Bağımsız Denetim Yapmak İçin Ortak olmak İsteyen SMMM Varmı?

Değerli Meslektaşlarım;
Malum yeni TTK ile 01.01.2013 den itibaren Tüm şirketler Bağımsız Denetime tabi tutulacaktır.
Seminerlerde, sempozyumlarda yada forumlarda duyduğunuz ve gördüğünüz gibi KURUMSALLAŞMAK kaçınılmaz olup,
biz smmm ler güçlerimizi birleştirerek şirket kurmalı ve bu işi yapmalıyız.
özetle; ........ Bağımsız Denetim ve Mali Müşavirlik Ltd.Şti. kurarak, hem defter tutmak, hem danışmanlık yapmak ve hemde denetim yapmak için bu işte ben de varım demek isteyenlerin düşüncelerini paylaşmasını rica ederim...
Saygılarımla

Ynt: Bağımsız Denetim Yapmak İçin Ortak olmak İsteyen SMMM Varmı?

Antalya da bir ortaklık veya antalya da bir ortak ve şube düşünürseniz ben değerlendirebilirim. Düşünürüm yani Geniş katılımlı bir ortaklık

ates_smmm ' Alıntı:
Değerli Meslektaşlarım;
....
özetle; ........ Bağımsız Denetim ve Mali Müşavirlik Ltd.Şti. kurarak, hem defter tutmak, hem danışmanlık yapmak ve hemde denetim yapmak için bu işte ben de varım demek isteyenlerin düşüncelerini paylaşmasını rica ederim...
Saygılarımla
Mevzuatsal engel var

Sn rooniin

nasıl bir engel var açabilirmisiniz. Bağımsız denetim ve defter tutma birarada yapılamaz anlamında mı

Evet. Tabi denetimden kasıt Yeni TTK. 3568 in alt yönetmelikleri ile yeni TTK çelişir halde.

3568 deki yönetmeliklerde revize edilmeli biran evvel..
herkes yeni TTK daki denetim bölümüne bakıyor çünkü.. halbuki bizim meslek yönetmeliklerimizde bu doğrultuda güncellenmeli.

Yalnız benim kafama takılan şey şu; standartlarla birlikte yeni TTK geldiğinde, bunların gelişi sebeblerinden bir taneside var olan yatırımıcıya sağlıklı finanasal raporlar sunmak ve yabancı sermayeyi ülkeye çekmek,
peki yabancı sermaye ülkemize geldiğinde ya gelen yabancı şirket ortakları bünyesinde kendi denetçisini, kendi mali müşavirini getirirse ne olacak?

3568 sayılı kanunda yabancı serbest muhaebeci mali müşavirler hükmüde var??

yani herkes, ne güzel TTK değişti, kutlu olsun, hep bunu bekliyorduk diyor ama işin bu tarafına kimse bakmıyor..

Vatikanlı kardeşim , zaten olacak ve olmakta olan da bu. Piyasa ekonomisi küçük balığı istemez, nedir küçük balık, muhasebe bürolarıdır. Denetim denetim denip duruyor ttk daki bazı kavramların tanımları daha belli değil, kaldı ki spk kobilere yönelik borsa oluşturursa ne olacak deyip dururum 3 yıldır hala cevap alamadım ki SPK bu konuda son hız ilerliyor.

Sizlerinde bildiği gibi yeni TTK nin en önemli yeniliklerinden biri bu denetçilerin firmaların bünyesinde olamayacağı ve bağımsız olmalarının ilk şart olması hükmü,

yabancı sermaye olarak yatırım yapan firmaların zaten çok büyük bir oranı küçük ve orta ölçekli şirketler olmadığından, bunların özellikle bağımsız denetim firmalarınca denetlenmesi zorunludur. zaten bu yabancı bağımsız denetim firmaları da, yabancı ünvanlarla çoktaaan ülkemizde yerleşmiş olduklarından herhangi bir sorun olacağını düşünmüyorum. mevcut durum zaten bu şekilde.

tabi birde bir yabancı denk mali müşavirler için bakanlar kurulu kararı almak gerecek ki ben bu tip ihtimallerin az olduğunu düşünüyorum.

saygılar

sayın Ates_smmm siz hangi ildesiniz?
bir bağımsız denetim firması kurup işlem yapmak üzere fikir paylaşımını yüz yüze yapmak isterim.

Malum artık güçleri birleştirme, rekabetle mücadele, masrafları minimize etme ve uzmanlaşma dönemine girmiş bulunuyoruz.

Bu doğrultuda neler yapabilirizi konuşmak isterim.

Saygılar

rooniin ' Alıntı:
Vatikanlı kardeşim , zaten olacak ve olmakta olan da bu. Piyasa ekonomisi küçük balığı istemez, nedir küçük balık, muhasebe bürolarıdır. Denetim denetim denip duruyor ttk daki bazı kavramların tanımları daha belli değil, kaldı ki spk kobilere yönelik borsa oluşturursa ne olacak deyip dururum 3 yıldır hala cevap alamadım ki SPK bu konuda son hız ilerliyor.

Kobilere yönelik borsa konusunda gerçekten önemli bir noktaya temas ettiniz.

spk kapsamındaki şirketlerin bağımsız denetimi ile, ttk kapsamındaki şirketlerin mali tablolarının denetimi sizinde bildiğiniz gibi farklı. ama temas ettiğiniz noktada benim en çok ilgimi çeken nokta şu oldu, spk kobilere yönelik bir borsa faaliyetini icraya başlarsa

ve küçük sandığımız anonim şirket patronu gelip, borsaya açılmak istiyorum derse, muhasebe büroları ne yapacak? zannediyorum tıpış tıpış işlemleri bir bağımsız denetim firmasına vermek zorunda kalacak.

zaten dün şişli ilçe toplantısında hem Yahya beyin hemde Esin hocanın özellikle dikkat çekmek istediği nokta buydu:) bürolara yoldan çekilin diyecekler...

arkadaşlar bağımsız denetim diyoruzda yetkilendirme nasıl olacak. Bu konuya daha açıklık gelmedi. Bu yetkiyi herkese mi tanıyacaklar yoksa bugüne kadar spk dan belge almaya hak kazananlar ile Ymm lere muafiyet mi tanınacak. Bundan sonrası ne olacak sınavlamı verecekler bu konuda bilgis olan paylaşırsa sevinirim. TŞK.ler

battibalikyangider ' Alıntı:
rooniin ' Alıntı:

Kobilere yönelik borsa konusunda gerçekten önemli bir noktaya temas ettiniz.

spk kapsamındaki şirketlerin bağımsız denetimi ile, ttk kapsamındaki şirketlerin mali tablolarının denetimi sizinde bildiğiniz gibi farklı. ama temas ettiğiniz noktada benim en çok ilgimi çeken nokta şu oldu, spk kobilere yönelik bir borsa faaliyetini icraya başlarsa

ve küçük sandığımız anonim şirket patronu gelip, borsaya açılmak istiyorum derse, muhasebe büroları ne yapacak? zannediyorum tıpış tıpış işlemleri bir bağımsız denetim firmasına vermek zorunda kalacak.

zaten dün şişli ilçe toplantısında hem Yahya beyin hemde Esin hocanın özellikle dikkat çekmek istediği nokta buydu:) bürolara yoldan çekilin diyecekler...
Bu konuda çalışma başladı, hatta spk ya tabi olacak kobilerin masrafları daha düşük olacak hatta bu yönde kredi bile verilecek denetim firmaları ile çalışılması için. Resmi açıklaması yapıldı bunun.

alıntıdır
www.sanayi.gov.tr

Bakan Ergün'den KOBİ'lere çifte müjde...
08.04.2011 14:37:56

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün:

''Yeni hazırladığımız 'gelişen işletmeler piyasası KOBİ destek programı' ile borsa'ya açılan KOBİ'lere 100 bin liraya kadar geri ödemesiz destek sağlayacağız''

''Ayrıca bağımsız denetim yaptırmak isteyen tüm KOBİ'lere de 10 bin lira geri ödemesiz destek vereceğiz''

''Bu destek programı kapsamında işletmelere üst limit 10 bin lira olmak üzere bölgesine göre yüzde 50?60 arasında destek sağlanacaktır''

''Bugün açıklanan şubat ayı sanayi endeksinin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,9 arttığını görüyoruz''

''Bunlar artık Türkiye gibi büyüme potansiyeli olan bir ülke için normal karşılanması gereken gelişmeler. Önemli olan bir yıl çok yüksek oranda büyümek değil, sürdürülebilir bir büyüme tablosu oluşturmaktır''

''Bu seçimden sonra ben Türkiye'nin kredi notunun 'güvenli yatırım yapılabilir ülke' seviyesine ulaşacağına inanıyorum''

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, yeni hazırladıkları ''Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı'' ile Borsa'ya açılan KOBİ'lere 100 bin liraya kadar geri ödemesiz destek sağlayacaklarını bildirdi.

Deniz Ticaret Odası'nın (DTO) Meclis toplantısında konuşan Ergün, gerekli imkanlar sağlandığında, Türk özel sektörünün çok daha iyi bir performans göstereceğine inandıklarını kaydetti.

Ergün, daha önce, KOSGEB, İMKB ve SPK arasında bir protokol imzalandığını ve KOBİ'lerin borsaya açılmalarını kolaylaştıran, borsaya girme maliyetlerini büyük oranda azaltan düzenlemelere imza attıklarını anlattı.

KOSGEB'in şimdi de bu yeni şartlar altında borsaya girmek isteyen KOBİ'ler için yeni bir destek modeli oluşturduğunu dile getiren Ergün, borsaya açılmak isteyen bir firmanın, piyasa danışmanlık bedeli, Bağımsız denetim bedeli, SPK kayıt ücreti, İMKB Gelişen İşletmeler Piyasası Listesine kabul ücreti, Merkezi Kayıt Kuruluşu masrafı ve aracı kuruluşa ödenecek komisyon gibi maliyetlerle karşılaştığını belirtti.

Bakan Ergün, şunları söyledi:

''Yeni hazırladığımız 'Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı' ile Borsa'ya açılan her bir KOBİ'ye 100 bin liraya kadar geri ödemesiz destek sağlayacağız. Ayrıca bağımsız denetim yaptırmak isteyen tüm KOBİ'lere de 10 bin lira geri ödemesiz destek vereceğiz. Bu Program kapsamında sağlanan desteğin toplam üst limiti 100.000 TL olup, destek unsurlarının üst limit ve oranları şöyle olacak:

Piyasa danışmanı danışmanlık hizmet bedeli 2 yıllık danışmanlık hizmeti için 60 bin lira hibe verilecek. Bağımsız denetim hizmeti bedeli 20 bin lira, SPK kurul kaydına alma ücreti, İMKB Gelişen İşletmeler Piyasası Listesine kabul ücreti ve Merkezi Kayıt Kuruluşu masrafı için 10 bin lira ile Aracı kuruluşa ödenecek aracılık komisyonu için de 10 bin lira hibe desteği verilecek.

Söz konusu destek programı ile KOBİ'lerin sermaye piyasalarından kaynak temin etmenin yanında halka açılmak işletmelere; önemli büyüklükte kurumsal ve kalıcı finansman kaynağına ulaşma imkanı, ortaklarına ve yatırımcılara kendi hisse senetleri için bir piyasa yaratması, istikrarlı ve güven verici bir görünüm arz etmesi ve itibar artışı, Kamuyu aydınlatma yükümlülükleri ile birlikte ortaklıklar daha şeffaf olmaları ve daha yaygın tanıtım imkanları sağlanması, halka açık hale gelinmesi, aile şirketi yapısından çıkıp, mülkiyet ve yönetimin ayrılmasına ve bu suretle şirketin profesyonel yöneticiler tarafından yönetilmesi sağlanmış olacaktır.''

KOBİ'LERE ÇİFTE MÜJDE...

Ergün, ''Yeni hazırladığımız 'Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı' ile Borsa'ya açılan KOBİ'lere 100 bin lira kadar geri ödemesiz destek sağlayacağız. Ayrıca bağımsız denetim yaptırmak isteyen tüm KOBİ'lere de 10 bin lira geri ödemesiz destek vereceğiz. İster Borsaya açılsın, ister açılmasın'' dedi.

Bakan Ergün, bu yılın başında yasalaştırdıkları Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun, işletmelere kurumsallaşma adına çok önemli değişiklikler getireceğini belirtti.

Şeffaflığın temel ilke olduğu günümüzde, işletmeler için bağımsız denetim olgusunun çok büyük bir önem kazandığına işaret eden Ergün, yeni programla KOSGEB aracılığıyla, bağımsız denetim yaptırmak isteyen KOBİ'lere, 10 bin liraya kadar geri ödemesiz destek sağlayacaklarını vurguladı.

Ergün, bağımsız denetimin yapılması işletmelerin dış pazarlarda rekabet edebilir bir hale gelmesi için güçlü bir yapıya kavuşmalarını, vergi avantajlarından yararlanmalarını, bilançolarının daha şeffaf olmasını sağlayacağını dile getirdi.

Bu durumun şirketlerin karlılığını dolaylı olarak arttıracağını ve daha güçlü bir yapıya kavuşturacağını belirten Ergün, daha güçlü yapıya kavuşmuş olan işletmelerin finansmana erişiminin de kolaylaşacağını söyledi.

Ergün, ''Bu destek programı kapsamında işletmelere üst limit 10 bin lira olmak üzere bölgesine göre yüzde 50?60 arasında destek sağlanacaktır. Böylece kurumsallaşmasını sağlamış olan işletmeler, İMKB bünyesindeki tahvil bono piyasasında fon sağlama imkanına da kavuşabileceklerdir. Bu iki yeni Destek Programının da, KOBİ'lerimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum'' diye konuştu.

SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİ YÜZDE 13,9 ARTTI

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Şubat ayı sanayi üretim endeksinin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,9 arttığını belirterek, ''Bunlar artık Türkiye gibi büyüme potansiyeli olan bir ülke için normal karşılanması gereken gelişmeler. Önemli olan bir yıl çok yüksek oranda büyümek değil, sürdürülebilir bir büyüme tablosu oluşturmaktır'' dedi.

Deniz Ticaret Odası (DTO) meclis toplantısında konuşan Ergün, 2010 Mayıs'ında yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararıyla gemi inşa ve gemi işletmeciliği alanında faaliyet gösteren işletmelerin de Hazine destekli Kredi Garanti Fonu kefaletinden yararlanmaya başladığını anımsattı.

Mart sonuna kadar denizcilik sektöründe faaliyet gösteren 7 işletmenin 10 talebi için, 143 milyon lira değerinde bir kredi hacmi oluştuğunu dile getiren Ergün, bu sistemle, 2010 yılında denizcilik sektörüne sağlanan kredinin, toplam kredinin yüzde 25'ine eşit olduğunu anlattı.

Bakan Ergün, 2003 yılında 37 tersane varken, 2010 sonunda tersane sayısının 70'e ulaştığını, 56 tersanenin de inşaatının devam ettiğini söyledi.

Türkiye'nin, ekonomik olarak son derece başarılı bir dönemden geçtiğini, gelecek adına umutların her geçen gün biraz daha arttığını ifade eden Ergün, tüm dünyayı derinden etkileyen küresel krizi Türkiye'nin, dünyada en iyi yöneten ve bu krizden en az etkilenen ülkelerden biri olmayı başardığını belirtti.

Ergün, geçen hafta açıklanan büyüme rakamlarının, ekonominin dinamiklerinin ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu belirterek, ''2010 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 8,9 oranında büyüme yaşadık ve kişi başına düşen milli gelirimizi yeniden 10 bin doların üzerine çıkardık. İlk üç çeyrekte belki baz etkisi vardı, ancak son çeyrekteki yüzde 9,2'lik büyüme, gerçekten de çok önemlidir. Son çeyrekte büyümenin üzerine büyüme geldi. Bu gerçekten dikkatle takip edilmesi gereken bir büyüme'' dedi.

Bu yılın ilk aylarına ait, sanayi üretim endeksi, kapasite kullanım oranı, otomobil satışları veya ihracat gibi rakamlara bakıldığında ekonomideki canlılığın güçlü bir biçimde devam ettiğini dile getiren Ergün, şunları kaydetti:

''Mesela bugün açıklanan Şubat ayı sanayi üretim endeksine baktığımızda, endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,9 oranında arttığını görüyoruz. Biz bu gelişmeleri abartılı bir sevinçle karşılama yanlısı değiliz; zira bunlar artık Türkiye gibi büyüme potansiyeli olan bir ülke için normal karşılanması gereken gelişmeler.

Türkiye artık, G-20 üyesi olan ve dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olmayı hedefleyen bir ülkedir. Burada bir hususun da altını çizmek istiyorum: Önemli olan bir yıl çok yüksek büyümek değil, sürdürülebilir bir büyüme tablosu oluşturmaktır. Biz ekonomi politikalarını bu hedefe uygun olarak kurguluyor, güven ve istikrar ortamını korumaya büyük önem veriyoruz.''

TÜRKİYE'NİN KREDİ NOTU

Bakan Ergün, 2 ay sonra, Türkiye'nin geleceğini yakından ilgilendiren bir genel seçim yaşanacağını hatırlatarak, uzun yıllardan sonra, Meclis'in normal süresini doldurduktan sonra bir seçim yapıyor olmasının bile Türkiye'nin geldiği seviyeyi gösterdiğini belirtti.

Seçim dönemlerinde ''vaatlerin havada uçuştuğunu'' belirten Ergün, ''Biz hükümet olarak önceki seçim dönemlerinde olduğu gibi ekonominin seçim atmosferinden zarar görmesine izin vermedik ve bundan sonra da asla izin vermeyeceğiz. Bunları yapmak için, bütçe dengelerini koruduk ve koruyacağız, geleceğe dönük sözlerimizde uçuk kaçık ve ayağı yere basmayan söylemlere girmeyeceğiz'' diye konuştu.

Bakan Ergün, ''Bu seçimden sonra ben Türkiye'nin kredi notunun 'Güvenli Yatırım Yapılabilir Ülke' seviyesine ulaşacağına inanıyorum'' dedi.

Denizcilik sektörünün strateji belgesinde yer almamasının daha sonra yer almayacağı anlamına gelmediğini, strateji belgesinin esnek bir yapıda bulunduğunu belirten Ergün, 2023 hedeflerine denizcilik sektörünün görmezden gelinerek ulaşılamayacağını söyledi.

Ergün, hedefler doğrultusunda yapılacak strateji çalışmasının denizcilik sektörü ile birlikte hayata geçirilebileceğini sözlerine ekledi

Meslektaşlarım, ben kendim Pendik-istanbulda ikamet ediyorum. Diğer meslektaşlar ile bir araya gelip geniş çaplı bir denetim şirketi oluşturmak istiyorum. Syg

sayın ates_smmm

sizin kaafanızdaki oluşum,düşünceniz nedir. Paylaşırmısınız ana hatlarıyla

Sayın turkasia,
İlk olarak antalyadasınız.İstanbulda olmanız öncelikli olmalıdır.
İkinci olarak, defter tutma+danışmanlık yapma+tam tastik yapma+bağımsız denetim yapma+işlem denetçiliği yapma görevleri bir şirket adı altında asgari 10 smmm - ymmm ile yada tam tastik olmayacak ise en az 10 smmm ile ortaklık adı altında gerçekleşebilir. bu sayı 10 değil 20 de olabilir kiş olması bizlere biraz daha güç verir....
Benim fikrim sadece denetimden yana olmak ile birlikte diğer forumdaki arkadaşlar ile görüşülerek fikir alış-verişi yapılabilir.... Örneğin aldığım bilgiye göre şimdiden 36 kişi bir araya gelip resmi anlamda denetim şirketi kurmuşlar...Syg..

kaç günlerdir arkadaşlarıma böyle bir organizasyon için laf anlatmaya çalışıyorum ancak başarılı olduğum söylenemez:) ben görüşmek isterim yer ve zaman konusunda maillerimizi özelden paylaşırsak irtibata geçmek isterim.

sayın battıbalıkyangider arkadaşım
Bağımsız denetim için bir araya gelmemiz gerektiğini söylüyorsunuz. Bağımsız denetim yapabilmek için şu an bir yönetmelik yok. Kimler bağımsız denetçidir belli değil. Şimdiye kadar spk bağımsız denetim lisansı veriyordu. Herhalde bu saatten sonra oda vermeyecek. Diyelim ki 10 - 15 arkadaş bir araya geldik bunların içinde bağımsız denetim yetkisi olanların kriterleri ne olacak. Sınavsız herkese mi yetki verilecek. Ayrıca bir bağımsız denetim ve mali müşavirlik şirketinde hem defter tutup hemde denetim yapılabilecek mi. Merak ettiklerim sorular bunlar. Bu konuda bilgisi olupta paylaşan arkadaşlara şimdiden tşk.ler.

Sayın İbrahim Seçkiner

Konuyla ilgili başkanın açıklamalarını dinledim oldukça uzun uzun anlattı. Mesajla bağlantıya geçerseniz oradan arayıp anlatayım. yazmak için vaktim kısıtlı çok.

teşekkürler

sayın battıbalık yan gider arkadaşım tlf'nuzu verirseniz arayabilirim veya nasıl isterseniz . Tşk.ler