fonradar

Bağımsız denetim lisans eğitimi veya sınavı son durumu nedir?

Ynt: Bağımsız denetim lisans eğitimi veya sınavı son durumu nedir?

gerçekten güzel fikirler özelliklede proje ve tez fikri...ama ne yazıkki şuana kadar yapılanlardan yola çıkıp

gelecekle ilgili biraz tahminde bulunursak sadeca hayal gibi görünüyor.

Arkadaşlar şu aşamada sınav olmayacak gibi gözüküyor Ancak öğrenebildiğimiz kadarıyla yabancı ortaklı bağımsız denetim şirketlerini az çok biliyoruz Yurt dışındaki uygulamalarda büyük ölçüde sınav var. Spk'da bu yüzden Seri X No: 22 tebliğde uyum açısından ve kaliteyi korumak bakımından sınav getirdi Eğer Turmob ilk tebliğde olduğu gibi sınava devam etseydi o zaman bu boşluğu doldurdu Şimdi bu yetki Sanayi Bakanlığının olduğu görülüyor Bir meslek örgütünün görevi kaliteyi korumaktır Bu da eğitim + sınav + kalite kontrol ile olur Bu zincirden birisini çıkarırsanız zincir kopar Uzmanlık kavramına başka türlü ulaşılmaz Şu anki gibi poplizm hakim olursa beklenen verime ulaşılmaz ve bu sahada gerçekten emek veren insanlar uzaklaşır Belli bir kısım verim sağlar fikrine katılmıyorum Zamanla onlar da haksız rekabetin kurbanı olacaklardır görüşündeyim
Saygılarımla

Bazıları hiçbir yeterliliği olmadığı halde bağımsız denetim mi ;'hee hallederiz beee bunu da kılıfına uydururuz'mantığındalar. Beleşe bize de birşey düşer mi diye köşelerin 'de sipere yatmış bekliyorlar.
Herkesi ve her kesimi bağımsız denetçi yaparsanız düşük ücret alınan iş yükü fazla ve saygınlığı ortadan kalkmış bir piyasayla karşı karşıya kalınacaktır.

stajyerzade ' Alıntı:
Bazıları hiçbir yeterliliği olmadığı halde bağımsız denetim mi ;'hee hallederiz beee bunu da kılıfına uydururuz'mantığındalar. Beleşe bize de birşey düşer mi diye köşelerin 'de sipere yatmış bekliyorlar.
Herkesi ve her kesimi bağımsız denetçi yaparsanız düşük ücret alınan iş yükü fazla ve saygınlığı ortadan kalkmış bir piyasayla karşı karşıya kalınacaktır.

Stajyerzade arkadaşa katılmamak mümkün değil Bu sözlerden ve kanımca doğru olan tespitlerden sonra konuşulacak söz yok diye düşünüyorum +1
Saygılarımla

IFRS TDHP farklar ertelenmiş vergi nedir?VUK IFRS farklar konularını açtık.Şu anda en sonlarda.Oraya yazanlar bağımsız denetimden gelenler veya içerik hakkında az çok bilgi sahibi olanlar.Aynı zamanda Yeni TTK ile kurulacak yeni sistemi tanıma ve hazırlık açısından çok değerli bilgileri paylaşmaya başladık ki başlamadan unutuldu.
Eğer devam edebilseydik 01.01.2013 e hazırlık açısından birçok konuda referans alınabilinirdi bu konu başlıkları.
Her zaman söylüyorum VUK ayrı IFRS ayrı,bir şirket muhasebesi veya mükellef defteri tutmak ayrı bunların bağımsız denetimi ayrı konular.Bu zamana kadar tekdüzen kullananan SMMM meslektaşlar bir anda SPK bağımsız denetçisi olamazlar.Belki KOBİ denetçisi olabilirler,onun içinde bir hazırlık,uygulama,teorik eğitim gerekli.
Ve tek ve en önemli nokta şu kaldı;SPK ya göre bağımsız denetçi (Sorumlu ortak baş denetçi) olabilimek için SMMM olmak,Bağımsız denetim lisansı almak ve bunların yanısıra en az iki sene SPK ya kayıtlı bir bağımsız denetim şirketinde fiilen çalışmak gerekiyor,SOBD olmadan şirket kurulamıyor.İlk ikisini bi şekilde sağladınız 3.şart size engel olacak haklı olarak.Bence bu 3.şartı da hakkıyla yerine getiren kişi öne atılmalı bağımsız ednetim yapma adına.
KOBİ denetimi konusunda SMMM büro sahibi arkadaşların paslaşacakları muhakkak yani zengin daha zengin olacak şeklinde bir politika olacak yine.Muhtemelen şartlar SPK bağımsız denetim ehliyet şartları gibi olmayacak,SMMM ruhsatı ve denetim eğitim veya lisansı yeterli olacaktır.

aokten ' Alıntı:
KOBİ denetimi konusunda SMMM büro sahibi arkadaşların paslaşacakları muhakkak yani zengin daha zengin olacak şeklinde bir politika olacak yine.Muhtemelen şartlar SPK bağımsız denetim ehliyet şartları gibi olmayacak,SMMM ruhsatı ve denetim eğitim veya lisansı yeterli olacaktır.

Aokten arkadaş biz de diyoruz ki sadece ruhsat ve eğitim olmasın Dünya uygulamalarında olduğu bir sınav da olsun diyoruz Çünkü AB uygulamalarında 1-eğitim 2-sınav 3-kalite kontrol Üçlü bir aşama var Spk bunu yapmaya çalıştı diyoruz Turmob da bunu yaparsa hem saygınlığını kaybetmemiş hem de seviye düşmemiş olur diyoruz Aksi taktirde kalite popilzme kurban edilecektir ve kimse emeğinin karşılığını alamayacaktır diyoruz En önemli konu budur Diğer ayrıntılar ayrıca tartışılabilir
Bir de Sorumlu Ortak Başdenetçilik için yukarıda saydığın maddelere bir de 10 yıllık mesleki deneyimi ekleyeyim (Seri:X No:22)

İyiçalışmalar

Türkiye Denetim Standartları ve Kamu Gözetimi Kurumu Kanun Tasarısı

TANIMLAR

Bağımsız Denetçi : Türmob Tarafından meslek mensupları arasından özel denetçi ve işlem denetçileri dahil yetkilendirilen kişileri

Meslek Mensubu : 3568 sayılı kanun kapsamında faaliyette bulunan serbest muhasebeci mali müşavir ve yeminli mali müşavirleri

Kurulun oluşumu
MADDE 4 - Kurul; Maliye Bakanlığı ile TÜRMOB tarafından önerilecek dörder aday arasından ikişer kişi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, SPK, BDDK ve TOBB tarafından önerilecek ikişer aday arasından birer kişi olmak üzere Bakanlar Kurulu tarafından atanacak dokuz üyeden oluşur.

Kurulun görev ve yetkileri

MADDE 9-

d) Bağımsız denetim yapacak meslek mensuplarına yönelik olarak TÜRMOB tarafından yapılan sınav, yetkilendirme, tescil, sürekli eğitim faaliyetleri mesleki etik kuralların belirlenmesi, inceleme ve denetimler sonucunda aykırılıkları saptanan bağımsız denetçilerin faaliyet izinlerinin askıya alınması veya iptali, disiplin ve soruşturma işlemleri ile bunlara yönelik olarak oluşturulacak kalite güvence sistemini gözetlemek ve bu alanlardaki eksiklik ve aksamaların düzeltilmesi için TÜRMOB tarafından gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak.

Denetimden doğan sorumluluk
MADDE 23 Bağımsız denetim kuruluşları ve bağımsız denetçiler denetledikleri finansal tablo, bilgi ve raporlara ilişkin olarak hazırladıkları bağımsız denetim raporlarının denetim standartlarına aykırı olması ile bu rapordaki yanlış, eksik ve yanıltıcı bilgi ve kanaatler nedeniyle doğabilecek zararlardan hukuken sorumludurlar.

Kurumca yapılacak incelemeler
MADDE 24-

(2) Bağımsız denetçilerin kalite güvence incelemeleri ise, usul ve esasları Kurum ve TÜRMOB tarafından müştereken belirlenecek ilkelere uygun olarak TÜRMOB tarafından yapılır. Bu incelemelerin yapılabilmesi için TÜRMOB bünyesinde yeterli sayıda kalite güvence uzmanı istihdam edilir. Ancak bağımsız denetim alanında nihai sorumluluğa sahip kurum gerekli hallerde bağımsız denetçileri de bu kapsamda inceleyebilir.

Yalnız bu tasarı 2008 de sunulmuş komisyona hala 3 komisyondan geçmesi bekleniyor,ve bir kaç madde ile denetim konusu geçilmiş,denetimi yapacak firmalara verilecek yetkinin harcından bahsedilmiş.YENİ TTK geçici madde 2 ile işaret edilen kurum bu değil sanıyorum.
GEÇİCİ MADDE 2- (1) Kamu tüzel kişiliğini haiz Türkiye Denetim Standartları Kurulu kuruluncaya kadar, 397 nci maddede belirtilen Türkiye Denetim Standartları; Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) ile ilişkili bir Kurul tarafından uluslararası denetim standartlarıyla uyumlu olarak belirlenir. Kurulun, hangi kurum ve kuruluşların temsilcilerinden oluşacağı ile çalışma usul ve esasları, TÜRMOB tarafından hazırlanacak ve Maliye Bakanlığının uygun görüşü üzerine yayımlanacak bir yönetmelikle düzenlenir.

Şimdi öyle yada böyle Türmob bu işteki bağımsız denetçi denen kişiyi belirleyen kurum olacak. Diğerleri açısından durum ancak görüş bildirmekle sınırlı (BDDK, SPK vb)

Yıllardır bahsi yapılan, Türmob dava açtı şu oldu bu oldu meseleleri buraya kadar geldi en nihayetinde.

Şimdi reel analiz yapmak gerekirse İstanbul odasının Türmob nezdindeki etkisi ve gücü biliniyor.

Bütün bu doğrultuda, B.D Şirketleri her yıl 30.000TL diğer işleri denetleyecek olanlarda 15.000TL yi bkz: MD:33 XII Denetim harçları : 1-a ve b ödeyecekler.

aokten ' Alıntı:
Yalnız bu tasarı 2008 de sunulmuş komisyona hala 3 komisyondan geçmesi bekleniyor,ve bir kaç madde ile denetim konusu geçilmiş,denetimi yapacak firmalara verilecek yetkinin harcından bahsedilmiş.YENİ TTK geçici madde 2 ile işaret edilen kurum bu değil sanıyorum.
GEÇİCİ MADDE 2- (1) Kamu tüzel kişiliğini haiz Türkiye Denetim Standartları Kurulu kuruluncaya kadar, 397 nci maddede belirtilen Türkiye Denetim Standartları; Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) ile ilişkili bir Kurul tarafından uluslararası denetim standartlarıyla uyumlu olarak belirlenir. Kurulun, hangi kurum ve kuruluşların temsilcilerinden oluşacağı ile çalışma usul ve esasları, TÜRMOB tarafından hazırlanacak ve Maliye Bakanlığının uygun görüşü üzerine yayımlanacak bir yönetmelikle düzenlenir.

Bu kurul efendim bu kurul... Bahsini yaptığım kanun tasarısının GENEL GEREKÇE sini bir okursanız görürsünüz ben size ilgili kısmı yazayım.

GEREKÇE

Bu nedenle ülkemizde bağımsız denetim konusunda bütüncül bir hukuki yapının oluşturulabilmesi için bu konuda nihai yetki ve sorumluluğa sahip bir kuruma ihtiyaç bulunmaktadır:)

Bu ihtiyaca Türk Ticaret Kanunu Tasarısında da yer verilmiş ve denetim standartlarının Türkiye Denetim Standartları Kurulu kuruluncaya kadar kamu tüzel kişiliğini haiz ve TÜRMOB ile ilişkili bir Kurul tarafından belirlenmesi ve bağımsız denetim uygulamalarına yönelik olarak bir kamu gözetim sisteminin kurulması öngörülmüştür.:)

gerekçeden alıntı.

Ayrıca Tanımlarda Tanımlanmış

MD 2

(ğ) Kurul: Türkiye Denetim Standarlatı ve Kamu Gözetim Kurulunu.

Madde 4 : Kurulun oluşumu : ZAten yukarıda nasıl oluşacağını yazdım.

Sizin bahsettiğiniz kurul bu kurumun bir organı işte..

Kanunun 2008 den beri bekliyor olması Türk Ticaret Kanununun 10 senedir taslak olarak durup 2 gün içinde yasalaştığı gerçeğini değiştirir mi?

Hem fark etmiyor ki.. diğer türlü de top yine Türmob da. SPK nın adından bahseden var mı şu an?

Benim söyleyeceğim son şey şudur.

Bana göre bu denetim işinde Meslek mensupları şu kategorilere ayrılmış:

Büyük firmalarda departman başkanı vb olmuş geliri çok iyi olanlar.

Devlet kökenli olduğu için kendisine aşırı talebin olduğu geliri çok iyi olanlar.

Bazen memleketten ötürü bazen aileden ötürü Çevresi cidden geniş olan ve geliri çok iyi olanlar.

Orta sayıda mükellefle bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyenler.

Gelirinden Memnun olmayıp, herşeyin bilincinde olup, gelen denetim tsunamisinden ötürü gelir arttırmak isteyenler.

Hiç bir şeyin farkında olmayıp mutlu mutlu yaşayanlar.

Ben bana göre bu kategorilerde kendini çaresiz gören, geleceğinden umudu olmayan, fakat herşeyinde bilincinde olan meslek mensuplarının ancak ve ancak bir araya gelerek bir şeyleri yoluna koyabileceklerini düşünürüm. Bunu başaran bir kaç ghrup ta çıkacaktır zaten arkadaşlar haberleri koyuyor görüyoruz birleşenler var.

TTK yürürlüğe girdikten sonra bile A.Ş. kurmanın külfetinde bir nebze artış olacak. Umutsuz ve sinirli arkadaşların bir an önce çalışmalara başlaması gerektiğini düşünüyorum.

saygılar.

Kanun yönetmeliği götürür dersek Seri 11 No 22 nin bir hükmü kalmıyor ozaman.Yeni 6102 TTK 400 e göre ;
1) Denetçi, ancak ortakları, yeminli mali müşavir veya serbest muhasebeci mali müşavir
unvanını taşıyan bir bağımsız denetleme kuruluşu olabilir. Orta ve küçük ölçekli anonim şirketler, bir veya birden
fazla yeminli mali müşaviri veya serbest muhasebeci mali müşaviri denetçi olarak seçebilirler.

Madde 397 e göre;
Denetleme
A) Genel olarak
MADDE 397- (1) Anonim şirketin ve şirketler topluluğunun finansal tabloları denetçi tarafından, uluslararası
denetim standartlarıyla uyumlu Türkiye Denetim Standartlarına göre denetlenir. Yönetim kurulunun yıllık faaliyet
raporu içinde yer alan finansal bilgilerin, denetlenen finansal tablolar ile tutarlı olup olmadığı ve gerçeği yansıtıp
yansıtmadığı da denetim kapsamı içindedir.
O zaman SPK nın bir hükmü kalmıyor diyebilir miyiz?

bazen de takılıp kaldığımız en büyük sorun meslek mensupları arasındaki gelir dağılımı ve bazen aralarındaki farkın çok büyük olması ::)
bunun şöyle bir çözüm yolu olabilir öncelikle odalar pazar analizi yapar potansiyel gelir ve meslek mensuplarının piyasadan aldığı pay oranları belirlenirse ve en önemlisi de rekabet ortamının düzenlenmesi yani bir meslek mensubu veyahut grubu şirketi ve hatta dünyanın sayılı denetim şirketinin pazardan alacağı pay ve bu payın artırılması azaltılması veyahut devamını sağlamasında yerine getirmesi gerken koşullarla ilgili düzenlemelerin türmob tarafından haksız rekabeti önleme görevi edinmiş kurulca değerlendirilmeli ve denetlenmeli ve yaptırım uygulayabilmeli ::)
bir de pazarın küçültülerek büyütülmesi kavramı var örneğin denetim planlarına bakıyorsunuz çalışma saati ve denetçi sayısı ve kontrol çerçevesi sınırlı tutuluyor halbuki olması gereken daha geniş bir alan olmalı daha önce de tartışmalarda dile getirmiştik örneğin koca bankanın sadece genel müdürlük ve merkez şubesinin denetlenmesi ve çok sınırlı şekilde bir iki şubede örnek denetim çalışması ve ne yazık ki bu da sıkıntıları beraberinde getirmekte çünkü şube ne kadar merkeze bağlı olsa da orada bir ekonomik faaliyet değer sözkonusu bu sebeple suistimal sözkonusu olacaktır ve olmuşturda örneğin 2000 kriz döneminde bir bankanın kimi şubelerinde olmayan hazine bonoları satılabilmiş ve bağımsız dış denetime tabiydi ve olumlu görüş nasıl bildirildi diye basında yer almıştı bu sebeple kontrol çevresinin sınırlı belirlenmesi çok büyük sıkıntıları yani riski ertelemekten başka bir şey değil.. ::)