Bağ-Kur da Askerlik Borçlanması

bir mükellefim askerden sonra işyeri açarak bağkurlu oldu
tarih 01-06-1983 askerlik borçlanması yaptığı takdirde 600 günlük
askerlik süresi işe başlama tarihini geri çekermi?

yani emeklilik yaşı için bir avantaj olabilirmi?

Ynt: bağ-kur da askerlik borçlanması

sayın mutlu1072 ilginizden dolayı teşekkür ediyorum. az önce yanlışlıkla diğer tarafa yazdım özür diliyorum.

göndermiş olduğunuz linkten hesap yaptım. normal işe giriş tarihine göre mükellefim
47 yaşında emekli olabiliyor. Bağ-kur il müdürlüğüde aynı kanıda benim takıldığım konu
askerlik borçlanması giriş tarihini geri çekerse 46 yaşında emekli olabilmeli müracaatta
bulundum ama kabul edilmedi sizden ricam eğer müsaitseniz bir hesaplama yapabilirmisiniz?

doğum tarihi : 10 / 11 / 1961
bağ-kur başlama tarihi : 21 / 09 / 1982
askerlik borçlanması :600 gün
bugün itibari ile askerlik borçlanması hariç : 25 yıl 02 ay 22 gün prim ödemiş
sizce ne zaman emekli olabilir?
eğer 47 yaş ise biz boşuna askerlik borçlanmış olacağız

iyi çalışmalar diliyorum.saygılarımla

Sigortalılık başlangıcı askerlik hizmetinden sonra ise sigortalılık süresi geriye çekilir. Önce ise yaptığınız borçlanma emeklilik yaşına tesir etmeyecektir.

sayın türk_bey

bağ-kur başlangıç tarihim terhis olduktan hemen sonra yani askerlikten sonra
bağ-kur il müdürlüğü benim emeklilik yaşını 47 olarak hesaplıyor
oysa sizin dediğinize göre benim bağ-kur başlangıcım olan 21/09/1982 tarihi
borçlandığım 600 gün kadar geri çekilmeli ve buna göre emeklilik yaşımı 46
olarak kabul etmeli

bu konuda ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

teşekkür ediyorum.saygılarımla

Bir önceki başlıkta ssk dan bahsetmişsiniz. Sanırım ssk başlangıcınız askerlik hizmetinden önce bu durumda askerlik borçlanması sizi geriye götürmeyecektir.

sayın türk_bey

evet haklısınız biraz karıştırdım farklı konuya farklı şeyler yazdım
diğer konumda ssk olayı vardı şimdiki öğrenmek istediğim konuda ise
ssk ile hiçbir işimiz yok tamamen bağ-kurla ilgili askerden sona bağkur lu
oluyorum ve askerlik borçlanması yapıyorum bağ-kur il müdürlüğü ile uyuşamadık

doğum tarihim 10-11-1961
bağ-kur başlama tarihim : 21-09-1982
askerilik boçlaması hariç hizmet sürem: 25 yıl 02 ay 22 gün (bugün itibariyle)
askerlik borçlanmam:600 gün
bunlara göre emeklilik yaşım 46 mıdır? 47 midir?

teşekkür ediyorum

20 ay askerlik borçlanması sigortalılığınızı 21/01/1981 tarihine çekmesi gerekir. Bu durumda

Kadın Erkek
2 tam yıl veya daha az 2 tam yıl veya daha az 40 44
3 tam yıl veya daha az 3 yıl 6 ay veya daha az 41 45
3 tam yıldan fazla, 4 tam yıl veya daha az 3 yıl 6 aydan fazla, 5 tam yıl veya daha az 42 46

olması gerekir.

Evet sayın Türk_bey;

bende aynı hesaplamayı yaptım ve bağ-kur il müdürlüğüne gidip emeklilik müracaatında bulundum
fakat bağ-kur başlangıç tarihim olan 21/09/1982 tarihini 600 gün geri çekmeyip bu tarih üzerinden
emeklilik yaşımı 47 olarak hesapladılar. Bağ-kur da geri çekme diye bir olay yokmuş sadece yıl olarak
ekleme yapılıyormuş.bu durumda biz boş yere askerlik yatırmış olduk

ilginizden dolayı teşekkür ediyorum.saygılarımla

YÜKSEL ' Alıntı:
Evet sayın Türk_bey;

bende aynı hesaplamayı yaptım ve bağ-kur il müdürlüğüne gidip emeklilik müracaatında bulundum
fakat bağ-kur başlangıç tarihim olan 21/09/1982 tarihini 600 gün geri çekmeyip bu tarih üzerinden
emeklilik yaşımı 47 olarak hesapladılar. Bağ-kur da geri çekme diye bir olay yokmuş sadece yıl olarak
ekleme yapılıyormuş.bu durumda biz boş yere askerlik yatırmış olduk

ilginizden dolayı teşekkür ediyorum.saygılarımla
Askerlik Borçlanması:
EK MADDE 9 - (3165 sayılı Kanunun 21'inci maddesiyle eklenen madde)(22.3.1985 tarihinden geçerli olmak üzere)(4956 sayılı Kanunun 36'ncı maddesiyle değişen cümle)(2.8.2003 tarihinden geçerli olmak üzere) Bu Kanun ile 2926 sayılı Kanun ve bu kanunlarda değişiklik yapan kanunlara göre sigortalı olanlar, askerlikte er olarak geçen hizmet süreleri ile yedek subay okulunda geçen sürelerinin tamamını borçlanabilirler. (*) Ölümü halinde sigortalı olanların hak sahipleri de borçlanma talebinde bulunabilirler.
(4956 sayılı Kanunun 36'ncı maddesiyle değişen fıkra)(8.8.2001 tarihinden geçerli olmak üzere) Borçlanma primleri sigortalının talep tarihinde bulunduğu basamağın prim tutarları üzerinden hesaplanır ve tebliğ tarihinden itibaren altı ay içinde ödenir. Borçlanma primleri süresi içinde ve tam olarak ödenmezse borçlanma geçersiz sayılır. (**)
(4956 sayılı Kanunun 36'ncı maddesiyle değişen fıkra)(8.8.2001 tarihinden geçerli olmak üzere) Borçlandırılan süre, sadece sigortalılık süresi olarak değerlendirilir, aylık bağlamaya esas ortalama gelir tutarının hesabında dikkate alınmaz. (***)
Bu Kanuna göre tespit edilen sigortalılığın başlangıç tarihinden önceki süreler için borçlandırılma halinde sigortalılığın başlangıç tarihi borçlandırılan süre kadar geriye götürülür.
(619 sayılı KHK'nin 27'nci maddesiyle 4.10.2000 tarihinden geçerli olmak üzere son fıkra yürürlükten kaldırılmıştır.)(***)

Yukarıdaki kanun metninden de anlaşılacağı üzere hzimet sürenizin geriye çekilmesi gerekir. Bence Genel müdürlükten görüş isteyin.

Ynt: Bağ-Kur da Askerlik Borçlanması

Aklıma gelen red nedeni; kademeli emeklilik kanun tarihindeki (yanılmıyorsam 2002 yılı idi.) durum göz önüne alınarak yaş belirleniyor olabilir. Yani sonradan yapılan değişiklik yaşı değiştirmiyor olabilir. Bilgi edinme kanunundan yararlanarak bağkurdan bilgi isteyin.

iyi günler.

ben 12.09.1962 doğumluyum
01.04.1986 da ssk başlıgıcım oldu.
ssk gün sayım 2428 gün

17.07.2000 de bağkur lu oldum ve halen devam ediyorum.
bağkur hizmet sürem 8 yıl 1 ay 27 gün

1-) Acaba ne zaman emekli olabilirim.?

2-) 1982-84 yılları arasında yaptığım askerliğimin günlerini 1 ekime kadar
borçlanırsam (610 gün) emekliliğime faydası olurmu.

teşekkür ederim.

Bağ-Kur şartları ile emeklilik uzun yıllar gerektirir. SSK şartlarında işçi statüsünda çalışarak ve de askerlik borçlanması yapmadan 1261 gün prim gün sayısına ulaştığınızda emekli olursunuz.

merrhaba ben askerlikten bu zamana kadar yatırılan primimi ve kalan borcumu öğrenip taksitlendirmek istiyorum
hüseyin sokulgeç
t.c. no:42305001870 bilgilerin msn adresime yollanmasını rica ediyorum [email protected] şimdiden tşkler acillllllllll!