fonradar

Babam için lütfen yardım

Cinsiyeti erkek
Doğum tarihi 22/03/1956
Bağkur başlangıç tarihi 20/04/1982
Bağkur terk tarihi 30/11/2000 terk
Bağkur hizmet süresi 18 yıl 07 ay 10 gün
Ssk hizmeti 2002 yılı 11gün
2005 yılı 171 gün
2006 yılı 241 gün
2008 yılı 101 gün
Toplam ssk hizmeti 524 gün
Askerlik 1976 yılında 600 gün olarak yapılmış
Bilgileri verdikten sonra özetlemeyi yapayım.
Bu bilgiler babama ait, bağkur?a kaydı var fakat ödeme yapmazken ve vergi kaydı yokken, sağlık karnesi olmaması sebebi ile 2000 yılında bağkur kaydını sildirdik, borçları takside bağlayıp sağlıksız isteğe bağlı bağkur sigortası yaptırdık, ve benim üzerimden emekli sandığı sağlık karnesi çıkarttık. Planım sağlıksız isteğe bağlı bağkur ödeyecek ve o şekilde emekli olacaktı. Fakat ödemelerini yapmadı, tecil iptal oldu, isteğe bağlı sigortalılık iptal oldu, şu anda bağkura 3.500 ytl borcu duruyor, tecilli olduğu için cüzi bir gecikme faizi işlemeye devam ediyor.
Şu anda ssk?lı olarak çalışmaya devam etmekte fakat her an ayrılması söz konusu olabilir. Benim sizlerden ricam ssk?lı çalıştığı işten ayrılması durumunda kalan günü doldurmak için ne yapabileceği.
1080 gün ssk hizmeti olmadığı için isteğe bağlı ssk?ya geçemiyor
Bağkur?a eski borcu olduğu için bağkur isteğe bağlıya geçemiyor
Bir yerlerden borç bulup askerlik borçlanmasını ödeyip, bağkur eski borcunu ödeyip, isteğe bağlı sağlıksız bağkur yaptırmayı ve ödemeyi düşünüyorum, maddi durumu oldukça kötü olduğu için tüm yük benim omuzlarıma binecek, olsun ne de olsa babam diyorum bunların hiç birisini hak etmemesine rağmen, ailede babmdan başka erkek olmamasına rağmen.
Yardımcı olacak, yol gösterecek birileri çıkarsa hem büyük sevaba girer.
Şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Mail: [email protected]

Ynt: Babam için lütfen yardım

merhaba
bağkur hizmetlerini kontrol ettiniz mi? vergi dairesi kayıtları, oda ve esnaf sicil, ticaret sicil kayıtları ile örtüşüyor mu?

isteğe bağlı ssk için acele edin

öncelikle askerlik borçlanmasını ssk ya yapın
toplam da 1080 günü doldurun (askerlik borçlanması dahil)
ekim ayından önce ssk isteğe bağlı sigortalılığa geçin

benim tavsiyem bağkura bir daha bulaşmayın
bağkurdan sonra ssk ya ödediğiniz 524 günü 1260 güne tamamladıktan sonra babanız hemen emekli olabilir
(askerlik borçlanması yapmanıza gerek yoktur.)

Yorumlarınız için çok teşekkürler. Yani bağkura giriş tarihi olan 1982'den itibaren 2008'e kadar olan kısım mı sigortalılık süresinden sayılıyor, yoksa bağkur terk tarihi olan 2000'e kadar olan kısım mı sigortalılık süresi sayılıyor.
Eğer 2008'e kadar olan kısım sigortalı süresi olarak kabul ediliyorsa, 1260 gün ssk hizmeti tamamlandıktan sonra 25 yıl sigortalılık süresi sayılıp emekli mi oluyor. birde bu 1260 gün kesintisiz devam etmek zorunda mı? Ayrıca bağkurlu olduğu süre içinde vergi, oda kayıtları vs ile bağkurlu olan dönem aynı değildir. 2000 yılına kadar 18 yıl bağkur varsa bunun en fazla 10-12 yılı vergi kayıdı olan dönemdir, ama oda kaydını terk tarihi olan 2000 yılında ben sildirdim o zamana kadar odaya kayıtlı idi onu iyi biliyorum.