan yardımlar gibi sosyal güvenlik hakları ve yurtdışında geçen sürelerin borçlanma yoluyla değerlendirilmesine ilişkin sorular Türk ve Hollandalı uzmanlarla birebir yapılacak görüşmelerde cevaplandırılacak" dendi.

Danışma hizmetinden yararlanmak isteyenlerin önceden 0312 4587373 numaralı telefondan ya da yurtdisi2@sgk.gov.tr adresine mail göndererek randevu almaları ve danışma gününe mutlaka kimliği, Türk sigorta sicil numarası, tahsis numarası, Hollanda'da bulunduğu sırada ikamet ve çalışma yerlerine ait belgelerle gelmeleri gereklidir. Toplantı 15 Nisan Çarşamba günü 14.00-17.00, perşembe ve cuma günü ise 9.30-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.
 

Benzer konular

Üst