fonradar

Aylık Bildirge ile Dört Aylık Bildirge Arasındaki Fark

fb1907

Katkı Sunan Üye
İstanbul ilimizin güzide(!!) ssk müdürlüklerinden bir tanesi 2004 yılı 1-2-3 ve 4. ay bildirgeleri ile bu donemlere
ait dort aylık bildirge arasında fark olduğundan tarafımıza ipc uygulamıştır. Hatırlarsanız o dönemde aylık bildirgelere
yazılan ücret ile dort aylık bildirgeye yazılan ücret farklıydı ve yayınlanan 16-306 numaral genelge ile bu farklılıktan
dolayı işverenlere ceza kesilmeyecegi yazmaktaydı.Buna ragmen bu güzide(!!) ssk müdürlüğümüz bize ipc leri kesmistir.
Komisyon kararıda alehimize cıkmaktadır.Ssk müdürlüğüne 16-306 tebliğinden bahsettiğimde bize bildirgelerinizin
üzerine 5073 ten faydalanmak istiyorum diye yazmamız gerektiği söylenmektedir.Öle yazmadığımız için bize farktan dolayı
ceza kesilmekte ve resen bildirge düzenlenmektedir.Biz şimdi meseleyi mahkemeye taşıyacağız.Sizce ssk nın yaptığı bu uygulama
doğrumudur? sizde 2004 yılında 4 aylık bildirge verirken 5073 faydalanmak istiyorum diye yazdınızmı? mahkemeyi kazanabilirmiyiz.
Değerli görüşlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum...

İyi Çalışmalar...

Sayın fb1907,

O dönemde iki şekilde bildirge dolduruyorduk. SSK prim tabanının altında ve üstünde olanlar olmak üzere.

Aylık, dört aylık üzerlerine 5073 sayılı kanundan faydalanmak istiyorum diye de belirtiyorduk.

İlgili genelgede öyle bir yazıdan bahsedilmemekte, farkların üzerinde durulmayarak ve de işverenden ayrıca ek bildirge istenmeyerek işlem yapılması yönünde idi.

Selamlar...

sayın karaman

iste biz bildirgemizin üzerine 5073 den faydalanmak istiyoruz diye yazmadık.Ama o dönemde ben yaklasık 50 tane firmamın bildirgelerini aynı şekilde verdim ve sözü gecen tebliğde bakanın kesin talimatı var farklardan dolayı hiçbir kanuni işlem yapılmayacaktır diye.Bu tebliği adamlara göstermeme rağmen kabul etmiyolar.İlla oraya 5073 den faydalanmak istiyorum diye yazmam lazımmışşş...

iyi çalışmalar...

evet 549,63 ytl nin altında kalan bildirgeler ayrı verilip kanun numarası 5073 diye belirtiliyordu bende öle yapmıştım...