Bağımsız denetçi nasıl olunur?

Ynt: Bağımsız denetçi nasıl olunur?

cengiz türk ' Alıntı:
Arkadaşlar,2 yıllık smmm'im bağımsız denetçi olmak istiyorum,denetçi olmak için nasıl bir başlangıç yapmalıyım,kaç sınava girmeliyim........vb.konularda bilgisi olanlar yazarsa sevinirim.teşekkürler

Merhaba Cengiz arkadaş
Halka açık şirketlerin denetim için bağımsız denetçi olamak istiyorsan spk lisanslama sınavlarına girmelisin bunun için de Spk'nın internet sitesindeki klavuzunda bütün bilgiler mevcut Eğer yeni çıkacak ticaret kanunu denetimi için bağımsız denetçi olmak istiyorsan öncelikle 01.11.2010 tarihli Resmi Gazetede yayınlanman Turmob Bağımsız Denetim Merkezi Kurulması Hakkında Tebliği okumalısın Turmob daha sınavları başlatmadı SPK bu tebliğe dava açacağını duyurdu Bir belirsizlik var Fakat Turmob en yakın zamanda büyük ihtimal gelecek sene içinde sınavlara başlamayı planlıyor Ticaret kanunu denetçiliğini düşünüyorsan bu gelişmelerin yanında Turmob tebliğinde yer alan derslere göz atmadan fayda var Spk bağımsız denetim lisanslama sınavları için çeşitli kaynak kitap ve dersaneler mevcut Bu forumdaki diğer başlıklarda bu konudaki bilgilere ulaşabilirsin Kabaca sınavların durumu böyle Eğer sınavlara gireceksen başarılar dilerim
Paylaşım her zaman gereklidir

cengiz türk ' Alıntı:
SN,Önder68,ben şimdi önümüzdeki yıl 2011 ocak ayında yapılacak spk bağımsız denetim sınavına girersem kazandığım takdırde TÜRMOB tebliğine göre spk bağımsız denetçiliğim kabul edilecek mi?yoksa yinede türmob eğitimine girecek miyim?
Tekrar Merhaba Cengiz Arkadaş
Basitçe ifade edersek 01.11.2010 Türmob Tebliğindeki muafiyet tebliğ tarihinde Spk lisansı almış yada almaya hak kazananları kapsıyor Diğer taraftan 6 kasım Spk lisanslama sınavında başarılı olanların ek bir düzenleme ile bu muafiyetten faydalandıralacağı söyleniyor. Sizin durumunuz bunların dışında Şimdiki durumda sizin iki sınava da ayrı ayrı girmeniz gerekiyor Ancak Turmob tebliğine karşı Spk dava açacağını bir kararla duyurdu Turmob ile Spk aralarındaki dava sonuçları Danıştay kararları süreci ister istemez etkileyecektir. Tabi bu durum kaanatimce zaman alacaktır. Şuanki tablo kısaca böyle İyiçalışmalar

Not: Tüm forumdaki meslektaşların bayramını kutlar sağlıklı ve mutlu günler dilerim

Denetim üzerine iş arıyorum ve danışmanlık firmalarıyla veya şirketlerle görüşüyorum. Danışmanlık firmalarında veya büyük şirketlerde havalı kartları olan ve kendilerini insan kaynakları uzmanı zanneden kişilerin cahilliklerini görünce çok şaşırıyorum. Denetim işinde niye çok iş değiştirdiğimi soruyor. Denetim işinde çok iş değiştirmenin nedeni, denetim yaptırılmamandır. Çalıştığın şirketin pisliğe battığını görmendir. İsmini temiz tutmak için 2-3 ay içinde kaçarcasına ayrılırsın. Bunu anlamayacak kadar cahil kendilerine uzman denen bu sözde insan kaynakları uzmanlarını çalıştıran şirketlerin işi çok zor. Ayrıca denetim sektörü de içler acısı durumda.

bağımsız denetçilik konusunda bakalım daha neler değişecek

Boşuna demiyoruz " BAL TUTAN PARMAĞINI, YANDAŞLARI DAMLAYANI YALAR."serbest kürsü
çok doğru bir söz. Böyle apar topor 6 kasım sınavları öncesi tebliğ çıkarmakta neyin nesi. Üstelik fiyatlada almış başını gidiyo. Böyle tebliğ en az 1 yılda hazırlanır. Peki böyle bir tebliğden kimin haberi oldu. Kimler tarafından yazıldı hazırlandı. Böyle bir tebiliğ çıkacağından smmm lerin % 99 unun haberi çıktığı gün oldu. Böyle bir şey olabilirmi. Önce taslak hazırla smmm lerin katkılarını görüşlerini al ona göre gerekli değişiklikleri düzenlemeleri yap yayınla. Bu tebliğe karşı çok dava açılır kanatindeyim.

Merhaba Değerli Meslektaşlar
Turmob tebliğinde fikirler söylenir 6 kasım tarihi eleştirebilir Fakat spk tebliğinden önce biliyorlardı demek 10 yılllık emeğe saygısızlık olur Turmob tebliğinde de spk lisansını muafiyet kapsamına aldığına göre önceden bilinse ne olur yine spk lisansını almak için sınava girmeleri gerekiyor Önceden bilmek 2 yıl ile 10 yılı kapsıyor Bu kadar yıl önceden bilmeye de gerek yok Zaten bunlar Avrupa 8. direktifinde ve Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu taslaklarında var yazıyor Yönetici olup önceden bilmeye gerek yok Muafiyet sağlayanlar sınavla spk belgesini alanlar ve 10 yıl fiilen çalışanlardır. Burada bal parmak yalamak gibi durumlar göremedim Atasözleriyle değil de Fakat somut bilginiz varsa hep birlikte eleştirelim
Paylaşım her zaman gereklidir
Saygılarımla

merhabalar

spk bağımsız denetim merkezi konusunda spk ya dava açacağını açıklamıştı dava fiilen açıklandımı yoksa türmobla anlaşma yoluna gideceği konusunda söylentiler doğrumu

Bağımsız denetçi olabilmek için; "yüksek ahlaklı" :) olmanız gerekiyor ;)