Bağımsız Denetim Firmalarında çalışma ?

S.M.M.M. ruhsatını aldıktan sonra bağımsız denetim lisansını da alıp denetim firmalarında çalışmak isteyenleri nasıl bir süreç bekliyor?Mesela ben stajımı S.M.M.M. yanında yaptım.Ruhsatımı aldım ve son yapılan SPK sınavına katıldım.Denetim firmasına girdiğimizde tekrar staj mı yapacağız ya da bu süreç nasıl olacak?Cevap veren tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.İyiçalışmalar

Ynt: Bağımsız Denetim Firmalarında çalışma ?

arkadaşlar bilgisi olan lütfen paylaşsın.Bu bilgiye acil ihtiyacım var.

Merhaba Kılıçefe Arkadaş
Öncellikle denetçi şartları ve unvanları SPK Seri:X No:22 nolu tebliğde yer almaktadır SPK nın resmi sitesinde mevzuat bölümde söz konusu tebliği bulabilirsiniz İkincisi unvanlar denetçi yardımcısı, denetçi, kıdemli denetçi, başdenetçi ve Sorumlu Ortak Başdenetçi dir. Denetçilik için 3 yıl, Kıdemli Denetçilik için 6 Başdenetçilik 10 yıl mesleki deneyim gereklidir İlk başlayanlar denetçi yardımcılığından başlarlar Benim bildiğim satj söz konusu değüildir Ancak denetççi yardımcılığını zaten staj gibi değerlendirebiliriz Unvanlar arası geçişlerde yükselmelerde yönetim kurulu yetkilidir Eğer denetçi yeterli bilgi donanım ve tecrübeye sahipse bir üst unvana yükseltilir Siz bence dediğim gibi mevzuata bakın Bir de SPK sitesinde ve bu forumda mevzuatı ve önceki yazıları okuyun Zaten bir fikir edinirsiniz İyiçalışmalar

öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.anladığım kadarıyla 3 senelik mali müşavirlik staj köleliğinin üstüne bir üç yıl daha kölelik bekliyor bizi.peki yönetim kurulu kararıyla 3 senelik dönem beklenmeden denetçi ünvanı alma olasılığı nedir?

öncelikle merhaba,
önder beyinde söylediği gibi spk 22 nolu tebliği okuyarak çok detayı bilgiye ulaşabilirsin. soruna gelince denetçi yardımcılığı süresi zorunlu olarak en az iki yıldır.denetçi yardımcılığı süreci bağımsız denetim lisansını alıp spk listesinde yer alan şirketlerde çalışmaya başladığın anda başlar. yani eğer bu şirketlerde daha önce çalışmamışsan.