Bağ-Kur' a Fazla Yatan Para

suleyman057

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar öncelikle hepinize kolay gelsin... sizlerden öğrenmek istediğim bağ-kura kayıtlı olan ve her ay düzenli olarak parasını yatıran bir arkadaşımıza 1998 yılında bağ-kur, primine ait bir ayı iki defa yatırtmışlardır arkadaşım o döneme ait prim borcunu yatırdığına dair makbuzunu göstermiş olmasına rağmen yinede parayı tahsil etmişler oda sağlık karnesinin vizesini yaptırmak için mecburen ödemek zorunda kalmıştır. fakat arkasından hemen dilekçe ile paranın mükerrer yatırıldığını, gerekli makbuzuda iliştirerek bildirmiştir " parayı istanbuldan bir bankadan yatırmıştır" 1998 yılında beri bağ-kurla yazışmalarından hiç bi sonuç çıkmamıştır o zaman yatırmış olduğu para miktarı 55,00 ytl şimdi tekrar bağ-kuru mahkemeye verse parasını faizi ile birlikte geri alabilir mi? veya bağ-kur pirimlerine mahsup ettirebilirmi... şuanda dahi bağ-kura hiç bir borcu bulunmamaktadır.... şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim...

bildiğim kadarı ile bağkura yatırılan primler (eğer doğru numara ve isime yatırıldı ise) fazla bile yatırılmış olsa diğer ay hesaptan düşülür ve gelecek ayın primine sayılır bazan bende fazla yatırıyorum ama gelecek ay bağkur web sayfasından baktığımda kalan borcu yatırıyorum eksik yatırılırsa cazalanıyor ama fazla yatırılırsa birşey olmuyor gelecek aya devir oluyor

sayın Engin bey evet o şekilde olması gerekiyor fakat bağ-kura biz bunu yaptırtamadık elimizde belgemiz olmasına rağmen bankadan yazılı evrak almamıza rağmen mahsup ettiremediğimiz gibide fazla yatan paramızı alamadık... ben bu durumda nasıl bir yol izlenmeli mahkemeye verilse karımız ne olur zararımız ne olur onu öğrenmek istiyorum yinede ilginizden dolayı teşekkür ederim...

Bağ-Kur primleri hk.

İş Mahkemesine gidip kurumu dava edebilirsiniz.Kurum savunmasında
yatırılan primlerin daha sonraki aylara mahsup yapıldığı şeklinde savunma
yapabilir.Muhtemelen davayı siz kazanırsınız.Kurum dava dosyasını üst yargıya temyiz de ettirebilir.Zaman aşımı süresi 10 yıl olduğundan henüz geçmemiş.(Bağ-Kur Kan.mad.55)

Ortalama 1-2 sene içerisinde mahkemeniz sonuçlanır.Bu davalara
bakan bir avukata da danışabilirsiniz.

NOT:Dava dosyanıza yatırdığını primlere ait tüm makbuz fotokopilerini eklemelisiniz.Hakim bilirkişi atarsa vs. bu masrafları davayı kazanıncaya kadar siz ödeyeceksiniz(Ortalama bilirkişi masrafı :150,00-YTL, dava açma harcı vs.)

Kolay gelsin...