Bağ-Kur Emeklisinin İşe Alınması

FUNDA

Katkı Sunan Üye
Merhabalar

Bağkurdan emekli olmuş bir kişi 1 şubat itibariyle şirketimizde çalışmaya başlayacak. Sigorta girişini yaparken sigorta numarasına ne yazacağız? Daha önce ssk ya bağlı çalışmasıda var. O numarasını mı kullanacağız?

Bordrosunu hesaplarken brüt üzerinden % 4 işci sigorta primi, % 26 işveren sigorta primi ile gelir vergisi ve damga vergisinden başka kesinti yapılacak mı?

Bağkura kişinin yada bizim işe başlamayı bildirmesi gerekiyor mu?

Ynt: Bağ-Kur Emeklisinin İşe Alınması

eski ssk nosu kullanılır.sgdp kesintileri üzerinden hesaplanır başka kesinti yapılmaz.emekli olan bir şahsı ssk,bağkur veya emekli sandığı işe başlama bilgi verilmesi zorunlu değildir.iyi günler.

emekli işalan kesintisi %7,5

Merhaba aynı konuyla ilgili başka birşey daha sormak istiyorum

eskiden emeklilerin işe giriş bildirgeleri farklıydı. Uzun zamandır hiç emekli çalıştırmadığımız için bununla ilgili bir değişiklik varmı bilemiyorum.

Şimdi normal sigortalıların işe giriş bildirgesindede emeklilerle ilgili kısımlar var. Acaba aynı bildirgeyi mi dolduracağım. Yoksa emekliler için ayrı bir form mu söz konusu?? şayet öyleyse bu formdan elinde olan arkadaşlardan aşağıdaki mail adresime yollamalarını rica ediyorum.
[email protected]

İşe giriş bildirgesi tek tip olup emekliler için de aynı işe giriş bildirgesi verilecektir. Bunun yanında sigorta kolu tercih bildirimi formunu da düzenlemeniz gerekir.

Selamlar...

smmmkaraman ' Alıntı:
Bunun yanında sigorta kolu tercih bildirimi formunu da düzenlemeniz gerekir.
buna gerek yok. İşe giriş bildirgesinde emekliler için olan şıkta tercih belirtmeniz yeterli. giriş bildirgesi verildikten sonra tercih değişikliği var ise o zaman sigorta kolu tercih bildirimi formu verilir.