fonradar

Babamdan Yetim Maaşı Alırken İsteğe Bağlı Bağkur Yaptırsam Maaşım Kesilir mi

babam bağkurdan emekliydi vefat etti yetim maaşı alıyorum isteğe bağlı bağkur yaptırsam yetim maaşım kesilirmi

Ynt: Babamdan Yetim Maaşı Alırken İsteğe Bağlı Bağkur Yaptırsam Maaşım Kesilir mi

ÖLÜM AYLIĞINA HAK KAZANMA KOŞULLARI VE BAŞVURU BELGELERİ

Madde 16- (1) 2008 yılı Ekim ayı başından sonra ölen sigortalıların hak sahiplerine;

a) En az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş veya,

b) Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için, her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş,

olması şartıyla ölüm aylığı bağlanır.

(2) Ölüm aylığı;

a) Ölüm tarihinde sigortalı ile yasal evlilik bağlantısı bulunan eşine,

b) Kanunun 5. maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentlerine tabi olarak iş kazası ve meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortasına göre çalışmaları hariç, Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmayan veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış çocuklardan; 1) Evli olup olmadığına bakılmaksızın, 18 yaşını, ortaöğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmayan erkek çocuklarına,

2) Evli olup olmadığına bakılmaksızın, Kurum Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirdiği tespit edilen çocuklarına,

3) Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kız çocuklarına,
Engel yok İsteğe bağlı prim ödeyebilirsizniz.

Ynt: Babamdan Yetim Maaşı Alırken İsteğe Bağlı Bağkur Yaptırsam Maaşım Kesilir mi

teşekkürler