Bağımsız Denetim Kandırmaca mı?

Bağımsız denetim şirketinin, firmanın hem denetleyici otoritesi hem de müşterisi olduğu göz önünde bulundurulacak olursak, bu durum bağımsız denetim hizmeti veren şirketlerin 'bağımsızlık' standardını zayıflattığı izlenimi uyandırmaktadır. Bağımsız denetim hizmetini belirli bir ücret karşılığı alan firmalar için ise, kendilerinin de müdahil olabileceği bir alan oluşturmaktadır. Bu şekilde açık bir kapının olması olası suiistimallere sebebiyet verecek bir risk olarak karşımıza çıkmaktadır. 2000'li yılların başında ABD'de başta Enron-Arthur Andersen denetim skandalı olmak üzere; Worldcom, Tyco, Adelphia ve Xerox gibi firmalarda ortaya çıkan yolsuzluk ve usulsüzlükler, özel şirketler tarafından yapılan ?bağımsız dış denetim? sisteminin sorgulanmasına neden olmuştur. Yönetime organik olarak bağlı olmayan ancak finansal açıdan bağlı olan bağımsız dış denetim sistemin sorgulanması gerekliliği ön plana çıkmıştır. alıntı

Kabaca; Para aldığın kişiye kuruma karşı asla ama asla "bağımsız" olamazsın. Bu kandırmacadır. Bağımsızlı denince benim aklıma Devlet gelir.

Ynt: Bağımsız Denetim Kandırmaca mı?

Değerli Meslektaşlar

Yukarıdaki tespitlere yönelik olarak diğer sahalarda çeşitli uygulamalar yapılmaktadır. Bu uygulamaların bir kısmı yada tamamı bağımsız denetim için de uygulanabilir
Geçenlerde Gümrük müşavirlerinin asgari fiyatın altında hizmet vermesi halinde yetkilerinin iptalini içeren yönetmelik yayınlandı

02.07.2010 tarih ve 27629 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 8 maddesinde ( madde 578-2.bendinde ) asgari fiyatın altında hizmet verilmesi halinde Gümrük müşavirlerinin yetkilerinin iptal edileceği belirtiliyor.

Görüleceği üzere Gümrük müşavirleri için yapılan bu düzenleme gerek SMMM gerekse bağımsız denetimde denetçilerin asgari fiyat uygulamalarından daha net bir uygulamadır.

Yukarıdaki bahsedilen uygulama yada benzer uygulamanın özellikle bağımsız denetimde yetkili kuruluşlar tarafından hayata geçirilmesi halinde bu konudaki şikayet ve sıkıntıların ortadan kalkacağı görüşündeyim. Bu konuda Gümrük Müsteşarlığı net bir adım atmıştır. Kaanatimce TÜRMOB SPK Maliye Bakanlığı da bu konuda net adımlar atabilirler.

Ayrıca yapı denetim firmalarında olduğu gibi ücretler bankadan ödenebilir Bir de enerji piyasasında teknik kontrol çerçesinde hatırladığım kadarıyla firma kendisi seçmiyor kurum tarafından atanıyor.
Buna benzer uygulamalarla bağımsız denetimde bu konuda yaşanan sıkıntılar ortadan kaldırılabilir tabi düzenleyici kurumların harekete geçip düzenleme yapması koşuluyla

Saygılarımla

Önder TUNABOYLU
SMMM-Sorumlu Ortak Başdenetçi

Yapılabilir, edilebilir, sıkıntı var , dert var, tahsilat yok, hep acıklı sahneler. Çözüme gelindiğinde, benim işim var, dişim ağrıyor, başım ağrıyor, aslında o kadar da büyük dert değil vb......

Toplum olarak yakınma kısmında hem fikiriz de üretim kısmında azız azizim az. AB bastıracak ki çıkacak, olacak, -cak, -cek...

Forumda kaç kişi var bu dertten yakınan? Kaç kişiden somut öneri geldi? Kaç kişi son torba kanun tasarısı görüşmeleri sırasında KDV/GV çelişkisi için faks çekti. Problem bu noktadan başlıyor, kişi kendi problemine sahip çıkmaz sa dilediği kadar yazsın çizsin, kendini oyalar vb.....

kanunkaide ' Alıntı:
Yapılabilir, edilebilir, sıkıntı var , dert var, tahsilat yok, hep acıklı sahneler. Çözüme gelindiğinde, benim işim var, dişim ağrıyor, başım ağrıyor, aslında o kadar da büyük dert değil vb......

Toplum olarak yakınma kısmında hem fikiriz de üretim kısmında azız azizim az. AB bastıracak ki çıkacak, olacak, -cak, -cek...

Forumda kaç kişi var bu dertten yakınan? Kaç kişiden somut öneri geldi? Kaç kişi son torba kanun tasarısı görüşmeleri sırasında KDV/GV çelişkisi için faks çekti. Problem bu noktadan başlıyor, kişi kendi problemine sahip çıkmaz sa dilediği kadar yazsın çizsin, kendini oyalar vb.....

Sayın Kanun kaide

Yukarıda bahsedilen sıkıntıların çözümü ancak yasal düzenlemeler yapmaktan geçer Bu düzenlemeleri yaparken de meslek örgütleri ve ilgili kurumlar önerilerde bulunurlar sonunda da TBMM'de yasalaşır Tabi meslek örgütlerini harekete geçirmekte kitlelere düşer Fakat forumda siz istediğiniz kadar yazın çizin kendiniz oyalayın diye bir yaklaşım doğrumudur sizce? Yani foruma da mı yazmayalım? Yazıdan bu anlam çıkıyor Kendiniz oyalayın gibi bir yaklaşımdan çok ne kadar fikri olan meslektaş var bence fikrini ortaya koymalı

Saygılarımla
Önder Tunaboylu
SMMM-Sorumlu Oratk Başdenetçi

Önder Bey, tabi forumda yazılacak görüşler belirtilecek, karşı görüşler çıkacak, fikir münakaşası yapılacak bunda bir problem yok. Problem şu; konu hep bu fikir münakaşası seviyesinde kalıyor. Herkesin fikrini ortaya koyduğu bir ortamda atı alan üsküdarı geçiyor. Bizler istediğimiz kadar fikirlerimizi ortaya koyalım, SPK Bağımsız denetim tebliğini geçirdi mi ? Geçirdi. Ya sonrası? Şimdi 3568 le gelen denetim yetkisinin mahkemede ispatı gerekiyor. Hoş SPK nın bunu inkar ettiği yok , bizler fikirleri beyan ederken, SPK bu denetim yetkisinin üzerinde bir de lisanslamayı çıkardı, biz fikir beyan ederken 4 büyükler bakalım daha neler yapacak. Yarın zaten firmaların çoğu yabancı sermayeli ben kendi mali müşavirimi getirecem derse ki zaten 3568 de bu var, ya bu yaygınlaşırsa....

Kahraman bakkal süpermarkete karşı olmasın!
Biz fikir beyan ederken kurumsallaşma gerçeği kayıp gidiyor. TTK kaç yıl oldu çıkmadı, niye? Sıra gelmediğinden mi? Kaç yılının taslağı bekliyor ki zaten çıkan yasa büyük olasılık meclistekinden farklı olacak. Basel 2 ne oldu? TTK yı bekleyen TTK ile tümleşik kaç yasa daha var mecliste? vb.....

Sizinle çok farklı şeylerden bahsetmiyoruz, aynı fotoğrafa bakıyoruz ancak biraz daha eli taşın altına sokmak lazım diyorum ben.

kanunkaide ' Alıntı:
Sizinle çok farklı şeylerden bahsetmiyoruz, aynı fotoğrafa bakıyoruz ancak biraz daha eli taşın altına sokmak lazım diyorum ben.

Sayın Kanun Kaide

Ankara'daki Bağımsız Denetçilere Çağrı bölümünde ( http://forum.alomaliye.com/index.php/topic,34812.0.html ) Haziran ayı 2010 Ankara SMMMO seçimlerinde bağımsız denetimde diğer ekiplerden daha çok ilgilenen ve somut öneriler getiren bir ekip olduğunu ve bunun Demokrat Muhasebeciler olduğunu bu forumdan duyurmuştum Benim de içinde bulunduğum Denge Çalışma Platformunun destekleriyle Demokrat Muhasebeci kadroları Başkan dahil olmak üzere listeden 3 yönetim kurulu üyesi yönetime sokmuşlardır. Koalisyon diyebileleceğimiz bir işbirliği olsa da Demokrat Muhasebeciler yönetime gelmişlerdir. Ankara odasında komisyonlar yeni oluşmaktadır Bu yönetimin bağımsız denetimde neler yapabileceğini ne kadar etkili olacağını göreceğiz Ayrıca bu durumun Turmob ve diğer odaları ne şekilde etkileceğini izleyeceğiz İzlemekle kalmayıp üzerimize düşen görev ve fedakarlıkları yaptık ve yapmaya devam edeceğiz
Hatta yine bu forumda Smmmlerin Gümrük Müsteşarlığındaki hak kayıpları ile ilgili Ankarada bir denetim şirketi tarafından açılan davayı dile getirip fikir olarak katkıda bulunmuştuk.
Kısacası gerek fikir bazında gerekse kendi özel işlerimizden fedakarlık yaparak fiilen bu konudaki toplantılara katılarak çalışmlarımızı sürdürmekteyiz. Ancak kabul edersiniz ki bu çalışmalar azınlıkta kalmaktadır Nasıl ki TBMM'de bir kanunu çıkarmak için yeter sayı çoğunluk gerekiyor Bizde bu durumdayız şuanda SMMMlerin bağımsız denetimde haklarını savunanlar kanımca azınlıktadır Yani bu süreç göründüğünden kolay değil zor bir sürec Fakat Eğer sessiz çoğunluk bir gün destek verdiğinde sorunlar çözüleceğine inaniyorum Yanlız yorum yaparken ve görüş ileri sürerken geçmişte neler yapılmış yada bu konuda emek verenler kimler bugün ne yapıyorlar onları göz önünde bulundurun Bağımsız denetimde SMMM'lerin haklı sürecinde kim destek verecekse işbirliği yapmaya hazır olduğumu şahsım adına söyleyebilirim Sonuçta kanun kaide arkadaş biz elimizden geldiği gücümüz oranında çaba gösteriyor sonuç almaya çalışıyoruz sizin de çalışmalarınız varsa ortak noktada paylaşabiliriz
Saygılarımla

Sayın Önder, yazılarım sizin şahsınıza yönelik değil, sizin yaptıklarınızı konu hakkındaki düşüncelerini forumdan takip ediyorum ancak takdir edersiniz ki forum da bu konuda yazı yazan ender kişilerdensiniz, benim üzerinde durduğum konu, aynı gemideyiz, batarsak birlikte batarız bunun farkındalığının yaratılmasından başka bir şey değil. Bakın ne vakittir sizinle karşılıklı yazışıyoruz hiç yorum geldi mi? Belki sessiz çoğunluğunun düşüncelerine bir etkimiz olur.

Sayın Kanun Kaide arkadaş tabi ben meslektaş olarak sizi anlıyorum Şahsi olarak yazdığınızı da zaten düşünmüyorum Burada zaten şahsi çıkarlar değil mesleki çıkarlar söz konusu olduğundan benzer düşünce ve kaygıları taşıyoruz 16 yıl yaklaşık mesleki hayatıma dayanarak söylersek Yorum da yapılsın fakat söylemek yapmaktan kolaydır Bu yüzden somut fikir bilgi belge tecrübe yada eyleme dayanan söylemlerin daha doğru olduğu düşüncesindeyim Tabi dediğiniz gibi bu konuda yazılanlar konunun önemine göre oldukça az Bu da meslektaşlarımızın ve meslek örgütlerimizin bağımsız denetimi 1. planda görmedikleri ile ilgili olduğu fikirdeyim
Saygılarımla