fonradar

Bağımlı SMMM' de Staj Olur mu ? (yetkili değil)

arkadaşlar önemli bir sorunum var,
çalıştığım firmada aynı zamanda staj görmekte iken muhasebe müdürümüz işten ayrıldı. tabiki benim staj durdu. firmada çalışmakta olan smmm belgesine sahip başka bir personel var ama hiçbir yetkisi yok, beyanname gönderemiyor, sorumlu değil, muhasebe personeli statüsünde. ben bu kişinin gözetiminde stajımı devam ettirebilirmiyim.?

odalar farklı cevap veriyor kafam karıştı. tesmer sorum bitmeden "evet yapabilirsin" dedi. inandırıcı gelmedi.
lütfen yardımcı olurmusunuz.?

Moderatör tarafında düzenlendi:
anladığım kadarıyla orda çalışan kişi ruhsatını ve imza yetkisini kullanmıyor. bir kere imza yetkisini kullanması için maliyeye ve odaya bilgi vermesi gerekiyor. Net bilgiyi odadan sorman iyi olur; bence siz orda staj yapamazsınız. çünkü smmm nin imza yetkisi yok kaşe yok size staj onayıda veremez. kaşesi varmı sordunuzmu biliyorsun staja onay için staj onay belgesi var. ona kaşelemesi lazım.

sayın doneri
teşekkür ederim.cevabımı aldım galiba, kaşe hiç aklıma gelmedi. artık kardeş şirkete geçip stajı orda devam ettireceğim başka çıkar yol kalmadı.

arkadaşlar önemli bir sorunum var,
çalıştığım firmada aynı zamanda staj görmekte iken muhasebe müdürümüz işten ayrıldı. tabiki benim staj durdu. firmada çalışmakta olan smmm belgesine sahip başka bir personel var ama hiçbir yetkisi yok, beyanname gönderemiyor, sorumlu değil, muhasebe personeli statüsünde. ben bu kişinin gözetiminde stajımı devam ettirebilirmiyim.?

odalar farklı cevap veriyor kafam karıştı. tesmer sorum bitmeden "evet yapabilirsin" dedi. inandırıcı gelmedi.
lütfen yardımcı olurmusunuz.?

SMMM belgesine sahip çalışan şirketteki organizasyon şemasında yönetici olarak gösterilip ve şirkette imzaya yetkili kişi tarafından bu kişinin muhasebe yöneticisi olarak çalıştığına dair yazı ile işinizi çözebilirsiniz.

anladığım kadarıyla orda çalışan kişi ruhsatını ve imza yetkisini kullanmıyor. bir kere imza yetkisini kullanması için maliyeye ve odaya bilgi vermesi gerekiyor. Net bilgiyi odadan sorman iyi olur; bence siz orda staj yapamazsınız. çünkü smmm nin imza yetkisi yok kaşe yok size staj onayıda veremez. kaşesi varmı sordunuzmu biliyorsun staja onay için staj onay belgesi var. ona kaşelemesi lazım.

Bağımlı SMMM lerde kaşe olmuyor.

Bağımlı SMMM lerde kaşe olmuyor.

Peki volkan bey ben vergi dairesine firma adına şifre almaya giderken kaşe çıkartacaksınız kaşe numaranıza istinaden şifre vereceğiz dediler. ben bağımlı çalışıyorum benim nasıl kaşem var. kaşen olmadan imza yetkisini nasıl kullanacaksın banka mizan istedi smmm onaylı diyor. kaşe olmadan nasıl onaylıyacaksın.

bağımlı'da kaşe oluyor, normal kaşeden farklı olarak vergi dairesi vergi no olmuyor (büro faaliyeti olmadığı için), veya türmob kaşesi alabilirsiniz.

kardeş şirkete geçip bu şirketin smmm sinde staj yapmayı düşünüyorum. sosyal haklarım saklı kalmak suretiyle nakil oluyormu?
ülkemizin önde gelen firmasında olmanın dezavantajı da, şirket sahibi herşeye imza atmıyor ("işim gücüm var senin stajınlamı uğraşacağım, vaktimi çalıyorsunuz, böyle şeylere imzaya gelmeyin"diyor). muhtemelen sosyal haklarımdan vazgeçersem işimi görecekler.

Yetkisi olmasyan SMMM sizin işinizi görebilir sadece imza yetkisi yoksa vekaletini oda yoksa organizasyon şemasında o kişinin Muhasebe Yöneticisi olduğunu gösteren bir yazı isteyecekler. Ben stajımın 1 yıldan fazla bir süresini bu şekilde yapmıştım.

Bağımlı olan kişiler şirketlerinde kullanmasalar bile kaşe temin edebilirler.(bizzat bende var)

kardeş şirkete geçip bu şirketin smmm sinde staj yapmayı düşünüyorum. sosyal haklarım saklı kalmak suretiyle nakil oluyormu?
ülkemizin önde gelen firmasında olmanın dezavantajı da, şirket sahibi herşeye imza atmıyor ("işim gücüm var senin stajınlamı uğraşacağım, vaktimi çalıyorsunuz, böyle şeylere imzaya gelmeyin"diyor). muhtemelen sosyal haklarımdan vazgeçersem işimi görecekler.

arkadaşım bizlerde staj yaptık. sırf stajımız bitsin diye ağız kokuları çektik. smmm patronlarımızın stresinin yükünü aldık. kullandıkları kadar kullandılar. sana tavsiyem stajın varsa fazla maddi haklarını düşünme, alma demiyorum dikkat et. düşünürsen stajın sorunlu geçer. bir an önce stajın bitip smmm olmaya bakıver. zaman çabuk geçiyor. 2009 da staj sınavını kazandım 2013 de ruhsatımı aldım. şimdi meyvesini yiyorum. saygılar arkadaşım.

arkadaşım çok doğru söylüyorsun. söylediklerinin üstüne yorum yapılamaz. keşke demektense, bugün itibari ile başlatacağım.