fonradar

Aylık Prim ve Hizmet Bildirgesi Hk

Ynt: Aylık Prim ve Hizmet Bildirgesi Hk

konu sonuca bağlanmıştı ama,tebliğde bu konu üzerine bilgiye rastladım,aktarmak istedim ilgilenen arkadaşlara,

Aylık Prim ve Hizmet Belgesinin Sosyal Güvenlik Kurumuna Verilmesine ve Primlerin Ödenme Sürelerine Dair Usul Ve Esaslar Hakkında Tebliğ den alıntı;

f- Hafta tatili ücretine hak kazanıp kazanılmamasına göre prim ödeme gün sayısının hesaplanması

Diğer taraftan, hafta tatiline hak kazanmadıkları halde hafta tatili yapan sigortalılara, kullanmış oldukları hafta tatili için ücret ödenmesi zorunlu olmadığından, bu sürelerin prim ödeme gün sayısının hesaplanması sırasında dikkate alınması mümkün bulunmamaktadır. Ancak, bu durumda 506 sayılı Kanunun 79 uncu maddesinin ikinci fıkrasına istinaden, ay içindeki eksik çalışmaya (hafta tatiline) ilişkin puantaj kaydının yasal süresi içinde Kurumumuza verilmesi gerekmektedir. Buna karşın, hak kazanılmadığı halde kullanılmış olan hafta tatili için ücret ödenmesi halinde, bu sürelere ilişkin ücretler de prime esas kazanca dahil edileceğinden, bu durumda bahse konu süreler prim ödeme gün sayısına dahil edilecektir.
Örnek - Özel nitelikteki işyerinde, 15/4/2009 tarihinde (Çarşamba günü) işe başlayan bir sigortalının 19/4/2009 tarihinde (Pazar günü) hafta tatiline hak kazanmamasına rağmen hafta tatili kullandığı ve işveren tarafından bu gün için ücret de ödenmediği varsayıldığında, söz konusu sigortalının 2009/Nisan ayındaki prim ödeme gün sayısı 15 olacaktır. Ancak hafta tatiline hak kazanılmaması nedeniyle, çalışılmayan ve işveren tarafından da ücret ödenmeyen 1 güne ilişkin puantaj kaydının aylık prim ve hizmet belgesinin verilmesi gereken süre içinde Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde yer alan 10 nolu belge ekinde Kuruma verilmesi gerekmektedir

ESRABEN ' Alıntı:
bildirge yollayacağım zaman üst kısımda böyle kırmızı kırmızı '''''5510 sayılı Kanun gereği 2008 EKİM ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinden başlanılarak yıllık ücretli izin sürelerinden de kısa vadeli sigorta kolları primi kesileceğinden tahakkuk işlemleri sırasında "yıllık ücretli izin bölümü" dikkate alınmayacaktır.''''yazıyo.ne anlamam gerekiyo benim ekim ayında ayırdığım ücretli izinlerle bi alakası warmı.yani ayrıca bişi yapmama gerek warmı??? ???
ssk zamanında yıllık ücretli izin kullananlarda iş kazası primi hesaplanmıyordu yeni sgk da ise prim hesaplanıp ödenecek. Kanunda "başka kanunlardaki düzenlemeler bu kanunu bağlamaz." yazmasına rağmen çıkardıkları tebliğde eskisi gibi hesaplanmayacak yazdılar ama akılları yeni başlarına gelmiş olmalı ki e-bildirgeye not düşmüşler.

bildirge gönderme esnasında verilen bu uyarı notuna bakarsak,yıllık ücretli izinli için prim kesilecek diyor.

Ancak tebliğe bakarsak;

Sosyal Güvenlik Kurumundan;
Aylık Prim ve Hizmet Belgesinin Sosyal Güvenlik Kurumuna Verilmesine ve Primlerin Ödenme Sürelerine Dair Usul Ve Esaslar Hakkında Tebliğ

c- yıllık ücretli izinli olan sigortalıların, ücretli izin gün sayıları ile izin ücretlerinin girişi
Sigortalıların yıllık ücretli izinli oldukları süreler için, prime esas kazançları üzerinden kısa vadeli sigorta kolları primi kesilmeyeceğinden, aylık prim ve hizmet belgesine kaydedilen sigortalının ay içinde yıllık ücretli izinli olması halinde, yıllık ücretli izinli olduğu gün sayısı ve yıllık ücretli izin süresine ilişkin hak ettiği ücreti ?Ücretli İzin? günü bölümüne kaydedilecektir.Örnek - 2008/Kasım ayında hafta tatili ve yıllık ücretli izin süresi dışında ayın kalan günlerinin tamamında çalışarak 900,00 YTL ücret almaya hak kazanmış olan (A) sigortalısının, sözkonusu ayda 10 gün yıllık ücretli izinli olduğu ve yıllık ücretli izin süresine ilişkin hak ettiği ücretinin de 300,00 YTL olduğu varsayıldığında, bahse konu sigortalıya ilişkin olarak aylık prim ve hizmet belgesine;
Prim Ödeme Günü Prime Esas Kazanç Ücretli İzin Gün Sayısı İzin Ücreti
30 900,00 10 300,00
şeklinde kaydedilecektir.

burda yazılanlarla,uygulananlar arasında çelişki yokmudur arkadaşlar?
yada bu konuyu izah eden başka bir yasal düzenleme varmıdır?

Kanuna rağmen kanuna aykırı tebliğ çıkarırlarsa olacağı bu. Kanunun önceliği olduğundan iş kazası prim muafiyeti artık yok.

evet sn nane,haklısınız da .tabiki kanuna bakılacak öncelikle .Ama yinede insanın şöyle bir bakınca bu nasıl bir düzenleme diyesi geliyor... ???

kanunda değişiklik yapabilirler yada yapsınlar insanın kafası karışıyor :mad:

kavazlı ' Alıntı:
arkadaşım yazımı iyicene okursan ne demek istediğimi anlarsın sanırım ve ya iyi okursan anlamanı umuyorum

keşke forumda büyük harfle yazabilseydik :) belki daha iyi olurdu
ben diyorum ki sen kasım ayının 2o sinde iş başı yaptın bende senin 23 ü olan pazar çalışmanı vermedim haftalık 45 saati doldurmadığın için eeee şimdi nasıl bildireceksin kasım ayını 11 gün mü :) 10 gün bildirmen gerekli 1 günüde eksik neden olarak ek-8 yazılmalı diyorum.

umarım anlatabilmişimdir.

söylediklerinize ek olarak ;ayrıca puantaj kaydınızı da eklemeniz yeterli