Bağımlı Çalışan SMMM' ler

smmmaday_37

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar bir şirkette bağımlı çalışan smmmlerde 10 yılı doldurunca ymm sınavlarına katılabiliyormu veya örneğin smmm olduktan sonra 4 yıl bağımlı çalışmış daha sonra büro açmış bağomlı çalıştığı 4 yıl 10 yıllık süreya dahil oluyormu

Ynt: bağımlı çalışan smmmler

Merhaba,
Eğer bağımlşı çalıştığınız şirkette imza yetkisine sahipseniz, imza yetkisi aldığınız tarihten itibaren bağımlı çalışma süreniz Yeminli MAli Müşavirlik sınavına girmek için gereken süre olarak sayılır.

Ynt: bağımlı çalışan smmmler

teşekkürler sayın başkan, bu konuyla ilgili cevabınızdan sonra bir soru daha aklıma takıldı , bağımsız denetim kuruluşlarında yani ymm şirketlerinde denetçi unvanı ile çalışan smmmler için durum nasıl?

Ynt: Bağımlı Çalışan SMMM' ler

Merhaba,
SMMM ünvanını aldıktan sonra YMM yanında çalışmayla geçen süre 10 yıllık çalışma süresinden sayılır.

Tamer Başkan ' Alıntı:
Merhaba,
SMMM ünvanını aldıktan sonra YMM yanında çalışmayla geçen süre 10 yıllık çalışma süresinden sayılır.

Bu konunun dayanağı nedir.. YMM sınavlarına gire bilmek için oda çalışanlar listesine 10 yıl kayıtlı olmak yada Ticaret siciline imza yetkisinin tescil edilmesi süretiyle 10 yıl bağımlı çalışmak gerekiyor. bu koşuluda maliye bakanlığı kabul etmemekte olup TURMOB ile mahkemelikler davanın sonucu bekleniyor..

Merhaba,
Bende şimdi bunu yanlışmı hatırlıyorum acaba diye mevzuatı karıştırıyordum mesajımı düzeltecektim bu arada mesajınızı gördüm.