Bağımsız Denetim Şirketi Açma Hakkında

ozkan.ank

Katkı Sunan Üye
burada genelde bağımsız denetim şirketlerinde çalışmaktan bahsediliyor, peki aramızda bağımsız denetim şirketi açmak isteyenler yok mu? bence var.. blogumda bununla ilgili bir yazı yazdım, link vermek yasak olduğundan yazıyı buraya kopyalıyorum. devamında görüşlerinizi bekliyorum.. bağımsız denetim şirketi açmak mantıklı bir iş midir? piyasada big four dışındaki denetim şirketleri bağımsız denetim mi yapıyor, yoksa klasik ymm işleri yapıp, denk gelirse sermaye piyasası kurumu da denetliyorlar mı?
işte yazı:

Bağımsız Denetim Şirketi Açmak Öyle Kolay mı?
blogumuzda burcu bağımsız denetim şirketlerinde çalışmak için (özellikle big four'da çalışmak için) neler gerektiğini belirten harika bir yazı yazmıştı. Ben de bağımsız denetim şirketi açmak için neler gerektiğine değinmek istedim. Çünkü son zamanlarda bu alana eğilim var, dersanelerde ders verdiğimiz mali müşavir adayları bağımsız denetim şirketi açmayı düşünüyoruz diyorlar. Peki nasıl açılacağı konusunda bilgimiz var mı?

Mali müşavirlerin denetim yetkisi var, ama tasdik yetkisi yok, o nedenle sermaye piyasası denetimi değil de normal inceleme/denetim yapmak için şirket açmamaları gerekir, YMM varken bu işten onlara pay düşmez. Sermaye Piyasası Kurumlarını yani halka açık şirketler aracı kurumlar vs şirketi denetlemek için ise SPK' nın kuralları geçerlidir.
bağımsız denetim işini Türkiyede yasal çerçeveye oturtan kurum SPK' dır. Öncelikle temel referansımız SPK'nın Seri:X No:22 nl tebliğidir. Bu tebliğde Bağımsız Denetim Şirketi Kurmak için gerekenler şu şekilde sayılmıştır;

a) Anonim şirket şeklinde kurulmuş olması ve hisse senetlerinin nama yazılı olması,
b) Ticaret unvanlarında ?bağımsız denetim? ibaresinin bulunması,
c) Ortaklarının Tebliğin bu Kısmının ?Yönetici ve bağımsız denetçiler? başlıklı maddesinde sayılan nitelikleri haiz gerçek kişilerden olması (buna aşağıda değineceğim)
ç) Esas sermayenin en az %51?inin sorumlu ortak baş denetçilere ait olması,
d) Sadece bağımsız denetim ve mesleki alanda faaliyet göstermeleri,
e) Organizasyon, mekan, teknik donanım, belge ve kayıt düzeninin bağımsız denetim işini yürütecek düzeyde bulunması ve
f) Hazine Müsteşarlığı ve Hazine Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakanlık tarafından belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde mesleki sorumluluk sigortası yaptırmaları şarttır.

burada önemli olan c maddesi. yani ortakların taşıması gereken özellikler şunlar, SMMM ve ya YMM olmaları, müflis olmamaları, Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisansı sahibi olmaları, sermayenin %51inin sorumlu ortak baş denetçiye ait olması. (detay için tebliğin 4. maddesine bkz)
sorumlu ortak baş denetçi olmak için ise 2 kriter var, ya kurulun belirlediği bağımsız denetim şirketlerinde 2 yıl fiilen denetçilik yapmış olmalı. veya SPK kurul üyesi olarak 2 yıl. veya spk meslek personeli olarak 5 yıl çalışmak
olmalı..
anonim şirket olmak için ise en az 5 ortak gerekir. SPK bağımsız denetim işi için en 3 asil 3 yedek denetçiniz olması lazım geldiğinden, demekki size 6 kişi lazım..

sonuç olarak, yeni smmm olmuş 6 arkadaş hadi bağımsız denetim şirketi açalım diyemez, öncelikle 6 kişi olacaklar, spk bağımsız denetim lisansı almış olacaklar, aralarından biri sorumlu ortak başdenetçi vasıflarında olacak ve bu kişi şirketin %51ine sahip olacak. velhasıl, tecrübeli birini yanınıza almanız gerekir.
bu işi yapacak kişilerin bağımsız denetim şirketlerinde çalışarak tecrübe etmesi ondan sonra şirket kurmaya karar vermesi isabetli olur.
hali hazırda spk' nın yetki verdiği bağımsız denetim şirketi sayısı 95' tir.

Ynt: Bağımsız Denetim Şirketi Açma Hakkında

Merhaba Arkadaşlar
Öncellikle Özkan arkadaş yerinde bir konuya temas etmiş kendisine selamlarımı gönderiyorum. Detaylı değil ama basitçe fikirlerimi aktarmak istiyorum Özkan arkadaşın yazısına eklemek istediğim birinci konu:Özkan arkadaş 6 kişinin gerekli olduğunu ifade etmiş bu doğru Sorumlu ortak Başdenetçi isteniyor Bu doğru Fakat bundan sonrası da var Bunu da ben devam edeyim SPK diyorki şirketiniz kurumsal olacak Yani denetimlere bir kadro halinde çıkacasınız En az 3 kişi Bu da kademeli olacak Yani 1 Sorumlu Ortak Başdenetçi 1 Başdenetçi veya Kıdemli Denetçi 1 de Denetçi istenirse denetçi yardımcısı da eklenebilir Bir de bunların yedekleri olacak Demekki her bağımsız denetim kuruluşunda 2 Sorumlu Ortak Başdenetçi 2 Başdenetçi veya Kıdemli deneti 2 Denetçi bulunması gerekiyor Bunların toplamı da 6 ediyor Tabi kadroyu sağladınız iş bitmiyor SPK başvuru aşamasında bir çok belge ve kriter istiyor Çalışma kağıtları denetim programı denetim planı vs. Diyelimki bunlarıda tamamladınız denetçilerin tam zamanlı olması gerekiyor Diyelimki her şartı yerine getirdiniz Kurulduktan sonraki zorlukları şuanda bağımsız denetim şirketlerinin içinde bulunduğu durumu da istendiği taktirde daha sonraki yazılarda aktarırım
Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

Not:TToraman arkadaşlar da kuruluşla ilgili bir çalışmaları vardı. Son durumu bilmiyorum Ona da buradan kendisine selamlarımı gönderiyorum

Önder Tunaboylu
Önder Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş
Sorumlu Ortak Başdenetçi

Birçok kurulmuş bağımsız denetim şirketi var fakat spk'dan standartları sağlayıp yetki alamıyorlar Öyle ticaret kanunu bekliyorlar Yani kurmak yetmiyor faal olarak çalışmak gerekiyor Sonuçta böyle giderse yakında Türkiye bağımsız denetim şirketi enkazına ve mezarlığına dönecek korkarım

selam,

ben de bağımsız denetim kuruluşunda kurucu olarak yer almak istiyorum.onun için de spk denetçi sınavına girip lisansı almaya çalışıcam.alışılagelmiş fatura vs. işlemlerinden ziyade denetim işinde çalışmak tam bana göre.muhasebeyi seviyorum ama matematiksel,tablosal,yorumsal işlemleri daha çok. sn.sahıncolak71 in de dediği gibi faal olarak çalışmak gerek.inşallah en kısa zamanda gerçekleşmesi dileğiyle.
sn.önder68 ve ozkan.ank a da selamlarımı iletirim.

iyi çalışmalar

Önder68 ' Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar
Öncellikle Özkan arkadaş yerinde bir konuya temas etmiş kendisine selamlarımı gönderiyorum. Detaylı değil ama basitçe fikirlerimi aktarmak istiyorum Özkan arkadaşın yazısına eklemek istediğim birinci konu:Özkan arkadaş 6 kişinin gerekli olduğunu ifade etmiş bu doğru Sorumlu ortak Başdenetçi isteniyor Bu doğru Fakat bundan sonrası da var Bunu da ben devam edeyim SPK diyorki şirketiniz kurumsal olacak Yani denetimlere bir kadro halinde çıkacasınız En az 3 kişi Bu da kademeli olacak Yani 1 Sorumlu Ortak Başdenetçi 1 Başdenetçi veya Kıdemli Denetçi 1 de Denetçi istenirse denetçi yardımcısı da eklenebilir Bir de bunların yedekleri olacak Demekki her bağımsız denetim kuruluşunda 2 Sorumlu Ortak Başdenetçi 2 Başdenetçi veya Kıdemli deneti 2 Denetçi bulunması gerekiyor Bunların toplamı da 6 ediyor Tabi kadroyu sağladınız iş bitmiyor SPK başvuru aşamasında bir çok belge ve kriter istiyor Çalışma kağıtları denetim programı denetim planı vs. Diyelimki bunlarıda tamamladınız denetçilerin tam zamanlı olması gerekiyor Diyelimki her şartı yerine getirdiniz Kurulduktan sonraki zorlukları şuanda bağımsız denetim şirketlerinin içinde bulunduğu durumu da istendiği taktirde daha sonraki yazılarda aktarırım

Not:TToraman arkadaşlar da kuruluşla ilgili bir çalışmaları vardı. Son durumu bilmiyorum Ona da buradan kendisine selamlarımı gönderiyorum

Önder Tunaboylu
Sorumlu Ortak Başdenetçi

Merhaba arkadaşlar ve Önder Bey;
Selamlarınız ve yeniyıl tebriğiniz için teşekkür ederim....Cevaben attıgım mail size ulaşmıştır sanırım..

Kuruluşla ilgili son virajda oldugumuzu umuyorum:)

Konumuzla ilgili bende ufak bir ekleme yapmak istiyorum...
sizinde bahsettiğiniz gibi bir çok belge ve evrakı tamamlamanız, spk nın son dönemlerde özellikle üzerinde durdugu kriterleri sağlamanız gerekiyor. Başvurudan sonraki 3 ay içindede spk yetkilileri sizi ve varsa önceki denetim çalışmalarınızı ve oluşturdugunuz şablon denetim planınızı ve çalışma kağıtlarınızı incelemeye geliyor.

İçinde bulundugumuz süreç tamamlanınca edindiğim bilgileri sizinle paylaşmaktan mutlu olacagım...

Önder68 ' Alıntı:
Diyelimki her şartı yerine getirdiniz Kurulduktan sonraki zorlukları şuanda bağımsız denetim şirketlerinin içinde bulunduğu durumu da istendiği taktirde daha sonraki yazılarda aktarırım

Önder Tunaboylu
Sorumlu Ortak Başdenetçi

tabi ki isteriz önder bey, ben ciddi anlamda bağımsız denetim şirketi kurmak içn neler gerektiğini, ve sonrasındaki olası problemleri bilmek isterim.

ozkan.ank ' Alıntı:
tabi ki isteriz önder bey, ben ciddi anlamda bağımsız denetim şirketi kurmak içn neler gerektiğini, ve sonrasındaki olası problemleri bilmek isterim.
Merhaba Arkadaşlar
Şimdilik kısaca genel olarak basitçe bahsedeyim Birincisi bildiğiniz gibi bağımsız denetim pastasının %80i 4 büyüklerin kontrolündedir. Diğer kalan kısımın sahipleri ymm şirketleri ve bazı kurumlarda yetkilendirilen ymmlerdir Demekki smmm bağımsız denetim şirketleri denetim pastasından %5-%10 arasında bir pay almaktadırlar SPKnın standartları ve kurumsallaşma konusunda taktir edersiniz ki finansman gerekmektedir Bu pastadan pay alma oranı artmalıdır ki yeterince kurumsallaşma sağlasın Fakat tam tersine 4 büyükler paylarını arttırmaktadırlar Bu konuda görüş bildiren arkadaşlar olursa sorunları detaylandırabiliriz Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

Bence en büyük sorun yeni bir bağımsız denetim sahasında bağımsız denetimin bağımsız denetim şirketlerine değil ymmlere verilmesidir Örneğin Gümrük Müsteşarlığı, Sendikalar denetimi böyle olunca smmler bağımsız denetimden yeni bağımsız denetim sahalarından dışlanmaktadırlar Turmob yönetiminde ymmler çoğunluktadırlar SMMM Odalarıda bağımsız denetime bihaberler Bu yüzden bağımsız denetimde smmmler sahipsizdir diyebiliriz Özellikle smden smmlere geçişin sağlanmasıyla spkda bile smmmlerim varlığı tartışmalı hale gelmişştir. Korkarım 5-10 sene sonra smmlere bağımsız denetim tamamen dışlanacaklardır Gidişat bu göstermektedir Üstadlarla konuştuğumda bunun tek çaresi bir Bağımsız Denetim Birliğinin kurulması olduğunu anladım Yanlışım varsa Önder bey başta olmak üzere tüm arkadaşlar hatalarımı söyleyebilirler düzeltebilirler

Merhaba Arkadaşlar kısaca ifade edeyim. Daha sonra geniş konuyu detaylandırabiliriz. Şahin arkadaşın haklı olduğu yönler vardır ve çoğunluğu doğru tespitlerdir kaanatimce. Önemli olan odaların harekete geçip fikir üretmesidir maalesef böyle bir durum şu an için biryesel çabalar dışında ufukta gözükmemektedir Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

önder bey ve diğer ilgililere benim bir sorum olacak,
bağımsız denetim şirketlerinin bazıları smmm a.ş., bazıları da ymm a.ş. olarak kuruluyor. (spk'ya tabi denetim şirketlerinden bahsediyorum.)

bir XYZ SMMM VE BAĞIMSIZ DENETİM A.Ş. kursak, hem defter tutup hem de (spk yetki verirse) bağımız denetim yapabilir miyiz? (tüm şartları sağladığımız varsayımıyla)

ben olabilr diye düşünüyorum, sonuçta meslek mensupları kuracakları şirketlerde mesleki faaliyetleri dışında işle uğraşamazlar deniyor. dolayısıyla defter tutmak da dnetim de mesleğn konusuna giren işler.

Evet yapabilirsiniz.... ama aynı şirkete hem defter tutma hemde bağımsız denetim hizmeti veremezsiniz...

ttoraman ' Alıntı:
Evet yapabilirsiniz.... ama aynı şirkete hem defter tutma hemde bağımsız denetim hizmeti veremezsiniz...
çok teşekkürler..
spk'da hali hazırda 95 denetim şirketi var, bunların kaçı spk denetimi yapıyor merak ediyorum.
çoğu ymm şirketi aslında, tasdik vs işler yapıyolar. pazarı paylaşan firma sayısı sınırlı.
ama smmm a.ş. olarak kurulursa bir yandan da defter tutar, dengeleyebiliriz.
ben ciddi şekilde düşünyüorum bir kaç yıl içinde bunu.
tabi sorumlu ortak baş denetçi olabilmek için 2 yıl da olsa bu 95 şirketten birinde çalışmak gerekiyor. bunun yolu da 2 sene o şirketlerde cok düşük ücrete çalışmak.
denetim şirketlerinde ücretler cok tatminkar değil başlarda diye biliyorum.

Merhaba Arkadaşlar
Seri:X No:22 nolu tebliğin 2.kısım 3.bölüm madde 13 Bağımsız lığı ortadan kaldıran durumlar 4-Bağımsız denetim kuruluşları ile bunların bağımsız denetçileri ve diğer personeli, bu tebliğe göre bağımsız denetim hizmeti verdikleri dönemde, bedelli veya bedelsiz olarak;
a) Muhasebe defterlerinin tutulması ve buna ilişkin diğer hizmetler verilmesi

Burada aynı şirketten bahsetmiş fakat kaanatimce bir bağımsız denetim şirketinde sadece bağımsız denetim yapılmalı bunun dayanağı da tam zamanlı çalışmadan kaynaklı olmasından yola çıkıyorum Biliyorsunuz tam zamanlı çalışma için yaklaşık 1 yıllık süre tanındı Aynı bağımsız denetim şirketi altında başka firmalara dahi olsa smmm hizmeti verilecekse kuruldsan görüş alınmalı diyorum Artık defter tutanlar ve bu bilg,ileri denetleyenler olmak üzere en az 2 sınıf meslek mensubuna doğru gidiyoruz. Çünkü Avrupa Birliği mevzuatında durum böyle Biliyorsunuz sınavlardan tutun diğer standartlar ufrsye kadar tüm uygulamaların Avrupa Birliği direktifleriyle bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz Avrupa Birliği gireriz veya girmeyiz faydalı veya faydasız bunlar ayrı konu fakat müzakereler devam ederse bize yansımaları olacaktır diye düşünüyoruz Hatta şunu söyleyeyim önümüzdeki 5 yıl içinde eğer direktifler tam uygulanırsa mesleğimizi tanıyamayacağız Ticaret kanunu haricinde bir çok saha bağımsız denetimle tanışacak basel II tam uygulamaya geçince mali tablolar tam anlamıyla bağımsız denetimden sorulacak YMM tam tasdik konusunda yorum yapamayacağım Çünkü Avrupa Birliği muktesabatında ymmlik diye bir kurum yok

Not: Benim yazılarımı bekleyen forum dostları varmış Özel mesajlarda belirtiliyor Hepsine selam gönderiyorum kendilerinden özür diliyor Cevaplamadığım forumdaşları en kısa zamanda cevaplmak ümidiyle görüşmek üzere diyorum

Merhaba arkadaşlar;

Olması gerekenler anlamında Önder Beyin düşünce ve görüşlerine katılmakla birlikte şu anki koşullarda ya defter tut ya denetim yap gibi bir ayrım yapılmasının biz smmm lerin aleyhine olacagını düşünüyorum. Önder Beyinde bahsettiği gibi AB ülkelerinde tam tasdik ve ymm lik diye birşey yok ama ülkemizde var ve hemen hemen tamamı tam tasdik bağımsız denetim faaliyetlerini beraber yurutuyorlar. Önder Beyin bahsettiği tam zamanlılık ilkesinin tam tasdik-bağımsız denetim ayrımı yapılarak uygulanacagını dusunmuyorum. YMM lere boyle bir ayrım gelmezken SMMM lerede ya defter tut ya bağımsız denetim yap demeyeceklerini umuyorum.

ttoraman ' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar;

Olması gerekenler anlamında Önder Beyin düşünce ve görüşlerine katılmakla birlikte şu anki koşullarda ya defter tut ya denetim yap gibi bir ayrım yapılmasının biz smmm lerin aleyhine olacagını düşünüyorum. Önder Beyinde bahsettiği gibi AB ülkelerinde tam tasdik ve ymm lik diye birşey yok ama ülkemizde var ve hemen hemen tamamı tam tasdik bağımsız denetim faaliyetlerini beraber yurutuyorlar. Önder Beyin bahsettiği tam zamanlılık ilkesinin tam tasdik-bağımsız denetim ayrımı yapılarak uygulanacagını dusunmuyorum. YMM lere boyle bir ayrım gelmezken SMMM lerede ya defter tut ya bağımsız denetim yap demeyeceklerini umuyorum.

Merhaba Mantık olarak TTorman arkadaşımızın belirttiği gibi olması gerekir Fakat tebliğde istisnalarda sadece ymm tam tasdik konusundan bahsetmiş. Şöyle ki

"(5) Ancak, 3568 sayılı Kanun çerçevesinde; finansal tabloların ve beyannamelerin vergi mevzuatı
hükümlerine uygunluğunu incelemek ve uygunluğu tasdik etmek, konu hakkında yazılı görüş vermek ve rapor
düzenlemek faaliyetleri dördüncü fıkrada belirtilen yapılamayacak faaliyetler kapsamında değerlendirilmez."

Fakat defter tutma konusundan bahsetmemiş Bu durumda Kurumlar nezdinde ymmlerin ayrıcaklı olduğuna yönelik görüşlere hak verme durumu ortaya çıktığını söyleyebiliriz Farklı görüşler varsa bu konuda beraber tartışıp değerlendirebiliriz Paylaşım her zaman gereklidir
Saygılarımla

Four Big diye tabir edilen şirketlerden birinde denetçi sıfatıyla çalışan biri olarak bağımsız denetim şirketi kurmanın sanıldığı gibi kolay olmadığını belirtmek isterim.

Benim çalıştığım şirkette SMMM A.Ş - YMM A.Ş iki farklı tüzel kişilik var. GCS adı altında da ayrıca outsource hizmeti de veriliyor (defter tutma) ama tamamen bağımsız..Yani defterini tuttugumuz musterinin denetimini falan yapamıyorsun vs.

Ancak Yeni TTK yururluğe girdiği zaman yeni düzenlemelerde gelecektir.Ona göre zaten birçok SMMM yeni atılımlar yapacaktır.Ama sunu belirtmek isterim pastadan pay almak kolay değil denetim için..

selamlar

ocelik ' Alıntı:
Benim çalıştığım şirkette SMMM A.Ş - YMM A.Ş iki farklı tüzel kişilik var. GCS adı altında da ayrıca outsource hizmeti de veriliyor (defter tutma) ama tamamen bağımsız..Yani defterini tuttugumuz musterinin denetimini falan yapamıyorsun vs.

Ancak Yeni TTK yururluğe girdiği zaman yeni düzenlemelerde gelecektir.Ona göre zaten birçok SMMM yeni atılımlar yapacaktır.Ama sunu belirtmek isterim pastadan pay almak kolay değil denetim için..

Öncelikle ocelik arkadaşımıza teşekkürler bence forumda fiilen denetimin içinde bulunan arkadaşlar ne kadar çok olursa bilgi de o kadar çok olur Ben fiilen denetimin içinde biri olarak pastadan pay almak kolay değil sözünü birebir yaşayarak görüyorum ve ocelik arkadaşın ne demek istediğini çok iyi anlıyorum Bir de 4 büyük şirketin dışında hele smmm şirketi iseniz ligde Denizli yada Manisasporu ligde tutmak kadar zor bir olay Yılmaz Vuralın bir sözü var Fenerbahçeyi şampiyon yapmak kolay fakat Antalyasporu ligde tutmak daha zor diye bir sözü vardır İşte spkdan yetkisi olan smmm denetim şirketlerinin bu zoru başardıklarına inanıyorum Ancak bu yetmiyor bilgilerinizi güncellemeniz ve spk uygulamalarına birebir uyum sağlamanız gerekiyor Bu standartları da sürdürebilmeniz için portföyünüzü korumanız hatta geliştirmeniz gerekiyor Tabi bu portföyü geliştirirken kapasitenizden yüksek iş almamanız gerekiyor Bu yazı biraz futbol sohbeti gibi oldu forumdaşların anlayışla karşılayacaklarına inanıyorum Tekrar görüşmek üzere Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

22 nolu tebliğde,

sorumlu ortak başdenetçi olmak için SPK'nın yetki verdiği bir denetim şirketinde 2 yıl çalışma şartı,
başdenetçi olmak için ise en az fiilen 10 yıl mesleki tecrübe gerekiyor. bu mesleki tecrübe sadece denetim firmalarında olmak zorunda değil. smmm olman bile bu süreyi başlatıyor.
buradan şunu mu çıkarmalıyız, sorumlu ortak başdenetçi olmak için en az 10 yıl mesleki deneyim gerekir,
ve de bunun 2 yılı bir denetim sirketinde fiilen denetim yaparak geçmelidir.

doğru anlamışmıyım?

nasıl yani ymm olsa bile sorumlu ortak başdenetçi olmak için SPK'nın yetki verdiği bir denetim şirketinde 2 yıl çalışma şartı mı var? :eek: ::)

hamdilevent ' Alıntı:
nasıl yani ymm olsa bile sorumlu ortak başdenetçi olmak için SPK'nın yetki verdiği bir denetim şirketinde 2 yıl çalışma şartı mı var? :eek: ::)

ever hamdi bey, aynen öyle.