Ay İçinde Giren ve Çıkan İşçilerin e-Bildirge Yönünden...

özel bina inşaatında normalda 2 kişi çalışırken 3. kişi aynı gün işe girip işten çıkıyor. bu durumda özel bina inşaatı için e-bildirgemi verilecek.

Sayın mykuyumcu;
İşçi sayısı üç ve yukarı olması Bildirgenin İnternet ortamında verilmesi gerekir.Sizin durumunuza gelince 3.cü işçi aynı gün girip çıkmış olsa dahi bir gün çalışmış olduğu için bildirgenizi internet ortamında verilmesi gerekir.
Aylık Prim Ve Hizmet Belgesini çalışan sayısı üç ün altına düşerse yine kağıt ortamında verebilirsiniz....

teşekkürler

cevabınız için teşekkürler. ama bana göre özel bina inşaatlarında ve aynı gün işe giren ama çıkan kişler için bu e-bildirge sisteminin uygulanması çok katı . şifre alımındaki formaliteler bence angaryadan ileri değil. bu hususta gelirler.gov.tr daha mantıklı sistem ortaya koymuş. bu benim şahsi görüşüm. ne dersiniz.

sayın mykuyucu, dediğiniz konuda biraz haklı birazda haksızsınız bana göre. evet vergi dairesi sadece muhasebeciye verilen şifre ile tüm mükelleflere ait beyannameleri kabul ediyor. herkese ayrı şifre almanız gerekmiyor. bu güzel. ssk ise herkese ayrı şifre veriyor bildirgelerini o şifre ile kabul ediyor buda zaman kaybına neden oluyor.bu kötü. ancak ssk dan alınan bu şifre ile, borçlarınızı ödemelerinizi takib edebiliyorsunuz, borcu yoktur yazısı alabilyorsunuz. buda iyi yönü. oysa biz vergidairesinden almış olduğumuz şifre ile sadece kendi borç ve ödemelerimizi görebiliyoruz. müşterilerimizin borçlarını göremiyoruz. sanırım ilerleyen zamanlarda vergi daireside ssk gibi tüm mükelleflere şifre verme uygulamasına geçecektir.

ssk'daki gibi vergi dairesinden firmaya/şirkete özel şifre alırsanız tüm ayrıntıları ile borç/alacak bilgilerine ulaşabilirsiniz.(e-beyan şifresi ile sadece kendi bilgilerinize ulaşabilirsiniz.