zirve

Bağımsız Denetim Sınavlarına Hazırlık

Üyelik
20 Kas 2008
Mesajlar
155
Konum
ankara
Arkadaşlar selamlar herkese. Yaklaşık 11 yıldır muhasebe bürosu, çeşitli firmalar olmak üzere çalıştım. Smmm ruhsatını almaya yeni hak kazandım yaş oldu 31. Bundan sonra bağımsız denetçilik sınavına hazırlanmak ve aradan çıkarmak istiyorum. Nasıl bir program dahilinde çalışmak lazım.. Herhangi bir dershane ve kursa gitmiyecem. Bilgilerinizi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim arkadaşlar.
 
Üyelik
30 Haz 2014
Mesajlar
2
Konum
istanbul
Merhaba sayın meslektaşlarım. 10 yılı aşkın mesleki tecrübesi olan bir smmm'yim. Bağımsız denetim uygulamalı mesleki eğitimi başlatmak için 01.03.2014 tarihinde ymm bağımsız denetim şirketinde sgk'lı olarak tam zamanlı olarak işe başladım.
Eybis'e kaydolmadım.

11 Aralık 2013 ve 20 Aralık 2013 günü kgk web sitesi üzerinden yaptığımız yazışmalar aşağıdadır:
Kamu Gözetimi Kurumu
11 Aralık
Vergi denetimi yapanların (ymm) yanında yapılan çalışmalar, geçiş döneminde UME sayılmaktadır.

SORU:
spk belgesi olmayanlar için ymm yanında yapılan çalışmalar uygulamalı mesleki eğitimden sayılacak ve kabul görecek midir.? Bilgi verebilir misiniz.?
12 Aralık, 21:29 ·

CEVAP:
Kamu Gözetimi Kurumu Geçiş döneminde kabul edilmektedir. Anlaşılacağı üzere bu geçici bir uygulamadır. büro faaliyeti olanlar sözleşme yapmak suretiyle denetimlere katılabilirler. önemli olan denetimlere katılmak, denetime ilişkin çalışmalar yapmak ve bunları belgelendirmektir.
12 Aralık, 22:50 ·

SORU:
10 yıllık mesleki tecrübeyi tamamlamış bir smmm'yim. uygulamalı mesleki eğitimimi başlatmak istiyorum. bu süreci nasıl başlatmam gerekiyor.? önceden kgk'ya bildirim yapmalı mıyım.? elektronik imza alıp bilgilerimi eybise'e yüklemeye başlamalı mıyım.? veya uygulamalı eğitimin sonunda denetimlere katıldığımı ispatlayan belgeler,görev yazısı,sgk dökümü gibi evraklarla müracaat etmem mi gerekiyor.? başlangıç aşamasındakiler için bilgilendirebilir misiniz.? saygılarımla.

CEVAP:
Kamu Gözetimi Kurumu UME için henüz yazılım geliştirilmedi. Geçiş döneminde, ilgili yerde sgk lı olmaksızın, gerek bağımsız denetim kuruluşuyla/denetçiyle, gerekse ymm ile sözleşme yapmak suretiyle yapılan denetimlere katılmak, yapılan işlemleri ve süreçlre katılmınızı belgelendirmek suretiyle UME yi tamamlayabilirsiniz. (ilgili yerde sgk lı olursanız belgelemeniz daha kolay olur)

25 Ocak 2013 Tarihli Resmi Gazete

Sayı: 28539

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumundan:

BAĞIMSIZ DENETÇİLİK UYGULAMALI MESLEKİ EĞİTİM TEBLİĞİ

Bu tebliğ 2013 yılının ocak ayında yayınlanıyor.KGK 20 Aralık 2013 tarihinde UME için bir yazılım geliştirmediklerini söylüyor yani tebliğin üzerinden yaklaşık 12 ay geçmiş. Ben bu yazıya güvenerek bir ymm bağımsız denetim firmasında tam zamanlı ve sgk'lı olarak çalışıyorum. UME için eybis şu anda faaliyette midir.? Çalışma kağıtlarına ve denetim çalışmalarında adımın geçmesi gerekecek midir.? Eybis faaliyette değilse bunları nasıl kanıtlayacağım.? Denetim çalışmalarında bulunduğuma ve görev aldığıma dair bir yazı ve sgk dökümü yeterli olacak mıdır.? UME eğitimini başlatan arkadaşlar varsa bilgi vermelerini rica ederim.
 
Üyelik
8 Ara 2012
Mesajlar
50
Konum
Ankara
Arkadaşlar Odaların Smmmlere verdiği Bağımsız Denetim eğititimi nedir?Smmmler direk hak kazanıyormu.Merak ettiğim takıldığım nokta budur.
 

Benzer konular

Üst