Avukatın Hem sgk lı olarak çalışması hemde dışarıya serbest meslek makbuzu kesme

Ant Z

Tanınmış Üye
Merhaba

Bir Avukat firmada ssk lı olarak çalışırken mükellefiyet tesis ettirip makbuz kesmeye başlarsa

1. Bu yasal mıdır?
2. SSK lı mı olur bag kur lu mu olur ?
3.Beyannamesini nasıl verir ( ücret gelirini ayrı tutar kestiği makbuzları ayrı kendi gelir vergisi beyannamesinde mi verir ? O zaman dilimde problem olmaz mı ?)

Teşekkür ederim

Saygılarımla

Ynt: Avukatın Hem sgk lı olarak çalışması hemde dışarıya serbest meslek makbuzu kesme

güzel bir soru....

bir örnek vermek gerekirse hastanede sigortalı olarak çalışan bir doktor aynı zamanda çalıştığı hastaneye s.m.m. da düzenleyebiliyor bir çok hastanede bu böyle tabi bu ne kadar doğru orasını bilemiyorum...

Ynt: Avukatın Hem sgk lı olarak çalışması hemde dışarıya serbest meslek makbuzu kesme

Avukatlık yasasında hem ücret karşılığı işveren altında çalışma ile serbet olarak faaliyet gösterilmesine engel bir düzenleme yok ise olabilir.

Cevaplarınız için Teşekkür ederim

Hukuki Net vb forumları araştırdım.

Avukatlık kanununun 11. Maddeye aykırı diye yazmışlar ama bu şekilde çalışanlarda çok fazlaymış . uygulamayı yapan bizler olduğumuz için hiç karşılaştığınız oldu mu anlamında sormuştum ?

1- Avukatlık kanununa uygun değil.Ancak Baro'nun doğrudan onayını gerektirmeyen işlerden olan danışmanlık,dava dilekçesi yazımı,dava duruşması dışı vekillik, temsil etme gibi işleri karşılığı makbuz kesebildiklerini biliyoruz.
2- 5510 sayılı kanun
MADDE 53- Sigortalının, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinde yer alan sigortalılık nedenlerinden birden fazlasına aynı anda tâbi olmasını gerektirecek şekilde çalışması halinde; öncelikle (c) bendi kapsamında, (c) bendi kapsamında çalışması yoksa ilk önce başlayan sigortalılık ilişkisi esas alınarak sigortalı sayılır.
SSK lı iken serbest mesleki faaliyetine başlamış ise sigortalılığı devam eder.
Veya 4/b li iken bir işverene tabi olarak çalışmaya başlar ise 4/b liliği devam eder.Bordraya dahil edilen her personel SSK lı olacak şartı eskiden de yoktu.
3- Tek bir işverenden elde edilen Ücret Geliri beyannameye dahil edilmez.Sadece serbest meslek kazancını beyan eder.

Nazif bey

Teşekkür ettim

İyi Çalışmalar