ba-bs formları gider karmaşası

tebligdeki ifade açık aslında ama nedense herkes farklı yapıyor

( Elektrik, Su, Telefon ve Diğer Faturalar dâhil tüm giderler formlara yansıtılmak zorundadır. )

bunun sonucu olarakta 700 lü hesapların tamamı bu forma yazılmalıdır diye anlıyorum. fakat bazılarına göre ise işçilikler amortismanlar buna benzer giderler forma girmeyecek.

ben tamamını yani amortismanıda işçiliğide almak gerekir diye anlıyorum

sizler ne düşünüyorsunuz. teşekkürler

Ynt: ba-bs formları gider karmaşası

Öncelikle Ba-Bs fbildirimlerinin mantığını anlamak gerekiyor. Bu bildirimler, özellikle kesilen faturaların kayıtlara intikal ettirilip ettirilmediğinin çapraz kontrolu amacını taşımaktadır. Ayrıca kısmen de kdv beyannamelerinin kontrolü amaçlanmaktadır. Tebliği dikkatlice incelerseniz ücretlerin, amortismanların bildirilmeyeceğini görebilirsiniz.

Zannedersem faturalı olmayan(gerçek kişilere gider pusulasıyla yapılan ödemeler) Kira ödemeleri de dahil edilmeyecek

Müstahsil Mk dahil olduğuna göre gider p. dahil olmalı.

Ba Bs 'nin mantığı "bülent249" beyin de dediği gibi faturaların kayıtlara intikal edip etmediğini kontrol etmektir..

Yani faturayı alan 191 e yazıp indirilecek KDV yi artırıp ödenecek KDV çıkmasını engellerken diğer tarafın (faturayı düzenleyenin) 391 hesaplanan KDV yi artırarak ödenecek KDV yolunda ilermesini sağlayıp sağlamadığını çapraz kontrolle sağlama amacı güdülmüştür..

Bir de tabi matrah açısından bakarsak DÖNEMSEL olarak gelir ve giderler kayıtlara alınıp alınmadığı test edilebilecektir..

Dolayısıyla fatura ve benzeri vesikalarla yapılmış olan alım-satımlar tebliğ sınırlarına bağlı olarak Ba-Bs ye intikal ettirilmelidir..

Uygulama yeni olduğu ve sistemler buna göre kurulmadığı için 2007 - 2008 birer geçiş yılı oldu.. Fakat 2009 dan itibaren en az KDV beyanı kadar öneli hale geleceğini düşünüyorum..

Saygılarımla..