Bağımsız Denetim Alanın da İş İlanları

hanmiroğlu

Katkı Sunan Üye
Bağımsız denetimle ilgili,ilanları buraya yazarsak ,forum da bağımsız denetim alanın da iş arayanlar için faydalı bir paylaşım olur .İlanları ,incelediğimiz de bağımsız denetim lisansı ,iç denetim lisansı ve smmm ruhsatı şart koşulmasa da tercih sebebi sayılmaya başladığı görülüyor.

Denetçi Yardımcısı (Ref:AA1009BAS) kariyer sitesi

Şehir/Ülke: İstanbul (Asya), İstanbul (Avr.) İlan Tarihi: 04.11.2010

İş Tanımı:
Türkiye'nin en büyük ve hızlı büyüyen gruplarından; Ülker, Bizim, İçim, Café Crown, Alpella, Çamlıca, Uno, Godiva gibi markaları bünyesinde bulunduran Yıldız Holding, Denetim Grubu Başkanlığında görevlendirmek üzere Denetçi Yardımcıları aramaktadır. Pozisyon ile ilgili kısa görev tanımı ve uygun adayların taşıması gereken özellikler aşağıda yer almaktadır.

Yurtiçi ve yurtdışında faaliyet gösteren grup şirketlerinin finansal operasyonlarının ilgili kanuni düzenlemeler ve şirket prosedürleri kapsamında denetlenmesi ve raporlanması

Genel Nitelikler:

Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler fakültelerinden mezun
İç Denetim ve Finansal Kontrol iş dallarında kariyer hedefleyen
Çok iyi derecede yazılı ve sözlü İngilizce ve tercihen ikinci bir yabancı dil bilgisine sahip
MsOffice programlarına hâkim ve tercihen SAP deneyimi bulunan
Seyahat engeli bulunmayan
Aktif olarak araç kullanabilen
Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış

Ynt: Bağımsız Denetim Alanın da İş İlanları

şu ingilizce şartı olmasa diğer seçenekler uyuyor da ah o ingilizce yok mu :) gerçekten bu ingilizce neden lazım denetim alanında yabancı dilde mi denetleme yapılıyor da ingilizce isteniyor anlamıyorum bilen varsa söyleyebilir mi

Tax Seniors
(Ref: TaxSenior)

İlan Tarihi: 10.11.2010

Şehir/Ülke: İstanbul (Avr.)

Personel Sayısı: -

Deloitte

Genel Nitelikler:
We are looking for new team members to be a part of our expanding Tax Team who will serve the growing demand of our clients with the below qualifications:

At least 2 years ofexperience on taxation, preferably in international taxation, gained in a reputable tax firm,
Graduate / undergraduate degree in Business Administration, Economics, International Relations or Public Administration from leading universities,
Fluency in both written and spoken English,
SMMM certificate is an asset,
Ability to travel in and out of the city,
Being a good team player with outstanding communication skills,
Career driven personality,
Self discipline, No military obligation for male candidates.

ADVISORY - RISK SERVICES MANAGER
(Ref:EYTR-RISKM)

Ernst & Young

Qualifications:

As a global leader in professional services in more than 140 countries, Ernst & Young is well-known for its integrity, quality and professionalism. Our inclusive environment values everyone?s contributions, appreciates diversity of thought, fosters growth, and provides continuous opportunities for development.

We are seeing for a Manager to join our Risk Services team with the following qualifications;

A relevant university degree,preferably in Business Administration, Economics, Industrial Engineering, Management Engineering or a similar discipline
min. 6 years of experience in internal audit, external audit, internal control, SOX 404, risk management, process analysis and improvement
No travel restrictions inland or abroad
Excellent written/verbal communication and reporting skills in Turkish and in English
Excellent MS Office skills
Male candidates must have fulfilled or postponed their military service obligations
A relevant professional certification, e.g. CIA, SMMM, CFE, CISA, etc. is a significant plus
Strong client and relationship-building skills
Strong work initiative

Posting Date: 11.11.2010
The number of people to be hired: -

PricewaterhouseCoopers (www.pwc.com) provides industry-focused assurance, tax and advisory services to build public trust and enhance value for its clients and their stakeholders. 163.000 people in 154 countries work collaboratively using connected thinking to develop fresh perspectives and practical advice.

PricewaterhouseCoopers operating in Turkey since 1981, consists of 5 offices; in İstanbul (2), in Ankara, in Bursa and in İzmir, with 31 partners and around 1000 professional staff.

Bachelor?s degree from Business Administration, Economics or related departments of a reputable university supported with accounting and finance degree will be a plus
MBA degree is an advantage
Has minimum 2-6 years of audit experience in an international services firm supported with a general knowledge of Audit regulations and IFRS reporting
Must have strong technical ability or desire to succeed in a challenging and rewarding environment
A good team player and has strong working relationships with the members of the team in order to deliver efficient and proactive services to clients
Holding a SMMM certificate is a plus
No military obligation for male candidates

Job Description:

As a result of expanding sector dynamics we are looking for high-calibre Auditors, Senior Auditors and Managers to join our team. As our team member you will,

Take active role on-site fieldwork and oversee the Audit process with appropriate consideration of audit risk issues and accounting technical matters
Realize effective audit practices and deliver the assurance service for the assignment efficiently and effectively
Prepare all necessary financial statements and related disclosures conditions letters in an accurate manner
Deal with the best portfolio of clients, groups of companies which are on 500 Fortune operating in different sectors
Use PwC expertise and our Global Audit Methodology, to perform an assurance engagement in compliance with auditing quality standards
Perform preliminary analytical review and highlight risk areas for audit reports
Will develop an understanding of the client?s business and develop an audit expertise
Provide strong support to the Audit Managers in the delivery of an audit services to accomplish clients needs
Supervise more junior staff for Senior and Manager level position, review of their work to ensure that PwC standards are met

Additional Information:
Posting Date: 28.10.2010

bağımsız denetim şirketlerinin neredeyse hepsi yabancı dil istiyor..
bırakın bir dili artık 2. dil bilmek tercih sebebi.

ingilizce istemesinin sebebi

hem secici davranmak hem de en onemlısı inglizce denetim raporu yazabılecek duzeyde olması ve denetımlı ılgılı ılk kaynaklar yurtdısında ıngılızce cıktığı ıcın bu kaynakların turkceye cevrılmesını beklemeden okunmasını saglayarak uygulamaya hazır hale getırmektır.

denetım alaınında karıyer hedefleyenlerın

ıngılızce ogrenmesı ve bılmesı şart ıkıncı bır dıl ıse almanca olabılır nedenı ise sap programının alman olması

imkanınız varsa sap logo tiger ingilizce öğrenmek veya geliştirmek tavsıyemdır

tabı smmm ruhsatını ve spk bağımsız denetım lısansını aldıktan sonra

kaç denetçi tercüme ile standart okuyor,çanta çanta çalışma kağıdı depolayıp gece gündüz angarya ameliye işleriyle uğraşıyorlar türkiyede her yere seyahat ,3 sene sonra veya 4 dayanabilen supervisor oluyor.Genelde 2 veya 3.senede çıkılıyor denetim şirketlerinden.Türkiyedede bağımsızm denetim sektörünün aldığı şekil her şeyde olduğu gibi insanları kullanmak.

gelecek bağımsız denetimde deniyor da onların da çalışma şekilleri çok ağır, arkadaşın belirttiği gibi 3-4 yılda pes edip çıkılıyor :((

mustafa

Tüm seneyi şehir şehir gezerek mi bitiriyorlar istanbulda denetim yapma olanakları olmuyor mu