Aylık İşgücü Çizelgesinin Verilmesi

Ynt: Aylık İşgücü Çizelgesinin Verilmesi

Sgk Hizmet listelerinin de asma zorunluluğu kalktı

Merhaba,

Bugün İşkur'la yaptığım görüşmede memur, kamu ihalesi ile inşaat ve taahhüt işi yapan işyerlerinde tüm çalışanların İşkur'a kayıtlı olması gerektiği ve bu konuda tebliğ yayınlandığı söylendi.

Bu tebliği okuyan, benzer uygulamalar yapan kimse var mı?

Reklam Yasaktır den bakabilirsiniz

Not: Verdiğiniz bağlantının konu ile ilgisi yoktur.

50 ve üzeri işçi çalıştıranlar aylık işgüçü cizelgesi vermek zorundalar.

merhabalar

üstadım bu konuda bilgime güvenebilirsin. on ve üzeri işçi çalıştıran özel iş yerleri ile 1 ve üzeri işçi çalıştıran kamu işyerleri aylık işgücü çizelgesi vermek zorundadır. özel iş yerleri için çalışan sayısı on u bulduğu ay bildiri yi vermen gerekir. o ay için verecek olduğun çizelgeyi takip eden ayın sonuna kadar vermelisin. aksi taktirde 2011 için 2400 tl civarında ipc si vardı. 2012 için net rakamları bilmiyorum. Çalışan sayın 9 a indiği taktirde çizelge verme yükümlülüğün kalkıyor.

teşekkürler
kolay gelsin

mstglcck ' Alıntı:
merhabalar

... on ve üzeri işçi çalıştıran özel iş yerleri ... aylık işgücü çizelgesi vermek zorundadır. ...

Kurum yazılı talep yapmadı ise zorunluluk olmadığı gibi cezasıda yoktur. Zorunluluk 50 ve üzeri veya kurum yazı ile bilgi istedi ise vardır.

kanunda on ve üzeri işçi çalıştıran işyerleri bildirim yapmak zorundadır diye geçer 50 sayısının bu konu ile bağlantısı yoktur

saygılarımla

Bahsettiğiniz iş kur kanunu ise bir kez daha okuyun.

merhabalar

tabi okurum teşekkürler isterseniz 170 i arayarak da bilgi alabilirsiniz. sizin için işkurla doğrudan iletişime de geçebilirler

teşekkürler

Benim için aslolan kanundur. Kurum çalışanlarının (çoğu zaman yanlış bilgilendirmektedirler) ne dediğinin önemi yok.

merhabalar
üstad ben kontrol ettim on yazıyor. 50 den düşük sayıda işçi çalıştıracak işyerlerinin, aylık işgücü çizelgesi vermemesi gerektiğinin kanun numarasını paylaşabilir misiniz

teşekkürler

Bu konu yıllardır tartışılıyor, anlaşıyoruz sonra birisi çıkıp tekrar kafa karıştırıyor..

İşkura çizelgeyi verip vermemenin nesi sorun ya uğraşmak istemiyorsundur ya da ilk başta yapmamışsındır bundan sonra da yapmayayım diye düşünüyorsundur..

Madem işimiz düzgün olsun diyorsanız 1 3 5 kişiye bakılmaksızın çizelgeni her ay düzenli verirsin.

Ben şimdiye kadar verilmedi diye hiç bir sorun yaşamadım..(talep edipte vermezseniz ayrı)

Şirketin içinde çalışıyorsanız verin fazla zamanınızı almaz eğer ofis bürosunda iseniz durumunuz musaitse ilk ay çizgelge formunu hazırlarken sadece her firma için 5 dk süreni alır ondan sonraki aylarda en fazla 1 dk alır..

Yani olay bunlardan ibaret gidip gelip tartışmaya gerek var mı_??(kafan takılır soru sorarsın ayrı)

Maliye yeni bilgi formları icat edip duruyor, bıktık bu angaryalardan diye isyan edilirken kendinize angarya çıkarmak istiyorsanız bilemem. İşkur bu bilgileri pek ala sgk'dan online sağlayabilir. Tıpkı işsizlik formunun ortadan kaldırıldığı gibi. Programcıları biraz çalışsın.
Bu arada hangi kanunun neresinde 10 kişi yazıyor?

g705 ' Alıntı:
mstglcck ' Alıntı:
merhabalar

... on ve üzeri işçi çalıştıran özel iş yerleri ... aylık işgücü çizelgesi vermek zorundadır. ...

Kurum yazılı talep yapmadı ise zorunluluk olmadığı gibi cezasıda yoktur. Zorunluluk 50 ve üzeri veya kurum yazı ile bilgi istedi ise vardır.

Bu yorum harici cevap bilgi kirliliğidir.

1 kişi de olsa İş gücü çizelgesini vermek zorundasınız. bundan bir kaç sene önce bölge numaraları ile ilgili bir durum olmuştu. hepimiz bölge müdürlüklerine koşmuştuk. Bir kişi için dahi açılan SGK sicili numaraları için muhakkak çalışma numarası ve işkur açılışı olmak zorunda demişlerdi. ve işkurdakiler, başvuru yaptığımızda bir kişi için bile olsa işkur çizelgesi verilecek demişlerdi. o zamanda bu konunun tantanası yapılmıştı.

Aslında üzerinde durulan 10 kişi ve üzeri durumlarda iş gücü çizelgesinin bildirlmesi.Bunun haricinde bildirme ile ilgili bir yaptırım yok.Zaten iş kur sizi arayıp aylık işgücü çizelgenizi göndermenizi istiyor böyle bir durumda bilgilendirmeden kaçamazsınız.Ama aksi bir durum olmadıkça işkur üzerinde durmuyor.Bağlı olduğumuz işkur bu şekilde izah etti.

İki yıl önce Şişli de ki İŞ KUR kurumuna telefonda aynen şunu sormuştum. Anadolu Yakasında ki bir firmamıza sigorta dosyası açtık. Peki Anadolu Yakasında ki ilgili İŞ KUR'a da dosya açtırmamız gerekiyor mu diye sormuştum. Açtırmanız gerekiyor ama açtırmazsanız da cezası yok, işçi sayınız 10 kişiyi geçerse aylık iş gücü çizelgesi vermek için açtırmanız gerekirse açtırırsınız gibilerinden cevap vermişlerdi.

Aylık İşgücü Çizelgesini ne zaman vermeliyiz?
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanununun 3/b maddesinde "İşgücü piyasası verilerini, yerel ve ulusal bazda derlemek, analiz etmek, yorumlamak ve yayınlamak, İşgücü Piyasası Bilgi Danışma Kurulunu oluşturmak ve Kurul çalışmalarını koordine etmek, işgücü arz ve talebinin belirlenmesine yönelik işgücü ihtiyaç analizlerini yapmak, yaptırmak." Kurumumuz görevleri arasında yer almaktadır."4904 sayılı kanunun 21 inci maddesine göre ise "Kurum tarafından, kamu ve özel kesim işyerlerinden iş ve işgücü konularında bilgi istenildiğinde, belirtilen süre içinde bilgi verilmesi zorunludur."Bu madde gereğince Kurumumuz uygulamasında; işyerlerine ait ilgili ayın işgücü çizelgelerini (her ay olmak üzere) takip eden ayın sonuna kadar Kurumumuz internet sitesine girmeleri gerekmektedir.

Nisan ayı işgücü çizelgesini verirken bigisayarımdan xml dosyası gönderemiyorum. Makro'nun güvenlik ayarını indirdim. Ofisteki bilg.teknisyeni arkadaş işkurun sisteminden kaynaklanıyor dedi. Böyle bir durumla karşılaşan varmı. Geçen ay rahatça verebilmiştim. Bu ay bilgisayar değişti veremiyorum, ofisteki başka bilg. denedik olmuyor. Sadece xml dosya oku kısmında takılıyoruz.