B Tipi Likid Fon Gelir Beyanı

Merhaba arkadaşlar bir şirket bankada bulunan parasının bir kısmına
B tipi likid fon alıyor,çeşitli zamanlarda kısım kısım bozduruyor bazı dönemlerde yine likid fon alıyor.
Bu şirketin faiz gelirini bankadan istediğimde banka fon gelirini veremiyor, bu fon gelirlerini faiz geliri olarak beyan etmem gerekiyormu. Şimdiden teşekkürler.

Re: B tipi likid fon gelir beyanı

oguzrahmi' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar bir şirket bankada bulunan parasının bir kısmına
B tipi likid fon alıyor,çeşitli zamanlarda kısım kısım bozduruyor bazı dönemlerde yine likid fon alıyor.
Bu şirketin faiz gelirini bankadan istediğimde banka fon gelirini veremiyor, bu fon gelirlerini faiz geliri olarak beyan etmem gerekiyormu. Şimdiden teşekkürler.

Selam
B tipi likit fonlarda faiz yoktur, menkul kıymet satış karı vardır. Bu da Fifo yöntemine göre alış ile satış arasındaki farktır. 645'te izlenir. İşlemler şirketin banka hesabından yapılıyorsa ayrıca bir beyan gerekmiyor. 645 hesabı gelir tablosu hesabıdır ve vergi matrahına eklenir.
Hoşçakalın

Fon gelirlerinin beyanı hk.

Bu firma fon alım ve satımlarını oldukça sık yapmaktadır hemen hemen hergün bu olay gerçekleşmekte olup bunun karını takip etmem
oldukça zor olmaktadır ilgili bankadan fon gelirlerini gösteren
bir belge istediğimde bilgisayarlarında böyle bir gelir bulamamaktadırlar
bu durum bende sanki fon gelirlerinin matraha dahil edilmeyeceği izlenimi uyandırmaktadır. Bu konudaki görüşlerinizi bekliyorum.İyi çalışmalar.

B tipi likid fon gelir beyanı

Merhaba,
Sayın Oğuz Rahmi Bey,
Ben şöyle yapıyorum;
Şirketin, internet şubesi aracığıyla dekont ve ektresini baz alarak kayıtlarımı Muhasebenin Temel Kavramları nı gözardı etmeden yapıyorum.
Alım-satımlar sık olsa da olmasa da;
Bir de ana hesap altında X Banka Yatırım Fonu Hs. diye alt hesaplar açıyorum.
Çok sık alım-satımların takibini Excel tablosu oluşturarak da takip etmeniz daha kolay olur diye düşünüyorum.

Tabii bunlar benim düşündüklerim ve yaptıklarım.
Diğer arkadaşlar nasıl uyguluyor beklemek lazım....

İyi çalışmalar,

Farklı bir yöntem önerebilirim.

Programınızın stok modülü varsa, bir deneme şirketi açıp FİFO ya göre tanımlayarak alım-satımları stok giriş ve çıkış olarak uygulayıp satış karını daha kolay elde edebilirsiniz.

bende şöyle bir öneride bulunabilirim;

firmanıza şöyle bir sistem uygulatırsanız problemi aşabilirsiniz, firmanın aldığı b likit fonların her gün satılarak yatırım hesabından mevduat hesabına aktarılması talimatını bankaya verirse 1 gün önceki alış işlemi ile o gün yapılan satış işlemi arasındaki fark faiz geliridir. yani tıpkı günlük vadeli mevduat işlemi gibi. satış işleminden hemen sonra tekrar satış fiyatı üzerinden aynı adette fon alış işlemi gerçekleştirilerek firmanın maddi kaybı engelleniyor. çünkü fon fiyatları günlük saat 14:00 veya 15:00 gibi belirlenip bu saatten sonra saat 18:00 e kadar alış yada satış yapılamıyor bildiğim kadarıyla.

kısa bir örnekle açıklamaya çalışayım. 01.07.2005 tarihinde firma x bankasından 0,25 ykr lik b likit fonundan 10.000 pay fon almış olsun. 2.7.2005 tarihinde b likit fonun fiyatı 0,26 ykr ye çıkmıştır buna göre satış yapılmıştır.

muhasebe kaydı şöyle olmalı.

01/07/2005 deki kayıt
112---------------2.500
102--------------------------2.500
02/07/2005 deki kayıt
102----------------2.600
112--------------------------2.500
645-------------------------- 100

böyle bir uygulama yapabilirsiniz ya da fon alış-satışlarını adet bazında takip edebilirsiniz.

Teşekkür

Cevap yazan ve öneride bulunan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Önerilerin tamamını inceledim herkesin izlediği yöntemde farklılık var ama
ortak noktada buluşabiliriz. Herkese İyi çalışmalar.

Ynt: B tipi likid fon gelir beyanı

SPK tebliği uyarınca, ilgili bankanın adresinize taahhütlü posta yoluyla hesap ekstresi gönderme zorunluluğu bulunmaktadır.

B tipi likit fonların vergisi banka tarafından kesiliyor. Kayıtlara alırken alış satış arasındaki farkı 645 hesaba atıyormuyuz. Banka tarafından kesilen vergiyi kayıtlara alıyormuyuz. Gerçi gelen ekstrede alış ve satış yazıyor vergi rakamı olarak bir şey yazmıyor. Ne şekilde kayıt yapıyorsunuz?