Babası Vefat Eden İşçinin Ücretsiz İzni Hk.

mrb arkadaşlar
arama motorlarından aradım ama bi türlü bulamadım
işyerimizde babası vefat eden bi işçi 2 gün işe gelmemiştir
bu durumda ücreti kesilmelimidir?
bu durumda iş kanununa göre hangi müeyyideleri uygulamamız gerekir
cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

msfdoner' Alıntı:
mrb arkadaşlar
arama motorlarından aradım ama bi türlü bulamadım
işyerimizde babası vefat eden bi işçi 2 gün işe gelmemiştir
bu durumda ücreti kesilmelimidir?
bu durumda iş kanununa göre hangi müeyyideleri uygulamamız gerekir
cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
sayın msfdoner,
4857 sayılı iş kanunun 46. maddesine bir bakmanızı öneririm bu madde gereği işçinin ana, baba, eşi,kardeşi ve çocuklarının ölümünde 3 güne kadar izin vermek zorundasınız ve bu izinler çalışılmış gibi sayılan izinlerdir.

Merhaba,
4857 sayılı kanunda ölüm, çalışan sigortalının eşinin doğum yapması ve evlenme gibi nedenlerle işçiye verilecek izinlerle ilgili herhangi bir süre yoktur. 46. maddede, eğer çalışanan ölüm veya doğum v.s. nedeniyle izin vermişseniz hafta tatiline hak kazanıp kazanmadığına bakarken bu izinlerin 3 gününün çalışılmış gibi sayılacak ve hafta tatili ücretinde kesinti yapılamayacağı hüküm altına alınmıştır.

Bence bu durum iş kanunundaki eksikliklerden biridir.

sn.aktürk
ve sayın başkanım
cevaplarınız için teşekkür ederim
evet aslında bu konuda bi çok firma sayın aktürk'ün dediği gibi Madde 46 yı dayanak alıp 3 gün izin veriyolar bence etik olanda budur.
Ama işin detayına indiğimizde iş kanununda bu konuyla ilgili bi açıklama
gerçektende yok konuyla ilgili tereddüte düştüğüm için bu soruyu sizle paylaşmak istedim .
sayın başkanım derin bilgilerinizden bizleri mahrum etmemeniz dileklerimle

Merhaba,

Farkındamısınız, 4857 sayılı İş Kanununda birçok konu havada asılı bekliyor.Bu süreci ne yargıtay nede bir resmi görüş desteklemiyor.
Dikkatimi çeken diğer husus, bir ilamda neden işe iade, kıdem vs. vs.

İşverenleri ve onlara bağlı çalışanları hataya teşvik etmek, kanunları içtihatlere bırakmak kimlerin işine geliyor düşünün?

İyi akşamlar.