fonradar

Ayın Elemanına Verilen Altın

Arkadaşlar ayın elemanı olarak personelimize verdiğimiz çeyrek altın VUK açısından ve SSK açısından nasıl bir işleme tabi tutulur.

Not: Lütfen başlık açmadan önce Forum Kuralları'nı okuyunuz. Forum'da büyük harflerle başlık açmak yasaktır.

Ynt: Ayın Elemanına Verilen Altın

Vergi kaçırma yöntemlerinin başında gelir
personelin düğününde altın takmak veya ayın elemanı olmuş kişiye altın takmak,
Mal beyanı bildirirken bile "Nereden buldun " diyenlere en kolay cevaptır ALTIN
çocuğumun sünnetinde takılan altınları sattık veya düğünde takılan altınları sattık gibi.

Sevgili dostum kısacası sinek küçük ama miyde bulandırır.Direk Olarak K.K.E.G. yap.
Şahsi kanaatim ,zan altında kalma parasını ikramiye olarak ver derim.

Sayın ilyaskurt

GVK: 61. maddesinin 2. fıkrasında:

?Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (Mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez.?

Denilmiştir.

Buna göre, verilen altın ikramiye ücret mahiyetindir ve ücret olarak vergilendirilir.

Verilen ikramiye mahiyetindeki bu ödemenin, 5510 sayılı Sosyal Güvenlik kanunu açısından değerlendirilmesine gelince; kanunun prime esas kazançları düzenleyen 80. maddesi a/2. bendindeki:

?2) Prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkaktan o ay içinde yapılan ödemelerin ve işverenler tarafından sigortalılar için özel sağlık sigortalarına ve bireysel emeklilik sistemine ödenen tutarların,?

hükmü gereğince sigorta matrahına dahil edilmesi gerekir.

çok teşekkür ederim aydınlattığınız için. ayrıca eleştiri de güzeldi...

Sevgili ilyas kurt,
benim yazdıklarım eleştir değildi, vergi inceleme elemanlarının altın giderlerine
bakış açısıydı.Dolayısı ile ikramiye olarak verilmesi daha hoş ve izahı kolay bir işlem.

ikramiye hususunu ise arkadaşımız çok güzel açıklamış.