AY İÇİNDE YENİ İŞE GİRENLERDE SSK GÜNÜ

Ay içinde yeni işe girenlerde örneğin 13/05/2005 tarihinde işe giren kişi
Mayıs/2005 döneminde 18 gün mü yoksa mayıs ayı 31 gün olduğu için
19 gün mü gösterilmelidir.SSK kanunu gereği her ay 30 gün olarak kabul ediliyor oluduğu halde 31 gün çeken aylarda böyle sorun oluyor peki 28 gün çeken ayda işçi 13/02/05 tarihinde işe girerse 16 gün mü yoksa ayı 30 gün kabul ederek 18 gün mü gösterilmelidir.Kanun maddesi ile bilgi alabilir miyim.

AY içindeki girişlerde SSK ya göre parmak hesabı yapılır ve ay kaç çekiyorsa ona göre ssk günü yapılır.

13/05/2005 girişli birisi için 19 gün ssk

13/02/2005 girişli birisi için 16 gün ssk yapılır.

yani formül : Aydaki gün sayısı - Giriş günü +1

enginakbasak' Alıntı:
SSK kanununun hangi maddesine göre yanıt verdiniz

Merhaba,
Kanunlarda böyle durumlar yazmaz. Eğer işçi ayın 13. işe başlamışsa ssk gün sayısı ayın toplam gün sayısından 12 gün eksik olacaktır. İşçi Fiilen kaç gün çalışmışsa çalıştığı gün kadar bildirilir.
İstisnai durumlar olan, tam çalışılan 31 gün çeken aylar ile şubat ayları içinse zaten mevzuatta gerekli açıklamar mevcuttur.

Slm arkadaşlar,

Alp arkadaşımızın yazdığı doğrudur. Hangi maddede yazdığını bilmiyorum ama başıma geldiği için söylüyorum. Çünkü ben 18 gün olarak gönderdim kabul etmemişler. 19 gün olarak gönderdiğimde tahakkuk etti.

Saygılar,

SMMM
Dilek KARACA

Bir işçi 10 günlük RAPOR, 20 günlük ÜCRETSİZ İZNİ VAR.(yani hiç çalışmamış)

Bu işçiye herhangi bir ücret tahakkuk ettirecekmiyiz?

bu konu hakkında net bilgi
http://www.ssk.gov.tr/wps/portal/!ut/p/_s.7_0_A/7_0_DJ?cpid=397
adresindeki soru 8 - cevap 8 de bulabilirsiniz.
Formül = (Ayın kaç çektiği - İşe giriş tarihi ) + 1
İyi çalışmalar ...

Sayın Alp:
Ek8 Eksik gün bildirgesiyle birlikte 10 gün izin, 20 gün rapor aslı gibidir imzalı fotokopilerini gönderirseniz hiç ücret tahakkuk ettirmeden ayı 0 (sıfır) puantaj ile geçebilirsiniz.
İyi çalışamalar ...