Bağımsız denetim işinin çıkmaza girmemesi için taraflar uzlaşmalıdır

vedatd

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar bizim hakkımızı yemek, emeğimizi sömürmek isteyenlere karşı mücadele etmemek için hiçbir sebep yoktur. Ancak bir uzlaşmaya varmak için adil ve geçekçi olmalıyız. Sadece kendi isteklerimizi dayatırsak işin nereye varacağını kimse bilemez. Bu nedenlerle bütün tarafların çıkarlarını gözetmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Bana göre yönetmelikte yapılacak düzenlemeler aşağıdaki ilkeler doğrultunda olmalıdır.

1-Geçiş dönemi olduğu için tüm SMMM, YMM ve stajyerler tebliğin yayım tarihi itibariyle denetim stajından muaf tutulmalıdır. Bu ülkede bir kez daha kazanılmış hakkı olanların hakkı yenmesin. Nasıl ki SPK? nın bağımsız denetim sınavına bir kez girmiş kişilere belli bir tarihe kadar tekrar sınava girme hakkı veriliyorsa mevcut düzenlemelere göre kendini ayarlayanlara da staj şartı getirilmemelidir.

2-Yönetmeliğin yayım tarihinden sonra stajı başlamış ve KAYİK?lerin denetimini yapmak isteyenlerin staj süresi 4 yıl, KAYİK dışındaki şirketlerin denetimini yapmak isteyenlerin staj süresi 3 yıl olmalıdır.

3-SM?den SMMM?ye geçen üniversite mezunları ile normal SMMM sınavıyla SMMM olanlar arasında bir ayrım gözetilmemelidir.

4-Bağımsız denetim alanında düzenleme yapma yetkisine sahip olan kurumlardan bağımsız denetçi, lisansı, unvanı almış kişi ve kuruluşların hakkı korunmalıdır. Bu kişilere getirilecek ek düzenlemeler bunların mevcut durumlarını sürdürmelerine engel olabilecek tarzda önemli yükümlülükler olmamalıdır.

5-Yönetmeliğin yayım tarihi itibariyle SMMM, YMM olanlar sadece KGK?nun eğitimine katılmalı ve bu eğitim sonunda yapılacak sınavı verenlere bağımsız denetçi yetkisi verilmelidir. KAYİK denetimini yapanlara sadece eğitim şartı getirilmelidir.

6-Geçiş tarihinden sonra SMMM sınavları ile denetçilik sınavları birleştirilmelidir. Ayrı olarak bağımsız denetim sınavı olmamalıdır.

7-Son olarak KAYİK dışındaki şirketlerin bağımsız denetimi 2014 yılı mali tabloları için geçerli olması için bağımsız denetçi tutma yükümlülüğünün ertelenmesinin göz önünde bulundurulması gerekebilir.

Ynt: Bağımsız denetim işinin çıkmaza girmemesi için taraflar uzlaşmalıdır

Uzlaşılamaz....

3-SM?den SMMM?ye geçen üniversite mezunları ile normal SMMM sınavıyla SMMM olanlar arasında bir ayrım gözetilmemelidir.

Ynt: Bağımsız denetim işinin çıkmaza girmemesi için taraflar uzlaşmalıdır

Ali PINAR ' Alıntı:
Uzlaşılamaz....

Sayın Ali Pınar size göre ne olmalıdır. Ben yeni bir SMMM yim üniversite mezunu SMMM yim 2 yıl staj yaptım yeterlilik sınavlarını kazandım biz ne olacağız bu eğitimlerden neden muhaf tutuluyoruz. Zaten bizi dahil etselerde şu 5000 TL eğitim için verecek paramızda yok SMMM ruhsatı için verdik bütün paraları