Aylık Prim ve Hizmet belgesi ceza

cetvel

Tanınmış Üye
ocak 2010 dönemi aylık prim ve hizmet belgesi dün verilmesi gerekiyordu. ancak arkadaşım atlamış.bana sordu. bende belgenin asıl nitelikte olması halinde ( aylık asgari ücretin iki katını geçmemek üzere ) belgede kayıtlı sigotalı sayısı başına asgari ücretin 1/5 i oranında idari para cezası sözkonusudur. dedim.
1-atladığım bir husus varmıdır.
2- örneğin 15 kişi çalışıyorsa asgari ücretin iki katı uygulanacak. 729*2=1458 tl
bu tutar üzerinden herhangi bir indirim söz konusumudur. ve aylık prim ve hizmetbelgesinin yanı sıra dilekçe hazırlamasına gerek varmıdır.
Teşekkürler

Ynt: Aylık Prim ve Hizmet belgesi ceza

15 gün içinde ödemeniz durumunda %25 lik indirimden faydalanırsınız.

% 25 lik indirim için dilekçeye herhangi bir madde yazacakmıyız.

Doğrudur. Asgari ücretin 2 katını aşmamak kaydıyla belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına 1/5 asgari ücret idari para cezası var. İdari para cezası için 15 gün içinde yatırılırsa 3/4 ü ödenir.
Belge süresinde verilmediğinden prim indirimlerinden faydalanılamaz. Dilekçeye gerek yoktur.

prim indiriminden kasıt 5510 sayılı kanun % 5 lik indirim değilmi

cetvel ' Alıntı:
prim indiriminden kasıt 5510 sayılı kanun % 5 lik indirim değilmi

5510, 5746 ,5921... Süresinde bildirge verilmediğinden teşviklerden faydalanılamayacağını biliyorum.Yanlışsam düzeltiniz..

birde gecikme zammı var ama bugün yatırılırsa gün farkı olmayacağı için %3 lük gecikme zammı sözkonusu olmayacak değilmi

01 ayına ait bildirim süresi dün olmakla birlikte ödeme süresi ay sonu olduğu için herhangi bir gecikme söz konusu değildir.

Kanuni süresinde ödendiği için olmayacaktır.

teşekkürler arkadaşlar.süresinde vermediğinden dolayı teşvikden de yararlanamayacığını söylecem okeymidur

Evet , teşvikler yasal süresi içinde verilen bildirgeler için geçerlidir.

şimdilik gönderemezsiniz, ileride belki.