Bağımsız Denetimde SMMM'lerin hakkı yeniyor mu?

Önder68

Katkı Sunan Üye
Değerli Meslektaşlar
YMM sempozyumunda dile getirilen görüşleri "YMM Sempozyumunda Bağımsız Denetim İle İlgili İlginç Görüşler" başlıklı kısımda ele aldık. Kısacası sempozyumda dile getirilen şu kısım önemliydi:
"Bağımsız Denetim yetkisi YMM?lere verilmelidir. Bu yetkide TÜRMOB?un yapacağı sertifika eğitim çalışması sonucu yapılmalıdır.
YMM?ler tekrar herhangi bir sınava girmesine gerek bulunmamaktadır."
( Yani buradan sanki bağımsız denetimde smmmler sınava girmelidir sonucu çıkıyor )
Fakat bunlar söz konusu sempozyumda şahsi görüş olarak mı dile getirildi yoksa sonuç bildirgesinde, sonuç tutanağında yer aldı mı? İşte burası önemli eğer sonuç tutanağında yer aldıysa bunlar somut projeler olarak karşımıza çıkacaktır diye düşünüyorum Yani bunun sonucuna göre smmlerin denetim hakları ( hem spkmevzuatına göre hem de ttk'ya göre) yok mu sayılıyor buradan anlayabiliriz bence
Arkadaşlar bu konuyla ilgili bence elinde bilgi belge olanlar fikir beyan etmek isteyenler onları bu foruma bekliyoruz Eğer somut bir karara ulaşırsak biz ne yapmalıyız? Kanuni çerçeve içinde ne yapabiliriz? Sadece bu yöneticilerin sorunu mu ? Bizi etkiler mi yoksa elimizden bir şey gelmez mi? Bu konularda görüşlerinizi bekliyorum arkadaşlar Paylaşım her zaman gereklidir Çünkü meslektaşlar olarak yarınlarımız ortaktır Ben böyle düşünüyorum Saygılarımla

Ynt: Bağımsız Denetimde SMMM'lerin hakkı yeniyor mu?

Eğer sonuç kısmında böyle bir şey var ise TTK da ilgili maddelerin değiltirilmesi gerekir. Ancak şöyle olabilir, biliyorsunuz ki SMMM ler küçük ölçekli şirketler ile ilgili denetim yapabilecek, belki bunun kapsamı genişletilebilmesi için TTK da değişiklik olmaz ise bu şekilde SMMM lerin lehine bir sınav yapılabilir düşüncesindeyim.

Herkesin sınava tabi olması gerektiği kanaatindeyim. YMM'ler de sınava tabi olmalıdır.

YMM'lere bu hak kesinlikle sınavsız verilmemelidir.

Ama olur da YMM'lere sınavsız denetim hakkı verilse bile SMMM'lere sınav yapılmalıdır. Eğri oturup doğru konuşalım karambole ruhsat almış YMM oranı yüzde kaçtır? Karambole ruhsat almış SMMM oranı yüzde kaç.

Gerek SMMM gerekse YMM ler sınava dahil olmalı, hatta bu ruhsat sınavı gibi bir defalık değil belirli aralıklarla tekrarlanmalı, eğitimlerle de desteklenmeli, tabi bular yapılırken gelir kaleminden ziyade ticari hayatın mesleğin dinamikleri gözetilmeli.

Eğer YMM lerle aramızdaki fark sadece hemen girilebilecek bir sınavdan ibaret olacaksa ne mutlu bize!
YMM lerin sınava girmemesi çok normal... YMMleri üzecek veya zorlayacak bir düzenlemenin olması beklenemez zaten..
Ama en azından bundan sonraki süreçte bu mesleğin belirli yerlere gelmesi için sistemin "sorumluluk yükleme" üzerine kurulması ve sınavlarla da desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum

Arkadaşlar fotogarfın tamamını göremiyoruz gibime geliyor Sınava YMMler girmesin SMMMler girsin veya YMMlerin bilgisi yeterli SMMMlerin yetersiz yada YMMler az SMMMLER çok bu da kaliteyi düşürür diye yaklaşmamak gerekir diye düşünüyorum Bunlar ayrı konu varolan hak ayrı konu Arkadaşlar şuan için bağımsız denetimde benim bildiğim ymmler ile smmmler arasında gerek 3568'de gerek SPK'da fark yok
Fakat 1-Sempozyumlarda sanki fark olmalıymış gibi söylemler dikkat çekiyor 2-SPK dışında yeni bağımsız denetim getirilen kurumlarda ymm veya bağımsız denetim kuruluşu denetler deniyor ( Örneğin tarımsal birlikler öerneğin federasyonlar Peki niye smmm yok arkadaşlar? halbuki mevzuat engel değil yani ya bağımsız denetim kuruluşu denetler denir yada ymm ile smmmyi birlikte yer alır Yani ymmler ile smmlerin şuanki mevzuatta denetim konusunda farkı yokken sanki fark varmış gibi işlem yapılıyor bence Şimdi bu iki konudan dolayı ( yani bunlar bence işaret ) spk'da varolan yeni ttk'da olması gereken bağımsız denetim yetkimiz de sınavlı yada sınavsız değişikliğe uğrayabilir yada yokolabilir Smmler hak kaybı benim kaanatime göre yaşayabilir arkadaşlar Şuanda kamuoyunun durumu bu Arkadaşlar ben yaşadıklarıma dayanarak böyle düşünüyorum Çünkü bu gidişatı biz osb denetimlerinde tarımsal birlik denetimlerinde federasyon denetimlerinde yaşadık arkadaşlar farklı fikir öneri bilgi belge yada yukarıdaki gelişmeler böyle değil şöyle sizin bilgileriniz yanlış yada eksik diyen arkadaşlar yada üstadlar olursa bilgilerimizi paylaşalım yanlışlık varsa düzeltelim Paylaşım her zaman gerklidir Saygılarımla

Bağımsız denetim yetkisini smmm lerle paylaşmak istemeyen üstadların iş potansiyelleri kdv iadelerinin maliye bakanlığı tarafından kaldırılmak istenmesiyle iyice gün yüzüne çıkmıştır, zira maliye bakanlığı mühürlü meslek mensuplarını (ymm'lere) firmalara haksız ödeme yapmakla sorumlu tutmuş, bunun da ymm ler aracılığ ile yapıldığını tespit etmiş durumdadır ve buna bir önlem almaya çalışmaktadır. Bağımsız denetim yetkisinin ymm lere bırakılmak istenmesindeki mantık da budur.
önemli olan ttk da bu düzenlemenin arkadaşların da tereddüt ettiği gibi hak klaybına mahal vermeden yasalaşmasıdır, bu konuda muhtemelen meslek yasamızda da değişiklik yapılması yönünde baskı grupları oluşturulmalı ve kamuoyu yaratılmalıdır...

meraba arkadaşlar bağımsız denetim lisanslama sınavlarına neden girmeliyiz. Lisans belgesini aldıktan sonra 2 yılda bir yeniletmeyince kurulca iptal ediliyormuş. yenileme eğitimlerine katılmak gerekiyormuş. Yani bağımsız denetim alanında faaliyet gösterirmiyim bilmiyorum ama eğer göstermezsem aldığım lisansda iptal olacak yeniletmezsem eğer bu konuda bilgisi olanlar varmı

Merhaba stajyer 2007 lisansınızı aldınız diyelim fakat bir bağımsız denetim şirketinde yer alarak bir spk'ya tabi bağımsız denetim katılmadınız yani denetimde fiilen yer almadınız o zaman 2 sene sonunda eğitimlere katılmak zorundasınız fakat diyelim ki denetimde yer aldınız o zaman 4 yıl sonunda bu eğitimlere katılmak zorundasınız benim bildiğim kadarıyla konu bundan ibaret
Konuyu mevzuattaki yer aldığı şekilyle net olarak ele alırsak;
Lisans sahibi olanlardan, Kanun?da belirtilen sermaye piyasası kurumlarında lisansa tabi bir görevde çalışan kişilerin her 4 yılda bir, lisansı olduğu halde ilgili lisansın görev alanında çalışmayanların ise her 2 yılda bir lisans yenileme eğitimlerine katılmaları gerekir. Lisansın yenilenmemesi veya lisansın kapsadığı görev alanlarında aralıksız olarak 2 yıl süreyle faaliyette bulunulmaması hallerinde, lisans Kurul tarafından süreli olarak iptal edilir. Lisansın iptal edildiği durumlarda, yenileme eğitimlerine katılarak lisansların geçerli hale getirilmesi gerekmektedir. Paylaşım her zaman gereklidir. İyi çalışmalar Saygılarımla

Merhaba Mismas arkadaş tespitlerine katılıyorum fikirlerini paylaşıyorum Fakat kamuoyu oluşturmanın kapsamlı bir olay olduğu düşünüyorum Ancak elimizden geldiğince üzerimize düşen olursa kanuni çerçeve içinde yaparız bilgileri paylaşırız diyorum Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla