Aylık Bildirge Eksik Beyan

myardimli

Katkı Sunan Üye
selamlar,

ay icinde bir isci giriş cıkış yapmış 10 gün çalışması var.
bu işcinin elde hesapladım bordrosunu...
muhtasar ve sgk de beyan etmeyi atlamışım.
giriş ve çıkışı tamam.

sgk icin ek beyanname vermem gerekiyor, belirli bir suresi var mi bunun,
cezası asgarinin 8/1 diye biliyorum yuzde 25 de indirim var, dogrumudur ?

muhtasar icin ne yapabilirim onun odemesi bugun ustune ustluk ,cezasi nedir bir de ?
cepten odeyecegim icin bilelim :(

isverene anlatamiyorsun yogunuz, personel eksik diye hep cepten...

kolay gelsin.

Ynt: Aylık Bildirge Eksik Beyan

İlk olarak sgk dilekçe ile ek bildirge vermelisiniz, ek bildirge tah siz ödemek zorunda değilsiniz normalde de 10 günlük ödenecek prim çünkü. Cezasına gelince 1/8 peşin ödemelerde 1/4 indirim var.

Stopaja gelince düzeltme vermelisiniz. Eğer bugün düzeltmeyi tahakkuk ettirmez iseniz vergi ziyaı cezası uygulanır ve gecikme faizi uygulanır. Stopajı da sizin ödemenize gerek yok arada ki 10 günlük farkın tahakkuku.

benim de benzer bir hususta yardıma ihtiyacım var;

bir personelin çıkış işlemlerini yaptım, işten ayrılış bildirgesini verdim ancak aylık prim ve hizmet bildirgesi verirken çıkış tarihi yazmayı atlamışım. personel sigortaya gittiğinde hala çalışır göründüğü bilgisi verilmiş. bu hatanın telafisini nasıl yaparım? daha önce hiç yapmadığım için detaylı anlatırsanız sevinirim..

İlgili aylar için elden iptal ve ek bildirge vermelisiniz. Tabi çıkış tarihlerini yazmayı unutmayın

Teşekkür ederim.
Herhangi bir cezai durumu olurmu peki?

Eğer ay sonu ise çıkışınız gerek yok bazen bende unutuyorum, döneminde ise ek yapıyorum değil ise hiç dokunmuyorum şuana kadar birşey gelmedi.
Ama ek yaparsanız asgari ücretin 8'de 1 tutarında cezai uygulanıyor (105 TL)+Damga vergisi.

pek ve ödenecek prim aynı kalmak koşulu ile bu tip düzeltme işlemlerinde ipc yok.

lrtysh ' Alıntı:
Eğer ay sonu ise çıkışınız gerek yok bazen bende unutuyorum, döneminde ise ek yapıyorum değil ise hiç dokunmuyorum şuana kadar birşey gelmedi.
Ama ek yaparsanız asgari ücretin 8'de 1 tutarında cezai uygulanıyor (105 TL)+Damga vergisi.

Arkadaşın sorusuna istinaden ek yapılırsa IPC sözkonusu değil.