fonradar

Bağ-kur Geriye Dönük 5 Yıllık Gün ve Borcun Kaldırılması Hk.

2002 yılı mart ayı vergi kaydı bulunan birisi bu tarihe kadar hiç bağkur tescili yaptırmamış.Şimdi bağ-kur tescili yaptırmak istiyor , tahakkuk edecek bütün borcu ödemek yerine geriye dönük 5 yıllık gününü sildirme imkanı var mı?
Bugün bağ-kur memuruna danıştım öyle bir durum olamaz yürürlükten kalktı diye cevap verdi konuşmaya kulak misafiri alan biriside 5 yılın silinebileceğini söyledi net bir bilgiye ulaşmış değilim.
Yardımcı olabilir misin?
Teşekkürler.

Ynt: Bağ-kur geriye dönük 5 yıllık gün ve borçun kaldırılması Hk.

Umarım faydalı olur.

BAĞ-KUR?A BEŞ YILDAN FAZLA PRİM BORCU BULUNANLARIN
SİGORTALILIĞI DURDURULABİLECEK

Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar ile tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan 1479 ve 2926 sayılı Kanunlara göre kayıt ve tescili yapıldığı halde 30.04.2008 tarihi itibariyle beş yılı aşan süreye ilişkin prim borcu bulunanlar, Kurumun çıkaracağı tebliği tarihini takip eden aybaşından itibaren 6 ay içinde bu borçlarını ödemedikleri takdirde, bunların sigortalılığı durdurulacak ve prim borçları takip edilmeyecek.

Ancak daha sonra sigortalı ya da hak sahipleri bu sürelerin sigortalılık sürelerine sayılmasını isterlerse, hesaplanacak prim borçlarının tamamını üç ay içinde ödemeleri gerekecek.

(5510/ Geçici 17)

BAĞ-KUR KAPSAMINA GİRDİĞİ HALDE KAYIT VE TESCİLİNİ YAPTIRMAMIŞ OLANLARIN SİGORTALILIĞI
01.10.2008 TARİHİNDE BAŞLAYACAK

Bağ-Kur sigortalısı niteliği taşıdığı halde 01.10.2008 tarihine kadar kayıt ve tescilini yaptırmamış olanların sigortalılık hak ve yükümlülükleri 01.10.2008 tarihinden itibaren başlayacak. Bunlar geçmiş dönemler için prim ödemek zorunda kalmayacak.

Ancak bunlardan isteyenler, vergi mükellefiyetleri bulunması şartıyla, altı ay içinde Kuruma başvurarak 04.10.2000 ? 01.10.2008 süresini borçlanabilecekler.

(5510/Geçici 8)

Ynt: Bağ-kur Geriye Dönük 5 Yıllık Gün ve Borcun Kaldırılması Hk.

üstad çok teşekkür ederim.

slm
2 kere okudum umarım doğru anlamışımdır... benim durumum kısaca şöyle 2002 aralıkta 2 ortaklı ltd şirket kuruldu.. ortağımın(eşim) daha önce ssk sı vardı.. ben daha önce çalışmadığım için herhangi bir kaydım yok.. bağkur tescili yaptıramadık maddi sebeplerden.. ancak ortağımın ssk sı 2003 te başlatıldı..
benim anladığım şu yazılanlardan ..01/10/2008 de ssk girişi yaptırmalıyım kendim için.. daha önce bağkur kaydım olmadığı içinde geçmiş yılların bağkurundan sorumlu tutulmayacağım.. inşallah doğru anlamışımdır..çünkü geçmiş yılların borcu gerçekten üzerimde büyük yük :(
cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum
saygılarımla

Bağkur'a ödeme yapmadığınız sürece sorun yok. 01.10.2008'de borcunuz sıfırlandığı gibi bu sürelere emeklilik hesabında dikkate alınmayacaktır.

çabuk cevabınız için teşekkür ederim .. şirketin ortağı olduğum için 01.10.2008 de ssk lı olmak zorundayım bu durumda öyle değilmi..