Bağımlı SMMM

Arkadaşlar merhaba
Enerji firmasında muhasebe sorumlusu olarak çalışmaktayım.Yeni Smmm oldum.Patron şirketin defterini tutabileceğimi söyledi.Smmm mevzuatında sadece çalıştığım şirketi tutabileceğim yazıyor.Eğer şirketin defterini tutarsam işverenle sözleşme yapma mecburiyetim var mı?Maaşın yanında defter ücretide alacağım.Bağımlı çalışmanın bana aylık bir maliyeti var mı?Aidat vs.Ona göre patrona fiyat söyleyeceğim.
Şimdiden Teşekkür ederim

İşverenle sözleşme yapıp yapmama konusu tamamen sizin insiyatifinize kalmıştır. Ancak muhakkak ve muhakkak tarafınıza beyannamelerin, uzlaşmaların, sgk işyeri açılışı e bildirge gönderilmesi, şifre alınması vs. konular için noterden vekaletname düzenletiniz. Daha sonra bağlı olduğunuz vergi dairesine beyannamelerin şirket tarafından gönderileceğinden dolayı e beyanname şifre başvurusunda bulunmanız gerekecek. İlgili başvuru formunun ekine vekaletnamenizin örneğini iliştirin (Bazı vergi daireleri ilave olarak meslek mensubunun bağlı olduğu odadan alacağı üyelik belgesini de görmek istiyor). Aidat için ilave bir artışınız olmayacak Yıllık maktu aidatınız devam edecek (bağımsız olmadığınız için nispi aidat yükümlülüğünüz bulunmamaktadır.)