Bağımsız Denetim Yönetmeliği Yayınlandı. Resmi Gazete: 26.12.2012 tarih, 28509 Sayı.

Merhaba Arkadaslar yönetmeliğin 14.maddesinin 3. fıkrasında mesleki tecrübe süresini açıklarken " bu sürenin hesabında yukarıda belirtilen faaliyetlere baslama tarihi esas alınır " diye bir ibare var. Aşağıya o bölümü aldım.

(3) Bu Yönetmelik uygulamasında mesleki tecrübe bağımsız denetimde fiilen geçirilen süredir. Ancak, 3568 sayılı Kanun kapsamındaki mesleki faaliyetlerde veya aynı Kanun uyarınca staj ve stajdan sayılan hizmetlerde bulunulan süreler de bu sürenin hesabında dikkate alınır. Dört yılı aşmamak üzere 14 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen alanlardaki lisans ve lisansüstü eğitim süreleri bu süreye ilave edilir. Bu sürenin hesabında yukarıda belirtilen faaliyetlere başlama tarihi esas alınır ve kamu kurum ve kuruluşlarında geçirilen süreler hariç olmak üzere, bir yıldan fazla süreyle bu faaliyetlere ara verilmesi durumunda ara verilen süreler dikkate alınmaz.

Sorum ise şu örneğin ben 2005 yılında SMMM oldum. Ancak staja baslama sınavını 2000 yılında kazanmıştım. 2 yıl staj sürem içerisinde stajı dondurup 8 ay askere gittim. Geldikten sonrada 2003 yılında stajım bitti sınavlarıda 2 yıl sonunda 2005 yılında bitirerek SMMM oldum.Şimdi benim mesleki tecrübe sürem ne kadar stajın başlangıcı 2000 yılından baslarsak 12 yıl+4 yıl üniversite = 16 yıl oluyor. Ama 2005 yılından baslarsak 7 yıl+2 yıl staj+4 yıl okul =13 yıl. Bu hesap nasıl yapılacak staj bitti smmm yeterlilik sınavlarına girmeye basladık ve muhasebe işini yapıyoruz 2 yılda süremiz var aday meslek mensubuyuz kısaca bu süre mesleki tecrübeden sayılımıyor mu?

Arkadaşlar burda gördüğüm kadarıyla herkes kendi gemisini kurtarma derdinde.Biz Spk belgelerini alan kişiler olarak kimsenin deneyiminin olup olmadığına bakılmaksızın hepimize verilmesi için mücadele etmeliyiz... Bu belgeyi alan kişi olarak 2012 eylül ayı itibariyle yaklaşık 2400 kişiymiş...

Saçmalıklar diz boyu bunlara örnek verirsek..

1) 15 yıl smmm olan büro sahibi yada bağımlı çalışan olan kişinin denetim yaptığını nasıl diyebiliriz ki.Bu kişiler muaf oluyor...
2) Her YMM denetim işi yapıyormu?Tabiki hayır. Vergi tasdik işini yapan kişi nasıl oluyor da eğitimden sınavdan muaf olabiliyor.
3)Geçen sınavda YMM ve SMMM olanların 25000 bine yakın kişi SPK bağımsız denetim sınavına girip 200-300 kişi bu belgeye sahip olduğunu göreceksiniz..

Bizler bu belgeyi alana kadar çok mücadele ettik ve mücadele etmeyenler bedava dan bu belgeye sahip oluyorlar.Onun için birlikte mücadele etmemiz gerektiğine inanıyorum.Onun için deneyimli veya deneyimsiz olayını bırakıp ortak mücadele etmemiz gerektiğine inanıyorum..

Bizlere yapılmaya çalışılan staj olayı firmaların eline koz geçtiğini ve bedava dan personel çalıştırma için büyük bir olay...

Şimdi mücadele etme zamanı.Hakkımız olan mücadelemizi bırakmamalıyız....

Kamu Gözetimi
Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu
Ankara

Sayın İlgili

26.12.2012 tarih itibariyle Bağımsız Denetim Yönetmeliği yasallaşarak kanımca Denetçi olacak kişilerle birçok sıkıntıların olacağını ve buna bağlı olarak Yargı sürecinin de başlamasına sebep olacağının düşüncesindeyim.Bunlar aşağıda sıralacağım hususlarda olacaktır..

1) 15 yıl SMMM olan büro sahibi yada bağımlı çalışan olan kişinin denetim den nasıl oluyor da eğitimden ve sınavdan muaf tutularak denetim siciline kayıt olarak bu sektörde uzman diyebiliriz.

2) Her YMM'lerin Denetim siciline kayıt olarak ta sınavsız ve eğitimsiz bu belgeye sahip oluyor.Çünkü bütün YMM firmalarının denetim işi yapmadığı ve Vergi ve Tasdik işi yapanların nasıl oluyor da denetçi olabiliyor.

3)2012 Eylül ayı itibariyle yaklaşık 2500 kişinin SPK belgesine sahip olduğu ve bu kişilerin de 3 yıllık deneyim süresine sahip olması gerektiği belirtiliyor.Son 2 yıldır SMMM ve YMM ünvanına sahip meslektaşların girdiği SPK Bağımsız Denetim Sınavına girip belge alanların sayısının 300-400 kişi olduğu görüp ve gerçekten de bu mesleği uygulamalı yapıp ve zor bir süreçten geçerek bu belgeye sahip olduklarını göreceksiniz.Kanımca SPK belgeli olan kişilere haksızlık yapıldığının kanaatindeyim.Birçok YMM ve SMMM'lerin SPK sınavına girip bu sınavı çoğunun veremeyeceğinin düşüncesindeyim.

Staj olayı SMMM belgesi almış kişiler için büyük yaşlardaki kişiler için yapılan yanlışlıklarla birlikte 4 büyük denetim veya diğer denetim firmaları için bedava elaman olanakları sağlacayacaktır.

Bu yönetmelikle birlikte YMM ve SMMM arasını açacağına ve bu haksızlık karşısında yargı yolunun açılmasına sebep olacaktır..Bu haksızlıkların önüne geçilmesinin başın da herkesin sınava girerek başarı olanların bu belgeye sahip olması gerektiğini ve gerekli eğitimlerle bu alanda başarılı olacağının kanaatindeyim...

Saygılarımla

Bu maili Kamu gözetimine gönderdim....

Merhaba Arkadaslar yönetmeliğin 14.maddesinin 3. fıkrasında mesleki tecrübe süresini açıklarken " bu sürenin hesabında yukarıda belirtilen faaliyetlere baslama tarihi esas alınır " diye bir ibare var. Aşağıya o bölümü aldım.

(3) Bu Yönetmelik uygulamasında mesleki tecrübe bağımsız denetimde fiilen geçirilen süredir. Ancak, 3568 sayılı Kanun kapsamındaki mesleki faaliyetlerde veya aynı Kanun uyarınca staj ve stajdan sayılan hizmetlerde bulunulan süreler de bu sürenin hesabında dikkate alınır. Dört yılı aşmamak üzere 14 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen alanlardaki lisans ve lisansüstü eğitim süreleri bu süreye ilave edilir. Bu sürenin hesabında yukarıda belirtilen faaliyetlere başlama tarihi esas alınır ve kamu kurum ve kuruluşlarında geçirilen süreler hariç olmak üzere, bir yıldan fazla süreyle bu faaliyetlere ara verilmesi durumunda ara verilen süreler dikkate alınmaz.

Sorum ise şu örneğin ben 2005 yılında SMMM oldum. Ancak staja baslama sınavını 2000 yılında kazanmıştım. 2 yıl staj sürem içerisinde stajı dondurup 8 ay askere gittim. Geldikten sonrada 2003 yılında stajım bitti sınavlarıda 2 yıl sonunda 2005 yılında bitirerek SMMM oldum.Şimdi benim mesleki tecrübe sürem ne kadar stajın başlangıcı 2000 yılından baslarsak 12 yıl+4 yıl üniversite = 16 yıl oluyor. Ama 2005 yılından baslarsak 7 yıl+2 yıl staj+4 yıl okul =13 yıl. Bu hesap nasıl yapılacak staj bitti smmm yeterlilik sınavlarına girmeye basladık ve muhasebe işini yapıyoruz 2 yılda süremiz var aday meslek mensubuyuz kısaca bu süre mesleki tecrübeden sayılımıyor mu?

sanırım ruhsat tarihinden itibaren 9 yıl arayacaklar yani fiilen staj yapmadığınız ve smmm ruhsatına sahip olmadan çalıştığınız süre her ne kadar yönetmelikte açık hüküm olmasa da sayılmayacaktır. Diğer taraftan kamu kurum ve kuruluşlarında geçen süreler hariç olmak üzere 1 yıldan fazla ara verilmesi durumunda bu süreler sayılmaz diyor. yani tersten bakarsak 11 ay 29 gün ara verdiyseniz bu süre sayılacaktır. ayrıca bir yıldan fazla olsa dahi kamu kurum ve kuruluşlarında geçirilen süreler sayılacaktır. askerlik kamu kurum veya kuruluşu sayılır mı?.. bilinmez.
bunların dışında 15 yıllık sürenin hesabında 3568 sayılı yasa kapsamındaki faaliyetlerden bahsediliyor. ben 2003 yılında ruhsatımı aldım ama hep bağımlı ve imza yetkisiz çalıştım diğer bir ifadeyle 3568 sayılı yasada geçen mesleki faaliyeti yürütmedim. ama başvurunuzu ruhsatınızla yapın demişler ?....

Arkadaşlar Allah aşkına TURMOB un sitesinden 68.Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirgesini bir okuyun."Talepler" bölümünde SMMM lerin bu hakkı ayrımsız ,sınavsız alması ile ilgili tek bir talep yok.Sadece Turmob un bu işin içine katılması ile ilgili talepler var.İş rant işi anlayacağınız.Sonra da oda sitelerinde veryansınlar,gazetelere ilanlar.Dostlar alışverişte görsün.Sakın inanmayın,kanmayın sizler için birşeyler yapacaklarına