Avukata Ödenen Ücretin Makbuzu Kesilmezse ?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan beyza
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

beyza

Katkı Sunan Üye
Şirket avukatımız anlaşmazlığa düşmemiz nedeniyle aldığı ücretin makbuzlarını kesmiyor. şirket olarak bu durumda yapmamız gereken nedir ? Avukata verilen ücretlerin karşılığını nasıl muhasebeleştiririz. avukatın cari hesabını nasıl kapatabiliriz ?

Ynt: Avukata Ödenen Ücretin Makbuzu Kesilmezse ?

Avukata ödemelerinizi bankadan mı yaptınız kasadan mı?
Ayrıntılı yazarmısınız?

kasadan yaptım. tediye makbuzuyla.

Noterden bir ihtarname gönderip paranızı isteyin. Yine ödeme yapmaz ise ilamsız takip yapabilrsiniz icradan. Bu aşamada artık başka bir avukata ihtiyaç olucak.

Tediye makbuzunda avukatınızın veya sigortalı çalışanının imzası yok ise avukatın kayıtlarına yansıttıgını hiç sanmıyorum. O nedenle tediye makbuzlarını silin hesap kapansın. Yanlız kasanızda kasa fazlası oluşur onuda bir şekilde halledersiniz.
Nguroy Tediyedeki imzada önemli avukat ben öyle bir para almadım buyrun defterlerim derse napacak.
Saygılar

Eh tabi . Demek ki avukata da olsa her tür ödemeyi bankadan yapmak en iyisi.

biraz geç görmüşüm konuyu ama ben olsam
avukata baro ile görüşeceğimi ki kendisi ile alakalı vergi dairesi ile de görüşeceğimi tahsilatını yaptığını ve vergisinin ödemesi gerektiğini hatırlatırdım, tabi önce firmanında bi kusuru olmaması lazım

sayın beyza peki kasadan tediye makbuzu ile yaptığınız bu ücretlerin stopajını ödediniz mi?. malumunuz serbest meslek erbabına yapılan satışlarda brüt bedel üzerinden %20 oranında stopaj ödenmesi gerekiyor. yine malumunüz serbest mesleklerde yahsilat esası geçerlidir ve para tahsil olunduğu anda bunun belgelendirilmesi gerekir meslek erbabı tarafından. şayet siz yaptığınız bu ödemelerin stopajını muhtasar ile ödedi iseniz ve bu bedelleri kayıtlarınıza geçirdi iseniz bunların herbiri bir delildir. yani bu olayın mahkeme intikali durumunda hem defter kayıtlarınız hem kestiğiniz tediye makbuzları vede hemde dönemler itibari ile muhtasar beyannameerinizde gösterdiğiniz bu şahsa ait kesintiler her biri mahkeme önünde bir delildir. ayrıca ttk ya göre ticari bir işlemden dolayı eline herhangi bir ticari işlemi belgeleyen evrak vb. belge geçen kurum bu belgeye -yanlış hatırlamıyorsam- 10 gün içerisinde itiraz etmemesi halinde bu belgeyi ve bu belgenin muhteviyatını kabul etmiş sayılır. yani kestiğiniz tediye makbuzarınızın suretlerini avukatınıza ulaştırdığınızı belheleyebilirseniz bu durumda avukatınızın çıkışı kalmayacağını düşünüyorum. saygılarımla...

Sayın Beyza
eğer sorunuzdaki gibi karşı taraf sizin sözleşmeli avukatınız ise kendisine ödediğiniz para ücret olarak değerlendirilmesi gerekir. ve avukatın herhangi bir makbuz kesmesine gerek yoktur.Düzenlenecek bir ücret borrosu ile giderlerinizi kayıt altına alabilirsiniz. şayet avukat şiketin sözleşmeli avukatı değil ise o takdirde alınan para serbest meslek kazancı olarak değerlendirilmesi gerekir. bu takdirde de şirkmet avukattan meslek makbuzu almadan herhangi bir ödemede bulunmaması gerekirdi. buna rağmen bir hizmettten dolayı avukata ödemede bulunulmuş ise bunun ispatlanması gerekir.

Borçlar kanununa göre parayı iade alınmadığı durumlarda ''Sebesiz Zenginleşme'' davası açılarak takip yapılabilir kanaatindeyim.

Saygılarımla,